Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Az identitástudat egyenesen...

Az identitástudat egyenesen arányos a tudat beszűkülésével? Az önmeghatározás felé ajánlott törekedni vagy annak felszámolása felé?

Figyelt kérdés

2014. szept. 2. 13:08
1 2
 1/14 Napfonat ***** válasza:

Nem értem a kérdést? Milyen identitásra gondolsz itt az ezotérián? Csak nem nemi identitásra? Vagy nemzetiségi identitásra? :)

Egészen pontosan mi a kérdésed?

2014. szept. 2. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Valódi önazonosságra. (Ha létezik ilyen.) Az, hogy ffi/nő vagyok, magyar/kínai vagyok, csak ideiglenes álarcok, és ha ezekkel azonosítjuk magunkat, akkor halandó kellékekhez kötöttük magunkat. Ezek a héjak a végtelenségig hámozhatók, vagy eljutunk valameddig, ahol az utolsó héj alatt a nagy semmi van, vagy a mag, az igazi önvalónk van legbelül?
2014. szept. 2. 13:36
 3/14 A kérdező kommentje:
(Az "álarc" szó feltételezi, hogy lennie kell igazi arcnak is. De lehet, hogy egyik sem igazibb a másiknál.)
2014. szept. 2. 13:38
 4/14 anonim ***** válasza:
Oké, akkor nagyjából értjük, hogy mit értesz identitástudat alatt. De mit az a "tudat beszűkülése"? És miért lenne kapcsolat a kettő között?
2014. szept. 2. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
40%
azt hiszem/úgy látom, ezért nem szabad a mai fiataloknak tudatmódosító szereket vételezni magukhoz/magukba, mert az eredmény, ilyen és ehhez hasonló kérdések lesznek!
2014. szept. 2. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
83%

Talán nagyjából értem, mit akar a kérdező. Weöres Sándornak van egy idevágó írása, ha nem is teljesen az, amit kérdeztél, de én látok összefüggést.


"Írmagját se tűrd magadban semmiféle érvényesülési szándéknak. Mert ahogy előretörhetsz az életben, úgy csúszol vissza önmagadban.


Ne törekedj kiválóságra. Ez azonban nem jelenti, hogy képességeidet elhanyagold. Önmagadban akkor jutsz előbbre, ha képességeidet mennél teltebbé s összecsengőbbé teszed; mindegy, hogy képességeid mekkorák: fő, hogy a tőled telhető legjobbat formáld belőlük és általuk.


Képességeid a paripák, melyek a végső házig visznek; de a házba csak úgy tudsz belépni, ha fogatod kívül marad. Minden képességnek mérete van; s a végső kapun csak az fér be, ami mérhetetlen: a lélek maga."

2014. szept. 2. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Angelo84 ***** válasza:
Nem az önmeghatározással van a gond, hanem az önelválasztással (az "én" megkülönböztetésével másnak vélt dolgoktól), ugyanis ekkor az önmeghatározás téves, és melegágya a problémáknak.
2014. szept. 2. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 homo ludensz ***** válasza:
Az ember mikor a tudata feltisztult rájött hogy ö ember és később arra is hogy ö x y. Az indentitástudat eddig vezethető vissza. Eddig viszont értelmetlen ezért közelebbit választunk pld. a magyarságunkat vagy családfánk történetét kutatjuk. Az általad említett álarcok létező eszközeink a mindennapi életben elfoglalt helyünk ismérvei. Olyan mint egy gépkocsin a rendszám arra szolgál hogy felismerjenek és nyugtázzanak ha valahol megjelenünk. Magunknak nem kell szükségszerűen azonosulni egyik álarccal sem mint ha a gépkocsiban ülve sem arra gondolok hogy az x y rendszám hanem egy Opel típusú gépkocsi. A probléma ott van ha belém rögződött hogy én Jakab vagyok mert a szüleim így szólítottak és a környezetem is így ismer de legbelül tudom hogy én olyan Jakab vagyok akiből csak egy van és nem tudok kitörni a Jakabokról kialakult általánosság szürke leple alól. Ezért jó pofizok vagy mérgesen ordítozok ahogyan az adott helyzet megkívánja. A reggeli ébredéskor mikor tükörbe nézek az első álarc tekint vissza majd estig még számtalanszor cserélődik rajta. A baj az ha úgy ráég egy álarc a viselőjére hogy azonosul vele és nem is észleli.
2014. szept. 3. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

"Nem az önmeghatározással van a gond, hanem az önelválasztással (az "én" megkülönböztetésével másnak vélt dolgoktól), ugyanis ekkor az önmeghatározás téves, és melegágya a problémáknak."


Szerintem az önmeghatározás mindenképpen önelválasztással is jár, hiszen ha definiáljuk azt, hogy kik/mik vagyunk, ezzel egyben azt is megállapítottuk, hogy kik/mik nem vagyunk. Ha minden egy egész egységet alkotna (vagyis rájönnék, hogy azt alkot), akkor nem létezne ilyen fogalom, hogy definíció. (Benne van a szóban is: ön meg határozás, tehát határt húzunk magunk és a rajtunk kívülállónak hitt között, azaz elválasztjuk magunkat.)


"A baj az ha úgy ráég egy álarc a viselőjére hogy azonosul vele és nem is észleli."


Igen, és még amikről tudjuk, hogy álarcok, azok helyretételével is néha meg kell küzdenünk, hogy ne ragaszkodjunk hozzájuk annyira, hát még amiről nem is tudjuk, mert mint ahogy írtad, nem is észleljük már, úgy ránk égett. Ilyen alapon lehetne akár az is egy téves korlát, hogy pl embereknek hisszük magunkat. akiknek öt érzékszervük van, és be vannak zárva egy testbe.

2014. szept. 3. 13:24
 10/14 Angelo84 ***** válasza:

"Szerintem az önmeghatározás mindenképpen önelválasztással is jár, hiszen ha definiáljuk azt, hogy kik/mik vagyunk, ezzel egyben azt is megállapítottuk, hogy kik/mik nem vagyunk. Ha minden egy egész egységet alkotna (vagyis rájönnék, hogy azt alkot), akkor nem létezne ilyen fogalom, hogy definíció. (Benne van a szóban is: ön meg határozás, tehát határt húzunk magunk és a rajtunk kívülállónak hitt között, azaz elválasztjuk magunkat.) "


S ha magamat a mindennek/mindenségnek definiálom, akkor nem pont az identitáson/személyességen lépek túl, mégpedig azt felszámolva? Persze az igaz, hogy itt az "én" kifejezésnek értelme veszik. S nem pont ekkor tudnánk az Egységért működni teljes tudatunkban, nem itt oldódna végleg fel a megkülönböztetés?

2014. szept. 3. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!