Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Esküvő » Református esküvő katolikusnak...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Református esküvő katolikusnak és pogánynak? Hogyan?

Figyelt kérdés
A párommal református szertartást szeretnénk az esküvőnkön, nem templomban, hanem Szekszárd mellett egy pincészet területén. Én római katolikus vagyok, ő semmilyen felekezethez nem tartozik még és mindketten budapestiek vagyunk. Tudnátok tippeket adni, hogy merre és hogyan induljunk el a dologgal kapcsolatban? Mindketten szeretnénk felvenni a református vallást, ezzel nincs probléma, csak kicsit tehetetlennek érezzük most magunkat (az esküvő szeptember végén lesz)

2018. márc. 11. 13:22
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Bocsi, szerintem jobban járnál, ha ezt a kérdést inkább a Kultúra és közösség / Vallás témakörben tennéd inkább föl, mert ott valószínűleg nagyobb azoknak a száma, akik ehhez értenek.
2018. márc. 11. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

A problémák ott kezdődnek, hogy te katolikus vagy a párod "pogány" és ezek ellenére református esküvőt szeretnetek. Másfelől, ha nem lesz templomi esküvő csak polgári, akkor édesmindegy, hogy kinek mi a vallása.


A vállasotokon meg atkeresztelessel tudtok segíteni. A reformátusok Szerencsére nyíltak, nem hinném hogy a pap akadékoskodna. Legegyszerűbb, ha kerestek egy papot aki szimpatikus es ő el tudja mondani, hogy mit kell tennetek.

2018. márc. 11. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Az alapfeltétel, hogy mindketten meg legyetek keresztelve (mindegy, milyen felekezetben, hogy felnőtt vagy gyerekkorban, csak a keresztség ténye számít). Ezen kívül kell majd járnotok jegyesoktatásra (pár alkalom a lelkésszel hatszemközt, vagy ha van másik esküvőre készülő pár, akkor velük). A legtöbb gyülekezetben ennyi.


Ha tényleg szeretnétek reformátussá válni, annak van egy, az előbbiektől teljesen független folyamata. Ha van kiszemelt gyülekezet a lakóhelyetek közelében, ahová el tudtok járni, akkor ott kell beiratkozni egy felnőtt konfirmációi tanfolyamra, ahol néhány hónapon át a református hit alapvető dolgairól tanultok (ezek általában ősszel indulnak). Ennek végén kell tenni egy konfirmációi vizsgát (semmi vérengzősre nem kell gondolni), majd pedig általában pünkösd környékén egy ünnepi istentisztelet keretében van egy konfirmációi hitvallás- és fogadalomtétel, aminek végén lelkészi áldással hivatalosan is egyháztagnak nyilvánítanak benneteket.


Ahhoz, hogy teljes jogú gyülekezeti tagok legyetek, még az is szükséges, hogy konfirmáció után is legalább évente egy alkalommal nevesített adománnyal támogassátok a gyülekezeteteket. Ennek összege akármilyen kicsi is lehet, akár 1 forint is, a lényeg, hogy a nevetekhez köthető adomány legyen, mert ez a feltétele a "hivatalos" egyháztagságnak.


A református szertartás szerinti esküvőre visszatérve: annak nem feltétele a fentiekben részletezett egyháztagság, csak a megkereszteltség. Így a legjobb, amit tehettek, hogy megkeresitek az esküvőre kiszemelt templom lelkészét, és vele egyeztettek. Vagy ha van kiszemelt lelkészetek, aki nem abban a templomban szolgál, akkor minkét lelkésszel, a templomban szolgálóval, és azzal is, aki a szertartást fogja tartani.

2018. márc. 11. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Muszáj, hogy legalább a pár egyik tagja református legyen. Tehát vagy megkeresztelkedik a párod, vagy mivel te már meg vagy keresztelve (ismételni nem lehet), ezért konfirmálsz. De ez nem megy egyik napról a másikra, mivel felkészülést igényel. Katolikus vagyok, így nem tudom, hogy reformátusoknál ez mennyi idő. Előbb a református egyházzal rendezném a felekezeti hovatartozást, és utána gondolkodnék az esküvőn. Vagy most ne legyen egyházi...
2018. márc. 11. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Ez utóbbi információt nem tudtam (hogy az egyik félnek mindenképp ref.-nak kell lennie), de ha írja az előző, akkor valószínűleg tényleg így van. Ha pedig így van, az min. egy év, mert konfirmáció a legtöbb gyülekezetben most pünkösdkor lesz, de arra már múlt ősszel kellett jelentkezni. Így ha egyikőtök se református, akkor legközelebb jövő nyáron lehet hivatalos esküvő.
2018. márc. 11. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
3. és 5. válasz írója vagyok. 4.-nek. Szerintem attól, hogy a párja, aki nincs megkeresztelve, megkeresztelkedik, nem válik reformátussá. Az csak konfirmációval megy. Viszont a párjának mindenképpen meg kell keresztelkednie, mert enélkül szerintem Mo.-n semmilyen keresztény felekezet nem adja össze őket.
2018. márc. 11. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
66%

Bőven elég ha a pár egyik tagja van megkeresztelve, nem számít, hogy a másik megvan e és hogy minek.

De amit én nem értek kérdező. Nem templomban akartok esküdni, egyikőtök pogány, másik katolikus. Őszintén szólva szerintem így nagyon nincs értelme annak, hogy most egyházit tartsatok, ha eleve a templomi szertartás se kell. Az anyakönyvvezető is hihetetlen szép szertartást tud tartani.

Ha mindenképp akarjátok egy református lelkész áldását is akkor a település saját lelkészét keressétek fel szerintem. Mondjátok el, hogy milyen helyzetben vagytok és hogy idővel azért mindketten betérnétek a református egyházhoz.

Lehet azt fogja mondani, hogy jó, megkereszteli mondjuk a párodat, és járjatok el jegyesoktatásra.

A konfirmáció semmi esetben sem szokott feltétel lenni az egyházi esküvőknél. Max néhány keményebb vonalas katolikus templom papja szokta megkövetelni ha pl szent misét is akartok.

Ha szerencsétek van akkor a református lelkész lazábban kezeli majd és elég lesz a keresztelkedés.

2018. márc. 11. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

"Viszont a párjának mindenképpen meg kell keresztelkednie, mert enélkül szerintem Mo.-n semmilyen keresztény felekezet nem adja össze őket."


Katolikusnál is elég, hogy az egyik fél meg legyen keresztelve (katolikusnak). Én úgy tudom, hogy reformátusoknál sem más.

Mivel a kérdező római katolikus, így katolikus esküvőnek nem lenne akadálya. Ha református szeretne lenni, akkor újra megkeresztelni nem fogják, mert a keresztség mindkét felekezetben csak egyszeri, viszont konfirmálnia valószínűleg szükséges, mert ezzel vált felekezetet.

Egyébként sajnos eddig nem találtam református egyházjogi paragrafust a neten, így pontosan nem tudom, egyházmegyénként is eltérő lehet.

2018. márc. 12. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! :)

Az a helyzet, hogy a polgári esküvő egy jogi szertartás, bármilyen szép is, mi viszont Isten színe előtt is szeretnénk "hivatalossá tenni", de egyikünk sem szereti a katolikus egyház mentalitását, nem tudunk vele azonosulni. A református viszont mindkettőnkhöz közel áll. A templomot pedig azért nem forszíroznánk, mert maga az esküvő helyszíne nem Szekszárd városában lesz, hanem mellette, onnan nehéz lenne a nagyszülőkkel ide-oda mászkálni, viszont van kápolna a birtokon (Bodri pincészet)

2018. márc. 12. 08:46
 10/13 anonim ***** válasza:

Így akkor szerintem még tényleg az a legjárhatóbb út, ha a szekszárdi lelkészt megkérdezitek. Biztos fel lehet hívni a kérdéssel, nem kell mindjárt lerohanni hozzá. Elmondjátok, hogy mi a helyzet, és mivel neked a konfirmáció most sokáig tartana, így talán egyszerűbb lenne tényleg a párodat megkeresztelni. Ha az ottani lelkész csinálja, akkor az extra pozitív benyomás is lehet, meg akkor azért lesz egy plusz pozitív szál ami odaköt. És ha már megkereszteli akkor össze is adhatja. Azt viszont, hogy kimegy e adott helyszínre a pap azt nem tudom.

Szerintem hívjátok fel nyugodtan, biztosan minden kérdésre tud választ adni :)

2018. márc. 12. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!