Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Párkapcsolati problémák » Válást hogyan kell intézni?

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Válást hogyan kell intézni?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Most jutottam el arra a pontra, hogy erősen elgondolkoztam, hogy elválok. 4 éve vagyunk házasok, 7 éve vagyunk együtt. Van egy 3 éves és egy 6 hetes kisfiúnk

Sokat veszekszünk mostanság. Az elmúlt két napban megkaptam drága férjemtől, hogy szar anya vagyok és, hogy egy bunkó. A szituációt úgy képzeljétek el, hogy fél 5-kor 3 óra alvás után azt mertem neki mondani, hogy ne pelenkázza a gyereket, nehogy leszáradjon a keze, majd én megcsinálom. Abban kimerülnek apai szerepei, hogy talán egy nap 1x átpelenkázza, néha lefürdeti meg max megfogja du amig eszek.

Tudom, örüljek ennek is.

A terhesség elején is megkaptam tőle eme szép jelzőt mikor is kijelentette, hogy sajnálja a gyereket, hogy ilyen anyja van. Mondjuk akkor bukott le, hogy egy csajjal beszélget, nyilván dühös volt rám. Vagy az új haverja miatt ilyen f..z nem tudom... (Mlst ismerkedett meg egy csávóval neten, vele beszélget)

Szóval arra lennék kíváncsi, hogy a válást hogyan lehet intézni? Bemegyek a bíróságra, hogy szeretnék elválni és segítenek? Vagy ügyvédnél kell kezdeni. Félre ne értsétek, nem a beszólások miatt akarok elválni, ez csak a hab a tortán.



2020. jún. 3. 05:49
 1/7 anonim ***** válasza:
56%

Beadhatod magad is a keresetet vagy mehetsz ügyvédhez is.


A bíróság nem óvoda vagy szeretetotthon ahol neked segíteni fognak a forgalmazási házidban, úgyhogy inkabb tápláld be a google-be a következő kifejezéseket:

"Válókereset minta"

"Válás menete"

2020. jún. 3. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Nyilván nem arra gondoltam, hogy megcsinálnak helyettem mindent, csak esetleg útba igazítanak, elmondják milyen papírok kellenek.

De neked is jó szar életed lehet, ha ilyen módon válaszolsz. :)

2020. jún. 3. 06:51
 3/7 anonim ***** válasza:
44%

Először nyugodj le,, és gondolkodj.

Tudom nem.ez a kérdés.

De el tudod tartani a két picit apa nélkül?

Van hova mennetek?

2020. jún. 3. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Már beszélgettünk róla

Én maradok a házban a 2 gyerkőccel

Eltartani nem tudnám őket, de azt mondta segítene, az anyagiakban a gyerekek miatt.

Tudom, erre ne alapozzak, mert elmérgesedhet a helyzet vagy mi lesz ha talál magának mást stb..

Nyilván nem most hopp szeretnék válni, de jelenleg nagyon arra billen a mérleg.

2020. jún. 3. 07:08
 5/7 anonim ***** válasza:
Bocsánat, csak gondoltam ha valaki nem ismeri a google-t annak leírom, hogy mit irjon be. Nem akartalak megbántani.
2020. jún. 3. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
48%
Nem kellett volna meghízni kérdező, meg nem kellene rossz anyának lenned, és lehet nem válna el tőled. Az meg abszurd, hogy nem tudod eltartani egyedül a gyerekeket, erre egy anyának készülni kell (zsíros meló), hogy 58%-ban biztos a válás és jó eséllyel őt is eléri eme dolog.
2020. jún. 3. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A válás két típusa: közös megegyezéssel, vagy a házasság megromlásához vezető okok feltárásával

Ha közös megegyezéses válásról beszélünk, akkor a válás menete könnyen és gyorsan is történhet. Akár már egy tárgyaláson befejeződhet a per, ha a felek a jogszabály által előírt járulékos kérdésekben meg tudtak egyezni:


Ezek a következők:


a közös gyermek tekintetében a szülői felügyelet gyakorlása

a különélő szülő és a gyermek közötti kapcsolattartás,

a gyermek tartása

a házastársi tartás (csak ez iránti igény esetén)

a házastársi közös lakás használata.

A legtöbben házaspár a közös megegyezés felé hajlik, és ezáltal a válások egy része gyorsan lezárul.


Ha nincs közös megegyezés a felek között, akkor pedig már a keresetlevélben arra kell utalni, hogy a házasság megromlása okainak feltárásával kérjük a felbontást, amely hosszabb ideig tart majd.


Van olyan helyzet is, hogy a válás kezdetben közös megegyezéses bontásnak indul, de kiderül, hogy közös megegyezés nem jön létre, mégsem tudnak megállapodni és békésen elválni a felek, ezért további bizonyítás szükséges. Ilyenkor a válás folyamata átfordulhat tehát az úgynevezett “tényállásos” bontásba, amelynek során már a házasság megromlásához vezető okokat is feltárja bíróság. Az ilyen típusú válás már korántsem zökkenőmentes, mivel tanúmeghallgatásokra, egyéb bizonyítékokra, esetleg szakértőre is szükség lehet. A tanúknak pl. a házaspár között fennállt házasság körülményei tekintetében kell vallomást tenniük (azokról a tényekről, melyekről tudomásuk van), illetve a bíró kérdéseire válaszolniuk, és gyakran mély magánéleti szempontok is terítékre kerülnek a tárgyaláson. Ezért a feltárásos válásnál nem lehet biztosan megmondani, hány tárgyalásra lesz szükség, amíg a bíróság minden kérdésben ítéletet tud hozni.


A kereset beadása

A házasságot a bíróság valamelyik házastárs kérelmére, vagy a házastársak közösen benyújtott kérelme, egyező akaratnyilvánítása alapján tudja felbontani.


A házasság felbontása iránt a házastársnak a pert személyesen kell megindítania a másik házastárs ellen. A legtöbb házaspár hajlik a közös megegyezésre, ilyenkor együttesen is beadhatják a keresetet.


Ha csak az egyik házastárs szeretne válni, akkor is lehetséges a válás, ilyenkor a bíróság a házasság megromlásához vezető okok feltárásával bontja fel a házasságot.


A válás megindításához a felperesnek be kell nyújtani a bíróságra a keresetlevelet, amely a bíróság döntésére vonatkozó kereseti kérelmet (= keresetet) tartalmazó beadvány. A keresetlevél szükséges tartalmával kapcsolatban további cikkeinkben olvashatnak.


A felperes az a fél, aki benyújtja a keresetet, az a fél pedig, aki ellen pedig a válópert megindítják, az az alperes. A keresetlevél beadása illetékköteles, amely jelenleg 30.000 forint, és azt illetékbélyegben kell felragasztani a keresetlevélre (költségmentesség azonban kérhető, rászorultság esetén, ha a feltételek adottak.). A keresetlevélhez csatolni kell a házassági anyakönyvi kivonatot és az életben lévő közös gyermekek születési anyakönyvi kivonatát.


Első tárgyalás

Ezen a felperesnek mindenképpen meg kell jelennie személyesen. Ha a felperes nincs ott, akkor a bíróság – feltételezve, hogy nem komoly a válási szándéka – a pert végzéssel megszünteti.


Az első tárgyalás arra szolgál, hogy a bíróság részletesen meghallgathassa a felperest és az alperest, továbbá kísérletet tegyen a felek békítésére (ezt egyébként nemcsak az első tárgyaláson, hanem az egész per során megteheti.) Ha a felek az első tárgyaláson kibékülnek, a bíróság a pert megszünteti. Ha a békítés nem vezet eredményre, a bíróság elhalasztja a tárgyalást.


Befejeződhet a per a kibékülés esetén kívül akkor is, ha a felek közös megegyezéssel szeretnének válni és a jogszabály által előírt, a közös megegyezéshez szükséges járulékos kérdésekben megegyeztek, vagy olyankor is befejeződhet az első tárgyaláson a válás, ha közös megegyezés esetén a házasságból közös kiskorú gyermek nem született.


Ha a felek nem békültek ki, illetve a per nem fejeződött be az első tárgyaláson, a bíróság végzést hoz a halasztásról.


Ezután a feleknek három hónap áll rendelkezésére. Ez alatt az idő alatt bármikor kérhetik az eljárás folytatását, melyhez a bíróságra egy írásbeli kérelmet kell benyújtani. Ha a folytatást egyik fél sem kéri, a bíróság a válóper megszüntetéséről fog dönteni.


Második és további tárgyalások

Ha az első tárgyalástól számított három hónap már eltelt, és valamelyik fél, vagy mindketten a kérvényezték a per folytatását, a bíróság a második tárgyalásra tűz határnapot. Már a második tárgyaláson igen fontos döntések születhetnek, ekkor a bíróság döntést hozhat a gyermekek elhelyezését és láthatását érintően, továbbá rendelkezhet arról, mekkora mértékű és összegű tartásdíjat köteles fizetni a különélő szülő. A bíróság a közös vagyon megosztása tekintetében is dönt.


A bíróság azonban a per kimenetelétől függően további tárgyalásokat is tarthat, ezért a per elején nem lehet még megmondani, milyen hosszú lesz a válás.


Ítélethozatal

A házasság felbontása tárgyában a bíróság ítéletet hoz. Közös megegyezéssel történő válás esetén a bíróság a feleknek a járulékos kérdésekben megkötött egyezségét hagyja jóvá, és ennek ugyanolyan joghatálya van, mint a bírói ítéletnek. Az ítélet ellen – ha valamelyik fél nem ért egyet – helye van fellebbezésnek, azonban ennek illetéke van. Érdemes ezért a tárgyaláson nagyon figyelni, és még időben jelezni a bíró felé, ha álláspontunk szerint valami nem úgy kerül a jegyzőkönyvbe, ahogyan az ténylegesen elhangzott, mert ha ezt azonnal jelezzük, akkor a tárgyaláson még lehet korrigálni.


A válás joghatásai

Ha elválunk, tudnunk kell, hogy „már semmi sem lesz olyan, mint régen”, komolyra fordítva a szót, néhány alapvető jogi változással illetve lehetőséggel kell számolnunk. Ezek közül a legfontosabbak:


a korábbi házasság megszűnik, megnyílik a lehetőség újbóli házasságkötésre (más személlyel természetesen, de arra is volt már példa, hogy válást követően rövid időn belül ismét házasságot kötött egymással a pár)

az apaság vélelme megszűnik (a vélelem értelmében a gyermek apjának azt kellett tekinteni, akivel az anya házasságban él)

a házastársi vagyonközösség megszűnik

a feleség jogosult lesz „visszavenni” leánykori nevét, de dönthet úgy is, hogy megtartja volt férje nevét (az anyakönyvvezetőnél kell kezdeményezni a névváltoztatást.)

2020. jún. 3. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!