Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Szakítás » Miért csak szakítás után...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Miért csak szakítás után változtatnak az emberek?

Figyelt kérdés

Megfigyeltem, saját tapasztalat és másoké is. Anna folyamatosan elmondja Bélának, hogy változtasson, mert zavarja őt ez és az, bántja vele. Béla nem hajlandó változtatni. Lehet, hogy mondja, hogy oké, de úgysem lesz belőle semmi. Anna egyik nap szakít. Béla nem érti, hiszen jó volt a kapcsolatuk. Majd egy kis idő elteltével kiderül, hogy már nem csinálja azt, ami Annát zavarta. Pedig már nincs kiért megváltozni, akkor miért pont most jutott el idáig?


Saját példa, exemet sokáig próbáltam változásra bírni több dologban. Például én akkoriban szerettem néha bulizni járni, ő ezt nem támogatta, az egy dolog, hogy nem jött velem, de sokat bántott miatta, azt mondta, azért nem jön, mert gyűlöli a szórakozóhelyeket. Játszani viszont imádott a gépén, annyira, hogy egy idő után nem töltöttünk együtt minőségi időt. Ha találkozni akartam, át kellett mennem hozzá, és nézni ki a fejemből, amíg ő játszik. Az anyja eléggé rátelepedett, na meg ha én is ott voltam, akkor ránk, eléggé anyuci pici fia volt. Szóltam neki többször is, hogy beszéljen vele, mert nagyon nem oké, amit csinál, pl ránk nyit (igen, aközben is), mindig jelentkezni kell x időnként, ha elmegy valahova, stb. Nem szólt. Szakításig jó volt neki így. Na de utána: hétfői nap szakítottunk, ő szombaton már ment is bulizni, majd azt a nyarat végig bulizta. Azt mondta, már nem kockul egyáltalán. Az anyjával leült megbeszélni ezeket a dolgokat. Sőt, még el is akart költözni, próbálta a haverjait befűzni közös albiba, ai nem jött össze, de azt mondta, csak aludni jár haza és mindig valamelyik haverjánál van. Velem meg sehova nem ment ugyebár. Csak azt nem értem, hogy miért pont most, hiszen én már ezeket nem tapasztalom (csak azért tudom, mert ő mondta el), már nem vagyok a barátnője, úgyhogy most pont szingliként csinálhat akármit, amit akar.


2023. szept. 6. 11:18
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Mert Béla egészen addig nem hiszi el, hogy el fogják hagyni, ha nem változtat, amíg valóban el nem hagyják. Ekkor jön a felismerés, hogy jajj, máshogy kellett volna.
2023. szept. 6. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
De Anna úgyse fogadja vissza, akkor mi értelme változtatni?
2023. szept. 6. 12:34
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Mert a trauma hatására kezdi el az ember másként értelmezni a dolgokat. Ezért van az, hogy optimális esetben egyre jobb párkapcsolataink lesznek. Másrészt, amíg benne vagy, nem ugyan úgy értelmezed, kívülről nézve máshogy festenek a dolgok.
2023. szept. 6. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
A "javulás" jótékony hatását majd csak Gizike fogja élvezni (a következő barátnő). De sanszos hogy neki meg majd más baja lesz, és abból kell majd "kikupálnia" a palit.
2023. szept. 6. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Az is sanszos, hogy a következő kapcsolatban ugyanúgy elkövetett majd ugyanazokat a hibákat. Mert a kapcsolatban máshogy erzekeled a dolgokat, mint kívülről utólag ránézve. Bélának önismereti terápiára kellene menni, hogy valóban változni tudjon.
2023. szept. 6. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Hát azért ezt nem egészen így fogalmaznám. Úgy képzelem ezt el, mint egy egyenlet, pontosabban egyenlőtlenség, amiben három változó szerepel:

1: Béla ingerküszöbe

2: Anna eszközkészlete

3: Anna elkötelezettsége


Szóval az algoritmus kb úgy néz ki, hogy ha Annának van egy baja, akkor elkezdi pakolni az önérvényesítő eszközöket Béla befolyásolására. Ha ez nem érte el Béla ingerküszöbét, akkor Anna elővesz egy újabb eszközt. Minden ilyen sikertelenség esetén Anna veszít egy egység elkötelezettséget. Anna ezt addig fogja csinálni, ameddig van eszköze és elkötelezettsége is.


A bye-bye akkor jön el, amikor Anna elkötelezettsége hamarabb fogy el, mint hogy elérné Béla ingerküszöbét. Ez nagyon gyakori eset, de nem MINDIG van így. Valójában inkább az van, hogy az ilyen konfliktusok egymás utánja szép lassan, folyamatosan eszik meg Anna elkötelezettségét. Az egyikben célt ér, de elfárad, és a következőbe már kevesebb marad.


Ami viszont nagyon igaz, hogy Bélának a bye-bye akkora pofon lesz, hogy a következő csajnál szinte biztosan alacsonyabbra teszi majd az ingerküszöböt, és annak a lánynak elvileg könnyebb dolga lesz.

2023. szept. 6. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
1. Ez csak az érem egyik oldala. Lehet, hogy Béla legbelül elhiszi. Ezt nem tudjuk. Inkább a kényelem az, ami itt a kulcsszó. Tudod, az ember nem szeret mások kedvéért változni. Bevallom, én sem, mert kényszernek élem meg. Minden ember akkor változik, amikor belül - fejben - eljut oda, hogy változtasson.
2023. szept. 6. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Az emberek kapcsolat közben is változtatnak, csak nem mindig vesszük észre. Vagy nem mindig fogadjuk el a változást. Összetett dolog ez.

Általában aki változtat - bármilyen irányban - , mondjuk nevezetesen Béla, az sokszor kerül konfliktusba a környezetével, mert az emberek fejében még az előző Béla él. Így a változás bizonyos kockázatokat is rejt magában.

Márpedig az emberek nem szeretnek kockáztatni.

Szakítás után meg az embert elfogja egy ilyen "minden mindegy" érzés, plusz egy fájdalom, ami daccá alakulhat. Ilyenkor jön az, hogy "csak azért is változtatok".

Ez ennek a pszichológiai háttere.

2023. szept. 6. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Mint Béla magamra ismertem. A jelenség is ismert volt számomra, tényleg az van, hogy a korábbi kapcsolatban amit az ex nem tudott elérni, az új kapcsolatomban már természetes lett. Én azzal magyarázom meg magamnak, hogy a szakítás után úragomboltam az életem. Korábban önismeret hiányában nem is gondoltam annyira fontosnak az adott dolgot, de amire jobban befeszültem, hogy egyre inkább az anyám akart lenni a feleségem helyett. Talán a gyerekek miatt ment el ebbe az irányba. Mivel az értelmes kommunikáció, mint olyan megszūnt köztünk, ezért bár sikerült elérnie a változást, de kiōlt belôlem minden érzést. Nem vagyok én rossz ember, változásra és belátásra is képes vagyok, de a verbális erôszakra negatívan reagálok és a párkapcsolati dinamika feláldozása sem támogatta a folyamatot. Egyértelmûen nem voltunk se tudatosak, se asszertívek.
2023. szept. 6. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Hát valami hasonló cipőben járok én is. Romban van az életem, szülői erzelmi függés ..


Nagyon nehéz mert a változás közben sok új felismerésed lesz pláne ha önismereti könyvet olvasol és úgy érezheted hogy elvesztetted aki voltál.


Illetve lehet erőltetett is lesz a kapcsolat a sok változás miatt amit a párod kért tőled mert ezáltal egy új embert szeret és nem téged

2023. szept. 7. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!