Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Mekkora egy baba normál...

Mekkora egy baba normál pyelon, vesemedence mérete?

Figyelt kérdés

Már a terhesség alatt is megállapították, hogy tágabb az egyik vesemedencéje és most 7,5 hósan is. Kérdeztem a dokit, hogy mekkorának kellene lennie, azt mondta, hogy nincs mérete. Nem értem.

Volt valakinek ilyen problémája a babájának? Mekkora volt a tágulat és mikorra múlt el? Nálunk most 20X16mm a pyelonja.


2010. szept. 21. 18:28
 1/10 A kérdező kommentje:
Tényleg segít, ha majd feláll, a gravitáció ezen a problémán?
2010. szept. 21. 18:33
 2/10 anonim ***** válasza:

Kérdés:


Az én kisfiamnak vesemedence tágulata van 2 hónapos korában 10mm volt 5 hónaposan 15 mm-re nőtt. Közben volt egy enyhe lefolyású húgyúti fertőzése is, amit egy hónapig antibiotikumokkal kezeltek. Közben még a vesemedence tágulat mellett lett egy kehelytágulata is és a bal veséje picit megnagyobbodott./ezen az oldalon van a tágulat is/

Az lenne a kérdésem, hogy mit jelent pontosan ez a betegség ezek a tágulatok mit takarnak pontosan leírva és kell e műteni ezt?


Válasz:


A vizelet a vesében a gyűjtőcsatornákból a vesekelyhekbe, onnan a vesemedencébe, majd a húgyvezetéken keresztül a húgyhólyagba jut. Az elvezető rendszerben bárhol kialakulhat veleszületett szűkület illetve elzáródás, de vannak típusos helyek erre. Az elzáródás leggyakrabban a vesemedence és a húgyvezeték között alakul ki, ahogy az Önök gyermekénél is. Az elzáródás különböző fokú lehet, ettől függ, hogy mi a teendő. Enyhébb esetekben nincs sebészi teendő, csak rendszeres szakember által végzett ellenőrzés, esetleg vizeletfertőtlenítő kezelés szükséges. Súlyosabb esetekben szükség van a sebészi beavatkozásra, melynek feladata, hogy szabad vizeletelfolyást biztosítson. Annak eldöntésére, hogy milyen fokú adott esetben az elzáródás és ennek megfelelően mi a teendő, az ultrahang mellett izotópvizsgálatra van még szükség.

Dr. Kálmán Attila



Kérdés:


Kisfiunk 4 hónapos. Méhen belüli ultrahangon felfedeztek nála un.Pyelon tágulatot mindkét veséjében.

Azóta háromszor voltunk ultrahangos vizsgálaton, a legfrissebb eredmény a következő: A bal pyelon kb 35x12mm, a kehelyvégek markánsabban jelennek meg. A bal oldali ureter 6-8 mm tágasságu, és hosszabb szakaszon ábrázolható. Jobb oldalon egy kb. 5mm átmérőjű ureter ábrázolódik időlegesen a hólyag mögött. Bal oldalon konzekvens elfolyási zavar, amelyet az ureter beszájadzás körüli szűkület tart fent.

Nagyon megtisztelne vele, hogyha leírná véleményét, és tájékoztatna pontosan a pyelon fogalmáról, veszélyeiről, ill. hogyan lehetne a műtétet elkerülni. Jelenti-e a pyelon, hogy gyermekünk vesebeteg?


Válasz:


Mielőtt a részletekbe belemennénk először egy kis anatómia: a veséből a vizelet a vesekelyhekbe (calyx) jut, onnan a vesemedencébe (pyelon), majd a húgyvezetékbe (ureter). Mind a bal-, mind a jobb veséből az ureter a hólyagba vezet, ahonnan a vizelet a húgycsövön keresztül ürül ki.

A vizeletelvezető rendszerben szűkület több helyen kialakulhat, de vannak erre predisponált helyek - ilyen a vesemedence és a húgyvezeték közti átmenet, a húgyvezeték és a hólyag közti átmenet ill. ritkábban fiúkban a húgycső.

Bárhol is alakul ki a szűkület, ennek következménye az lesz, hogy felette pang a vizelet, az elvezető rendszernek ez a része kitágul.

Maga a szűkület különböző fokú lehet. Enyhébb esetekben a szűkület részleges (ún. funkcionális), ami műtétet nem igényel, csak a vizelet fertőtlenítését és szoros kontrollt. Az ilyen szűkületet idővel "kinőheti" a gyermek. Amennyiben a szűkület súlyosabb (ún. organikus), akkor szükség lehet műtétre. Ennek eldöntésére önmagában az ultrahang vizsgálat nem elégséges. Szükséges hozzá az ultrahangon felül izotóp vizsgálat is, ami pontosan kimutatja, hogy milyen a vese működése és azt is megmutatja, hogy a vizeletelvezető rendszerből a vizelet mennyire tud elfolyni a szűkületen keresztül. Ezen felül az Önök gyermekének esetében véleményem szerint szükség lehet egy hólyagfeltöltéses röntgen-vizsgálatra is mely megmutatja, hogy nincs-e kóros visszafolyás a hólyagból a húgyvezeték felé (erre utalhat a változó tágasságú ureter).

A húgyuti pangás és tágulat a legenyhébb esetektől eltekintve mindig veszélyezteti a vesét. Önmagában a fokozott nyomás is károsítja és erre még "rátesz", hogy a pangó vizelet erősen hajlamosít vesemedencegyulladásra.

Dr. Kálmán Attila



További eseteket találsz még itt:


[link]

2010. szept. 21. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Meg még ezt is találtam:


[link]


Remélem tudtam vmennyire segíteni.

Jobbulást a kisbabádnak!

2010. szept. 21. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

A pyelon a vesemedence, ezen keresztül folyik le a veséből a vizelet. Ha ez tágabb a normálisnál, akkor ott a vizelet pang / lassabban folyik le/, ezért könnyebben felszaporodnak benne a baktériumok és a vesében gyulladást okozhatnak.=>igen,a gravitáció segít,mert annak segítségével könnyebben lefolyik a vizelet


De nincs ok kétségbeesésre! Az Ön esetében a pyelon normális mérete 6 mm lenne, de igazán kóros akkor, ha 10 mm-nél nagyobb.

Gyakori, hogy a babák a normálisnál tágabb pyelonnal születnek, de egy éves korukig maguktól meggyógyulnak. Ilyenkor csak arra kell figyelni, hogy hőemelkedés, láz esetén vizelet vizsgálat történjen, hogy az esetleges vizeletfertőzést időben kezelni tudják.

2010. szept. 21. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Szia!Ezek szerint nem sokat tudtam segíteni,pedig kerestem eseteket,melyben írták h 10 mm-nél nagyobb pyelon méret számít kórosnak,és a gravitáció ill. felállás segít,mert könnyebben lefolyik a pangó vizelet..
2010. szept. 27. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Azért köszi!!! Én is olvasgattam már a neten, csak vártam, hátha valakinek itt is van személyes tapasztalata. Kicsit kíváncsi lettem volna másnál hogy volt, pl. mikorra múlt el a babájánál, vagy milyen vizsgálatok voltak. Na mindegy, nagyon remélem, hogy csak javulni fog nálunk a helyzet, fél év múlva megyünk kontrollra, de már most áll a babám, bízom a graviáció segítségében, remélem minden rendben lesz. Jó lenne, ha kinőné és akkor nem kellene tovább aggódni.

Köszi neked mégegyszer! Szép napot!!!

2010. szept. 27. 19:57
 7/10 anonim ***** válasza:

Nekem 2 kisfiam van. A nagyobbik holnap lesz 26 hónapos. Még a pocakomban megmondták, hogy vesetágulata van. Azthiszem 20 mm-ig nőtt meg neki is, de cirka 1 éves korára csökkent és másfél évesre el is tünt. Ám a folytonos kontrolok , uh kimutatta, hogy a vesetágulat eltűnt és lett helyette epekő. Ami most csak nől és nől. A második babám hamarosan 10 hónapos. A pocak uh-okon nem láttak semmit, bár mindvégig lánynak mondták emellett, megszületve fiú lett és oly mértékü vesetágulata, vesemedencetágulata van, hogy novemberben megyünk műtétre. A legfájobb az, hogy 1 hónapos korában kiderült ez az egész és 9 hónapon át, azaz majd 11 hónapon át tolták elöttünk az egész cécót. Hasplasztika lesz. A vesemedencéjéből végják ki a tágult részt. Évente 2-3 ilyen eset van azt mondta a professzor. Szerintem ne aggódj, ha komolyabb baj lenne az már kiderült volna. Szerintem biztos elnövi majd. Ha belegondolok első babámnál mennyit aggódtam én is és elnőtte.

Szóval kitartás, szerintem minden második babának vesetágulata van.

2010. szept. 27. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!
2010. szept. 27. 22:13
 9/10 anonim ***** válasza:

Szia!


Nekem a terhesség alatt nem mutatták ki, de 2 hetesen 39 fokos láza lett a kislányomnak azonnal beutaltak a kórházba ahol az első vizelet vétellel meg állapították hogy húgyúti fertőzése van vesemedence gyulladással ,8 napig voltunk kórházban és ez idő alatt csináltak ultrahangot ahol nálunk is kiderült hogy vesemedence tágulata is van. Sajnos nálunk a coli baci nagyon kitartó volt 1 éven keresztül majdnem folyamatosan 5 antibiotikumos kúrán esett át mire sikerült vissza fordítani és eltűnt a baci, 1,5 éves volt a kislányom amire eltűnt a tágulat. és tavaly 2009 februárban csináltak neki egy hólyagfeltöltéses röntgen sorozatot, ahol is azt vizsgálták h a vesetágulatban marad-e a folyadék vagy eltávozik , és szerencsénkre eltávozott, mert mondta a főov. úr hogyha marad a tágulatban folyadék akkor kisebb műtéti beavatkozásra van szükség, kisebbre varrták volna a tágulatot h semmilyen módon ne maradjon semmi a vízeletből. Hála az égieknek 2009 január óta tűnet mentesek vagyunk. nem tudom hogy neked is mondták-e , nem pancsizhat 3 éves koráig senkivel, nem lehet vele uszodába strandra menni, helyette tenger, Balaton vagy Velencei tó, szigorúan tilos a Tisza-tó mert nagyon sok baci van a vízben ami könnyen feljuthat a húgyúti rendszerben és megint meg van a baj. Ne haragudj de most nem kerestem elő de 1 komplett mappa van tele az ő vizsgálati eredményeivel. Onnan tudod a legjobban hogy baj van hogy iszonytatóan bűdős a pisije, ha felfogod akkor átláthatatlan és úszkálnak benne fehér cérnaszál szerű valamik. Illetve nekünk hőemelkedésünk volt mindig, Hála istennek csak 1x mikor kórházba kerültünk akkor volt lázas. Ha van még kérdésed írj nyugodtan privibe ha tudok szívesen segitek!!

Jobbulást a babódnak és ne keseredj el nem lesz semmi baj, én is azt hittem hogy megmarad a tágulat és eltünt!!!

Fel a fejjel!

üdv. 28 hós kislány anyukája

2010. szept. 27. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszi szépen! Születéskor 10*10-es volt, fél éve már kissebb volt, 7*4-es és azt hittem most már nem is fog látszódni, ehhez képest meg 20*16-os lett. Szerencsére eddig megúsztuk a hugyuti fertőzést, ezt a fürdés jó hogy írod, nem mondtak erről semmit.
2010. szept. 27. 23:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!