Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Gyerekek után járó pótszabadsá...

Gyerekek után járó pótszabadság 2012 januártól hogy érvényesíthető?

Figyelt kérdés

A gyermekek után járó pótszabadságot 2012 januártól mindkét szülő igénybe veheti. Eddig az egyik szülőnek le kellett mondani a másik szülő javára a szabadságról. Tehát alap esetben egy gyerek után 2 napot az anya 2 napot az apa kap az új törvény szerint. A kérdés az, hogy ha az anyuka szülés után otthon van a babával, akkor ugyanúgy le tud mondani a szabadságról a férj javára? Magyarán 4 nap pótszabadság illeti meg egy gyerek után?


[link]


2012. jan. 5. 21:43
1 2
 11/17 anonim válasza:

Pótszabadság igénylése nyilatkozat 2012-re találhatóak


google "/document/MjOtZ0Sm/Potszabadsag_igenylese_nyilatk.html"

keresés eredményeként feljövő címeken.

2012. jan. 17. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim válasza:
Az előbbiekben - úgy látom - nincs egyetértés a törvény értelmezésében. Ehhez én hozzátennék még egy kérdést: ha tényleg szó szerint értelmezzük a törvény, akkor minden munkavállalót megillet a pótszabadság, ha született gyermeke? Tehát azt is akki évek óta nem látta, nem vesz részt a nevelésében?
2012. jan. 19. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 Fahéjvirág válasza:

A gyermekek után járó pótszabadság igénybevételére bármely szülő vagy a szülők egymást közt megosztva is jogosultak.


A miniszteri indokolás alapján a pótszabadság csak egyszer vehető igénybe, vagyis csak az egyik szülő gyerekszámtól függően 2, 4 vagy 7 napot, vagy a szülők egymás között megosztva összesen 2, 4 vagy 7 napot. Vagyis mindkét szülő nem veheti ki a 2, 4 vagy 7 napot, mert az azt eredményezné, hogy 1, 2 vagy 2-nél több gyerek esetén 4, 8 vagy 14 napot vennének igénybe pótszabadságként.

2012. jan. 20. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim válasza:

Előttem szólónak:


Tudnál egy linket (vagy hogy mire keressünk a neten) adni ahol más is el tudná olvasni amit állítasz?


Ezzel szemben a nemzeti Erőforrás Minisztérium Szociális Lakossági és Tájékoztatási Osztály 2012-es tájékoztatója fenn van a neten. Ennek 63. oldalán leírják, hogy mindkét szülőnek külön-külön is jár a gyermemek utáni pótszabadság. Példát is írnak.


Beillesztem ide, a benne foglaltakat:


"A GYERMEK UTÁN JÁRÓ PÓTSZABADSÁG

Jár-e pótszabadság a gyermek után?

Igen, a gyermek születésének évétől, annak az évnek a végéig, amikor a gyermek a 16. életévét betölti, a következők szerint:

- egy gyermek után kettő,

- két gyermek után négy,

- kettőnél több gyermek után összesen hét nap pótszabadság illeti meg a szülőt.


Melyik szülő veheti igénybe a gyermek(ek) után járó pótszabadságot?

A gyermek után járó pótszabadság mindkét szülőt megilleti, pl. egy gyermek nevelése esetén mindkét szülő 2-2 nap pótszabadságra jogosult."

2012. jan. 20. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim válasza:

Előttem szólónak:


Én is olvastam az általad idézett minisztériumi tájékoztatót.

A hivatkozott törvényjavaslat magyarázat: T5000 91. oldal magyarázat az 57-58§-hoz, ahol a 2010/18/EU irányelvre hivatkozik:

[link]

2012. jan. 20. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim válasza:

Előttem szólónak:



Amit Te belinkeltél az csak egy törvényjavaslat (nemzeti erőforrás minisztertől) 2011 novemberében.

Amit én ollóztam ki az egy már megszavazott törvény a nemzeti erőforás minisztériumi magyarázata 2012 januárjában.



Amit Te linkeltél az hivatkozik az EU irányelvekre (2010/18/EU 2009-ből) igen, ami megengedi a szabadság átruházását melyet végül is a tagállamok döntésére bízza, hogy engedélyezi-e. Ugyanakkor kívánatosnak tartja, hogy a szabadság átruházása ne váljon gyakorlattá, hogy az Apák is jobban rész tudjanak venni a család életében. (Mintegy sugalmazza, hogy amúgy ki kapná akkor meg..., plusz javítja a nők esélyegyenlőségét a munkaerőpiacon, hisz a munkaadók nem mondhatják azt, hogy a nők több szabit vesznek ki, így a férfi alkalmazása kedvezőbb a cégnek.)



Idézet az említett EU-s dokumentumból:


"16. mivel ebben a megállapodásban a szülői szabadsághoz való jog egyéni jog, amely általában véve nem ruházható át,

de a tagállamoknak módjukban áll átruházhatóvá tenni. A tapasztalatok szerint a szabadság át nem ruházhatóvá

tétele pozitív ösztönző lehet az apák számára, ezért az európai szociális partnerek egyetértenek abban, hogy a

szabadság egy részét át nem ruházhatóvá kell tenni;"



Ezek összefoglalásaként:


A pótszabadság 2012.jan.01-től bekerült a ma hatályos Munka Törvénykönyvébe. Mindkét szülőt megilleti külön- külön és nem ruházható át.


Egydül a külön élő párok illetve vegyesházasságok esetén lehetnek alkalmazásbeli problémák. Ezzel kapcsolatban pedig a Legfelsőbb Bíróság Munkaügyi Kollégiuma már állást foglalt még a tavalyi törvénnyre vonatkozóan, ami iránymutató lehet az idei törvényre is.

2012. jan. 21. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim válasza:

Előző hozzászóláshoz:


Abban igazad van, hogy a belinkelt anyag egy törvényjavaslat, de éppen annak a törvénynek, amely beemelte a változást a Munka törvénykönyvébe. Ezért szerintem nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy az Mt. módosítására vonatkozó javaslatot milyen elvi magyarázattal nyújtották be.

Emellett szakmai fórumokon is azt emelték ki több helyen, hogy azt a gyakorlatot akarják megszüntetni, amikor pl GYES-en lévő anyuka elvileg nem mondhat le a szabadságról férje javára, mert ugye ebben az esetben egyértelmű, hogy ki vállal nagyobb szerepet a gyereknevelésben. Megjegyzem eddigiekben is kevés munkáltatóról tudok a környezetemben, aki emiatt nem adta volna meg az apának a pótszabadságot.


Ugyanakkor még mindig kérdés marad, hogy a minden munkavállalóba beleértendő az az apuka, anyuka, aki egyáltalán nem vesz részt a gyermek nevelésében, esetleg évekig feléje sem néz? Mert a gyakorlatban én épp ilyen esetekkel találkoztam.


Összességében nekem még mindig elég hihetetlen, hogy tényleg az volt a cél, hogy nemzetgazdasági szinten megduplázzák a gyermekek után járó pótszabadságokat (mert ugye eddig egy szülő vehette igénybe, de mostantól mind a kettő).

2012. jan. 21. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!