Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Mit gondoltok, mennyire hagy...

Mit gondoltok, mennyire hagy nyomot a baba lelkében, ha koraszülöttként jön a világra, és hónapokat kórházban tölt, mielőtt végre hazamehet?

Figyelt kérdés

Nem tudok szabadulni a gondolattól, folyton az van előttem, hogy milyen szörnyű lehetett a babámnak, amikor sürgősségi császárral a világra rángatták 3 hónappal hamarabb. Az ezután következő fizikai szenvedéseket leírni hosszú lenne, de a koraszülött osztály nővérei szerint mi felnőttek "belepusztulnánk ha csak a felét át kellene élnünk, mint ezeknek a kis hősöknek".

Három hónappal a születése után hozhattuk haza, nagyon sírós baba volt, nyugtalan, zaklatott, sokszor vele együtt sírtunk, mert vígasztalhatatlan volt. Pedig a kórházban éppen arról volt híres, hogy milyen csendes, nem sír. Eleinte úgy éreztem, nem szeret minket, nem akar minket, mintha a megszokott környezetéből kiszakítva csak szenvedne itt velünk.

Ma már elmúlt egy éves, igazi mosolygós baba lett belőle, nagyon sok szeretetet kap, de még mindig könnyű kizökkenteni a nyugalmából, könnyen zaklatott lesz.

Kiheveri-e vajon azt, ahogyan indult az élete? Lesz-e, lehet-e köztünk olyan szoros kapcsolat, mint azoknál, akiknek nem így indult az élete? Vagy mindezt egyszerűen elfelejti? Ti mit gondoltok?


2012. jan. 30. 23:41
 1/9 anonim ***** válasza:
62%
Én is koraszülött voltam,és majdnem 2 hónap múlva vittek haza.Csak azért tudom,mert anyámék nagyon sokszor elmesélték.De én nem emlékszek rá,és nem okozott semmi lelki sérülést.Az újszülött dolgokra senki nem emlékszik,így nem is okozhat semmiféle lelki törést.
2012. jan. 30. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Biztosan nem olyan, mint aki kikukkant, minden oké, és él boldogan, de a szeretet, és a biztonság amit később kapott tőled biztosan helyreállítja ezt a dolgot! Más gyerek is könnyen kizökkenthető, nem szabad mindent a koraszülöttség számlájára írni. Próbálj meg nem foglalkozni vele, szeresd, és ne rágódj, mert azzal már tényleg ártasz neki! És gondolj arra, hogy a természet nagyon "ügyes", túl van rajta, fejlődik, azért nem úgy élik meg mint egy felnőtt. És a nővérnek nem ez volt élete legjobb mondata, hogy még meg is forgatta a kést egy anya szívében... Fejleszd, tanítsd, játsz vele, nagyon sokat ölelgesd, és puszilgasd.
2012. jan. 31. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ezt csak te érzed így, ő nem, és bebeszéled magadnak. Eleinte biztos nehéz volt neki. Az én fiam épen, egészségesen jött a világra 41. hetesen, és tiszta dili.:) Nem tudom ráfogni arra, hogy azért, mert koraszülött.:)

Sosem volt nyugodt baba, most 8 hós, és egy éjjel vagy 6* felébreszt még mindig.

Szóval próbáld meg elfelejteni, amit tudom soha nem fogsz tudni, de tuti nem attól ilyen, egyszerűen ilyen a természete.

2012. jan. 31. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Szegénykém, kicsit nehezebben indult az élete, mint más babáknak, de ez is azt bizonyítja, hogy milyen erős! A rossz emlékeket talán el lehet feledtetni sok-sok szeretettel és türelemmel.

Amiket leírtál, az nagyon sok időre, hagyományos úton érkezett babákra is jellemző. A nagyobbik fiam egy abszolút problémamentes terhességből, 10 nap túlhordással, komplikációmentesen érkezett, ahogy kell. Mégis egy sírós baba volt, állandóan szopizott volna és az éjszakát csak 1 éves kora után aludta át. Most már 5 éves és bizony még mindig minden kis hülyeségen elsírja magát.

A kisebbik fiamat is rendesen szültem, de őt egy magzati aritmia miatt rögtön elvitték és egy éjszakát az intenzíven kellett töltenie. Ő mégis sokkal nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb, mint a bátyja. Az új helyzetekre sem sírással reagál.

Szóval ne ostorozd magad, csak szeresd nagyon.

2012. jan. 31. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha pusztán a fiziológiás részét nézem: az emberi agy minden bizonnyal képtelen lenne minden információt tárolni, emlékezni a születésétől kezdve minden mozzanatra. Természetesen, lehet ennek hatása, a koraszülést követő közvetlen jövőre, de a gyermekkori amnézia valószínűleg "tárhely" hiányában alakul ki, azaz bőven felülíródnak a korai tapasztalatok.


Ha a lelki oldalát nézem, pszichológusként: a nyűgösség oka nyilván a korai megpróbáltatás, de ez mindenképpen múló, tranziens állapot. A kérdés inkább téged érint: mennyire viselt ez meg téged az anyai létben? Mennyire zavarhatja kettőtök kapcsolatát a koraszülés miatti félelmeid?

A kicsiben mindenképpen nyomot hagyhatnak a te félelmeid, amelyeket ő abszolút megérez, a te kételyeid afelől, hogy kialakulhat-e közöttetek a vágyott kapcsolat. Szerintem inkább a te oldaladról érdemes "kúrálni" a problémát, mert ha te tökéletesen túl tudsz lépni a születése körülményein, akkor benne sem marad ennek nyoma. Tény, hogy vannak kutatások a korai kötődéssel kapcsolatban,de az is tény, hogy mindegyik kutatás kimondja, hogy az esetleges negatív behatások (pl. a koraszülés, vagy a gyermek hosszabb időn át van szeparálva az anyukájától - akár anyuka, akár baba betegsége miatt, vagy bármilyen okból kifolyólag) bár hagyhatnak nyomokat, ezek abszolút nem determinálnak, és később felülíródnak.


Szerintem ne aggódj, magadban próbáld rendezni ezt a nem túl kellemes emléket - a kapcsolatotokat pedig ne féltsd, hiszen nem fogja meghatározni a gyermek koraszülött mivolta.

2012. jan. 31. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Mármint a "nyűgösséget", és azt, hogy ez a kórházi létből fakad, természetesen a hazavitel utáni időszakra értem. Jelenleg az, hogy könnyen zaklatott lesz, akár a temperamentumából is fakadhat, és nem a korai emlékekből.


Bocsi, kicsit hülyén fogalmaztam :)

2012. jan. 31. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszaitokat! Szinte minden oldalról megvilágítottátok a dolgot, ennél kimerítőbb feleletet nem is kaphattam volna! Elsőtől a saját tapasztalat nagyon meggyőző, végre ilyet is hallottam! Kedves utolsó, nagyon köszönöm neked is! És mindannyiótoknak, mert nagyon sokat segítettetek, talán furcsa, de hónapok gyötrődése után most először nyugszom meg. Igaz, főleg nekem kell megemésztenem a történetet, jól látjátok!:) Én is gondoltam arra reménykedve, hogy talán nem véletlen, hogy nem emlékszünk vissza mindenre, végülis tanultam, hogy így dolgozik a lélek, így védi meg magát. Csak olyan más, ha az ember átéli, és nem csak hallja, vagy tanulja..

Azt hiszem, 1 év távlatából ideje lezárnom ezt a korszakot, és menni tovább! És ebben most ti tettétek fel az i-re a pontot! Köszönöm még egyszer!!!

2012. jan. 31. 08:12
 8/9 anonim ***** válasza:
Huh, de jó ezt olvasni! Remélem sikerül. és nagyon jó lenne, ha tényleg lezárnád, nem nevelnél ezzel a kifogással hisztis, akaratos, stb. gyereket.:) és még gondolom az is nehéz, de ne féltsd túl. mintha cukorból lenne ez a másik hiba, akinél nehezen indul az élet:)
2012. jan. 31. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Na igen, nem egyszerű, hogy ne legyen hisztis, akaratos kisgyerek majd belőle.:) Amikor hazahoztuk, még napi rendszerességgel voltak légzéskimaradásai (apnoe), így aztán folyton vele volt valamelyikünk. Persze az is igaz, hogy ha nem lett volna akaratos, talán most nem lenne itt, mert nagyon kellett küzdenie az életéért.

Az viszont tuti, hogy nem féltem túl!:) Anno az első gyerekemet túlságosan is védtem, óvtam, minden náthájába belebetegedtem, jaj mi lesz most, taknyos a gyerek...:D:D

A kisfiammal viszont olyan dolgokat éltünk át, amik mellett egy nátha, meg fogzás, de még egy lábtörés is bagatellnek tűnik, mert az is csoda, hogy él (1500 gramm alatt született)! Szóval amikor picit elesik, a szemem se rebben, így aztán ő is megy tovább, mintha mi sem történt volna.:)

Minden jót!

2012. jan. 31. 17:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!