Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Mikortól lehet tudni, hogy...

Mikortól lehet tudni, hogy egy gyerek bal kezes vagy jobb kezes lesz?

Figyelt kérdés
Fél éves a lányom, egyenlőre mindkét kezét használja, ugyanúgy nyúl mind a két kezével a játékokért. Múltkor viszont valamit a bal kezében fogott, és anyósom kikapta a kezéből a játékot, hogy márpedig a "szép" kezedbe fogod. Miért lenne baj, ha bal kezes lesz? Úgysem tudom rákényszeríteni, hogy jobb kezes legyen, ha a bal kezét használja! Meg amúgy is miért baj, ha egyenlőre mindkét kezét használja? Szerintem ez a normális, vagy nem?
2012. okt. 3. 08:42
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Egyáltalán nem baj! Hagyd, hogy magától alakuljon ki! Kisfiam is 2 kezes, felváltva használja, sosem szólnék ezért rá, 4 éves.
2012. okt. 3. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Szia.Semmi esetre sem jó, hogy kikapjuk a gyerek kezéből a dolgokat, csak azért, mert bal kézzel fogta meg!Majd magától kialakul, nem szabad áttenni a "szép" kézbe a játékokat. Azt, hogy mikortól lehet tudni, hogy jobb vagy bal kezes lesz, szerintem ez egyénileg változó, az én kisfiam már a kórházban csak a bal kezén lévő ujjacskáit szopizta, most lesz 7 hónapos, de semmit sem csinált jóformán a jobb kezével :) Úgyhogy nálunk hamar látszódott, hogy valószínű bal kezes lesz. Azt mondják az ilyen gyerekek művészi beállítottságúak. Egyébként öröklési hajlam is lehet, nálunk a családban sok a balkezes, érdekes, hogy ők táncolnak, zongoráznak, stb...
2012. okt. 3. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Az én lányaim is balkezesek, náluk két éves korban már tisztán látszott, mert a ceruzát és a zsírkrétát mindig a bal kezükben fogták. Ja, és a kanalat is :) Maradt azóta is.
2012. okt. 3. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
84%
Ha bal kezes lesz, nem szabad leszoktatni róla, csak kínszenvedés. Az anyám bal kezes eredetileg, de régi hagyomány hogy rászoktatják a gyerekeket a jobb kézre, mert a bal rossz, nem jó. Ez ilyen primitív falusi felfogás, sohe nem fogom megérteni. Anyám tönkretette a jobb kezét, nem tudja használni, de a balt se mert leszoktatták róla, ugyh most kétkezes, de mégse tud semmit se normálisan csinálni. Az ikertesóm mikor megszülettünk rögtön anyám felé nyúlt a bal kezével, és anyém mondta a nagyszülőknek hogy fel lehet készülni mer a gyerek bal kezes lesz és nem lesz leszoktatva róla. Mondjuk az iskolában még néhány bal kezessel együtt próbálták leszoktatni róla, fel sem fogom hogy miért??!! Ha meg valaki alapból két kezes az még jobb dolog szerintem, semmiféle hátrány nem származhat belőle ha valaki nem a jobb kezét használja. Tesóm desen renmegtanult írni, hegedülni, úgy ahogy én is, zongorázni, fuvolázni, csellózni, citerázni, gitározni tud, nem okoz gondot ez a dolog, csak az elején volt nagyon nehéz, de kitartással, akarattal bármit el lehet érni.
2012. okt. 3. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Tesóm desen renmegtanult írni,


Tesóm rendesen megtanult írni... bocsi

2012. okt. 3. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Én eredendően bal kezes vagyok, illetve csak lennék, ha nem szoktattak volna le róla. Gyerekként én is mindent a bal kezemmel csináltam volna, de amikor láttam a szüleimen és a testvéremen, hogy ők másképp csinálják, mindig megkérdeztem, hogy "Anya, melyik kézbe is kell fogni a ceruzát/kanalat?" Persze mindig azt a választ kaptam, hogy a jobba. Így én mindent így tanultam meg: írni, enni, ollót használni. Igazából nem volt egy túl jó döntés, ugyanis így elég ügyetlen vagyok mind a két kezemmel. A gimnáziumig olvashatatlan volt az írásom és senki sem értette, hogy lány létemre hogy írhatok ilyen csúnyán. A legnagyobb hátrányom abból származik, hogy habár megtanítottak a jobb kezemet használni és elboldogulok vele, de a reflexeimet nem tudták kinevelni belőlem. Eddig háromszor törtem el a bal kezemet, mert ha elesek, bizony azt kapom oda és mivel nem túl fejlett, sajnos mindig sérülés a vége.

Arra a kérdésre nem tudok válaszolni, hogy mikortól lehet tudni, hogy jobb vagy bal kezes-e a gyerek, de szerintem a legtöbb gyerek kétkezes addig, amíg elkezd rajzolni, írni. Az biztos, hogy bármelyik kezét is szeretné használni, az az agyműködéséből fakad és szerintem nem érdemes rákényszeríteni "divatból" az ellenkezőjét. Nem is értem, miért lenne az egyik kezünk "jobb", mint a másik.

2012. okt. 3. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Ismerős szituáció. Én is megkaptam a férjem nagymamájától, hogy szoktassam arra, hogy a jobbkezét használja. Én meg kijelentettem, hogy akkor sem dől össze a világ, ha balkezes lesz. Erre apósom: Te milyen kezes vagy? Jobb, na látod? Meg majd milyen nehéz lesz átszoktatni. Anyósom volt a legracionálisabb, megjegyezte, hogy eléggé káros lehet az átszoktatás, hagyjuk a gyerekre, majd ő eldönti (Imádom, mikor ilyen, nagy támaszom). Én úgy érzem ez kicsit túl van reagálva. Azt a kezét használja majd, amelyik ügyesebb. Ez attól is függ, hogyan vannak összekötve az agyféltekék. Ezek miatt egyes embereknél más-más funkciók erősebbek. Pont ezért nem ajánlják az átszoktatást, mert az zavart kelt a rendszerben. Visszatérve a kérdésedre kb. két éves kora körül várható, hogy megmutatkozik, de ha később, akkor se lesz baja. A te lányod esetében teljesen normális, hogy kétkezes, sőt. Ha nem tudna úgy manipulálni az egyik kezével, hogy a másikban tart valamit, az lenne később a baj. Anyósodat meg megkérném, hogy hagyja a gyereket azzal a kezével fogni, amelyikkel ő akarja. Nem hiszem, hogy bármi rosszindulat lenne benne, de akkoriban, mikor mi felnőttünk még divat volt a "szép" kéz használatára szoktatni a gyereket, mert az valami istentelen dolog lehet, ha egy gyerek balkezes. Ültesd le, és magyarázd el neki szépen, hogy a tudomány mai állása szerint..... Nekem ez szokott beválni, ha anyósomékkal generációs ellentét adódik köztünk gyereknevelés kapcsán. Ne aggódj, majd kiforrja magát.
2012. okt. 3. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Nem tudom pontosan, talán egyénileg is változó, valakin hamar látszik, hogy bal/jobb kezes lesz, valakin később. Én pl. nagyon sokáig bal kézre mutattam dominanciát, azzal is rajzolgattam, majd amikor már írásra került a sor, jobb kézre váltottam. Szóval nálam elég későn alakult ki a végleges kezesség, de hozzáteszem, azóta is mondhatni "kétkezes" vagyok. Persze nem olyan ügyes a bal kezem, viszont néhány dolgot úgy csinálok, mint a balkezesek, és el sem tudnám képzelni, hogy jobb kézzel hogy lehet megcsinálni :)
2012. okt. 3. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!