Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Segítség Anyukák! Teljesen...

Segítség Anyukák! Teljesen elvesztem a TGYÁS-GYED-GYES információhalmazban! Ha GYES ideje alatt szülök mi jár?

Figyelt kérdés

Annyi ellentmondásos információt olvastam a napokban, hogy elvesztem köztük. Kisfiam most 14 hónapos, szeretnénk kistestvért, de lehet, hogy nem jön össze úgy, hogy még a GYED ideje alatt megszülessen.

GYED/GYES ideje alatt mehetek inkább táppénzre (az több volt nekem, mint amennyi a GYED-em most)

Mi történik, ha már GYES-en leszek, ha születik? Kapok újra TGYÁS-t, GYED-et, vagy csak a GYES lesz? Ha az előbbi, akkor ugyanannyit kapok, mint a nagynál, vagy kevesebbet?

(12 évet dolgoztam, mielőtt várandós lettem)


Köszönöm szépen előre is a válaszokat!



2013. ápr. 3. 15:26
 1/9 anonim ***** válasza:
Ha gyesbe szülsz, arra figyelj, hogy 180 napnál többet, ne legyél gyesen, mert akkor a minimálbér lesz az új gyeded alapja. Tehát, ha mondjuk 2 hónapja vagy gyesen, és kiderül, hogy terhes vagy, akkor mond le a gyest, vedd ki a felhalmozott szabikat, majd menj táppénzre. Így kapsz tgyást és gyedet is, ha továbbra is fennáll a munkaviszonyod. Ha jól tudom, a szerződés szerinti béred lesz az alap.
2013. ápr. 3. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a gyors választ és a tippet is! :)
2013. ápr. 3. 15:32
 3/9 anonim ***** válasza:
ugyanez a bajom nekem is. 2 eves lett a gyerkoc, most kezdem a gyest, de oktoberben szuletik a teso. Az elso gyerekkel nagyon jo kis tgyast kaptam, de most nem tudom mire szamithatok. Ma kerdeztem a hr-t a munkahelyemen, de nem tudtak valami pontos valaszt adni. Azt mondtak a gyed lesz az alapja es hogy ne vegyek ki szabit mert egyreszt az osszeget nem befolyasolja masreszt megszakad az eddigi folyamat es akkor az meg vmi plusz hatranyt jelent. de igazabol a sotetben tapogatozott aki nekem valaszolt... Elso valaszolo: honnan tudod ezeket amiket leirtal tudsz edetleg belinkelni vmi oldalt, vagy szakmabeli vagy? koszonom en is a segitseget
2013. ápr. 3. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A gyed alapjául szolgáló jövedelem meghatározása, ha

 a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári évben van 180 napi

jövedelme

Ha a gyed jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben a szülőnek volt 180 naptári

napi jövedelme, akkor a gyed-et a gyed jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben

elért jövedelem alapján kell megállapítani.

 a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári évben nincs 180 napi

jövedelme

Ha a gyed-re jogosult szülőnek a gyed jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző évben nem volt

180 naptári napi jövedelme, akkor a gyedre való jogosultság kezdő napját megelőző naptól visszafelé –

maximum a jogosultság kezdőnapját megelőző naptári év első napjáig – számított 180 naptári napi

jövedelemből kell a gyed összegét kiszámítani, ha a biztosítási idő folyamatos. Ha a biztosítás

megszakadt, a megszakítást megelőző jövedelmet nem veszik figyelembe a számításnál.

 a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőzően nincs 180 napi jövedelme

Ha a szülőnek a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően

sincs 180 naptári napi jövedelme, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér lesz a gyed

alapja (ha a gyed-re való jogosultság kezdőnapján fennálló szerződés szerinti vagy a tényleges

jövedelem a minimálbért nem éri el, az a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni,

szerződés hiányában pedig a ténylegesen elért naptári napi jövedelemből számítják a gyed-et).

E szabály alól kivétel az, akinek azért nem volt meg a 180 napi keresete, mert táppénzben, terhességigyermekágyi segélyben vagy gyed-ben részesült.

 a szülő a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően

táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesült,

és ezért nincs meg a 180 naptári napi keresete.

Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt

közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességigyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított

ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint

a minimálbér.

2013. ápr. 3. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Vagyis, ha gyesen maradsz, több mint 180 napot, akkor nem lesz meg a 180 nap bérezett nap, tehát a minimálbér lesz az alap. Viszont, ha szabadságon, táppénzen, vagy gyeden vagy, akkor ezek kiesnek ez alól, itt a szerződés szerinti bért kell nézni.

Ha kiveszitek a szabit, majd táppénzre mentek, akkor megvan a 180 bérezett nap a szülésig, mert a szabadság és táppénz beletartozik a bérezett napba. Így a szerződés szerinti bér lesz az alap. A 180 bérezett napba még a tgyás is beletartozik, de mivel az 168 nap csak, így érdemes előtte táppénzre menni, hogy a 180 nap meglegyen. A lényeg, hogy ne legyen 180 napnál vagyis fél évnél többet az illető, mert sajna akkor a minimálbér az alap, akkor is, ha a szerződé szerinti béred pl. bruttó 130 ezer forint.

2013. ápr. 3. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
3-as! Neked már érdemes táppénzre menni, hisz amúgy is havonta jobban járnál, hiszen több pénz, mint a gyes. Így a szülés napjától visszafele számolva megvan a 180 napod és a jelenlegi szerződés szerinti béred lesz a tgyás alapja.
2013. ápr. 3. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
3as vagyok, én sajnos azt olvastam tegnap több helyen,hogy a táppénz nem szamit berezett napnak, csak a ledolgozott munkanap,fizetett szabadsag,betegszabadsag. Tehat a szerzödes szerinti berem semmikeppen nem lesz a tgyas alapja,mert nem tudok 180 napot összegyujteni,vagy igen?
2013. ápr. 4. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Mivel idén szülsz, a tgyást is idén igényled. így az igénylést megelőző évből fogják számolni. Nem tudom, akkor gyeden voltál? A 2012-es év szerződés szerinti béredet veszik alapul. A táppénz beleszámít a bérezett napba, a gyes nem számít bele, de ez a gyed igénylésénél fontosabb. A gyedet már 2014-ben fogod igényelni, szintén az előző évet nézik, vagyis 2013-at. Gyes, táppénz nem lehet gyed vagy más ellátás alapja, így megint csak a 2013-as szerződés szerinti béredet nézik. De ha a gyes a több, értem ez alatt, több mint 180 nap, akkor sajna a minimálbér lesz az alap, ezért kell táppénzre menni, mert ebben az esetben szintén a 2013-as szerződés szerinti béred lesz az alap, mivel 2014-ben igényled már a gyedet.
2013. ápr. 4. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Azért zavaros, mert a jogosultsági időbe beleszámítják a táppénzt, de az összeg meghatározásánál márt nem, mivel egy ellátás nem lehet másik ellátás alapja. Mivel ténylegesen nem mész vissza dolgozni, így a szerződés szerinti béredet nézik. Mindenképpen azt nézik.

Egy olyan dolog van még, hogy ha a szerződés szerinti béred eléri a minimálbér kétszeresét, azaz 186 ezer forintot, mivel 2012-ben gondolom gyeden voltál, így a 186 ezer forint harmincad része lesz a tgyás alapja, akkor is, ha a szerződés szerinti béred pl. 220 ezer volt.

2013. ápr. 4. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!