Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Táppénz? GYES? TGYÁS mikortól?...

Táppénz? GYES? TGYÁS mikortól?! Első baba: 2011. 08. 05. Második baba úton: 2013. 08.21. (várhatóan) Mit tegyek, hogy anyagilag a legjobban járjunk?

Figyelt kérdés

Nem tartom magam egy hülye embernek, de amíg egyszer nem járok ebben a cipőben, nem fogom átlátni a rendszert...

Sokfélét olvasok:

-Kezdje meg a GYES-t hozzátartozó, majd a GYED lejárta után menj táppénzre, és a baba születésétől TGYÁS.

Ez pl. nem értelmetlenség, hogy mondjuk egy hétre igények GYES-t valaki? Vagy lehet vk. GYES-en az első gyerekemmel, míg én a másodikkal Tgyáson, majd GYED-en vagyok?!

Tiszta őrület!!!


Bocsánat a hozzáértőktől, ha nagy marhaságokat hordok össze!!!

Lehetőleg nagy TB-spillerek és tapasztalt Anyukák válaszait várom! :)



2013. ápr. 25. 13:12
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
nekem majdnem ugyanezek az időpontjaim Én vagy a szabadságomat veszem majd ki gyed után, vagy táppénzre megyek. A másodikkal csak a születése után veszem majd igénybe a t-gyást.
2013. ápr. 25. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%

Nem igazán sok idő fog eltelni a gyed lejárta és a második baba születése között, így a szabik kivételét nem ajánlom, azt hagyd halmozódni.

Gyesre addig mehetsz, ameddig a 2. baba meg nem születik, de szerintem ez is feleslege. Azt törvény tiltja, hogy a nagyobbik gyerkőccel pl. nagymama gyesen van, te pedig tgyáson és gyeden a kisebbel. Ha ez kiderülne, vissza kellene a gyest fizetni és még plusz büntetést is kapnátok.

Miután a gyeded lejárt, mehetsz is tgyásra, hisz a szülés előtt 28 nappal el lehet menni.

Vagy, miután lejárt a gyed, elmész táppénzre a baba születéséig. Vagy gyed lejárta után te mész el gyesre, míg meg nem születik a baba. Én a gyed után táppénz verziót választanám. Azt a legegyszerűbb is elintézni.

Viszont mindenképp fennálló munkaviszony kell ahhoz, hogy elmehess táppénzre. De gondolom még él a munkaviszonyod.

Teljesen mindegy melyik verziót fogod választani, a tgyás és gyed alapja a szerződés szerinti béred lesz, mivel nem lesz 180 bérezett napod.

Ha gyed lejárta után táppénzre mész, nem gyesre, akkor arra az időre kapsz több pénzt, míg a baba meg nem születik, mert a táppénz több, mint a gyes. De az is előfordulhat, hogy az orvos egyből tgyásra vesz.

2013. ápr. 25. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

Ha az első gyermekem 2011.08.05-i születésű, akkor mi lesz a GYED utolsó és a táppénz első napja 2013-ban?

2013. ápr. 25. 13:31
 4/18 anonim ***** válasza:
Augusztus 5-én még gyeden vagy, arra a napra még gyed jár. Táppénzre augusztus 6-tól mehetsz.
2013. ápr. 25. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
Tyű, kedves második! Ezt jó hallani, amit írsz, remélem tényleg így is van! Jelenleg 7 hónapos a fiam és már most azon aggódok, hogy kevesebb, mint 2 évnek kell lennie a majdani tesó között, hogy ne kapjak jóval kevesebb t-gyás-t és gyed-et, hogy megmaradjon az éves bruttó számítási alapom, ne a gyed-gyest számítsák bele... Olyan jó lenne, ha valaki ezt el tudná magyarázni, hogyan működik, hogy jöhetsz ki "jól" az egészből...
2013. ápr. 25. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

Gyed, gyes, táppénz sosem alapja egy másik ellátás alapjának. Arra kell figyelni, hogy 6 hónapnál többet nem szabad gyesen lenni, mert akkor a következő babánál a gyed alapja a minimálbér. Ezért szinte mindig célszerű inkább táppénzre menni, illetve kivenni a szabikat, ha van még annyi idő a következő baba születéséig.

A tgyás és gyed így is kevesebb lehet, hisz az első baba születésénél a tgyás és gyed összegébe beleszámít a túlóra, pótlékok és hasonlók. Ilyenkor napi bruttó átlagbért számolnak. Ha valaki gyedbe szül, vagy nem megy vissza 180 napot dolgozni a második baba születése előtt, akkor a szerződés szerinti bér lesz az alap, kivéve, ha több mint fél évet gyesen van, mert akkor a minimálbér a gyed alapja.

2013. ápr. 25. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
Nagyon köszönöm! Ez így maximálisan érthető volt számomra is! Hálás vagyok a válaszért!
2013. ápr. 25. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
Én kivennék a két időpont közt szabit ha a munkáltató belemegy, ha ez nem megy akkor táppénz, és szüléstől TGYÁS (mehetnél már aug. 6-tól is TGYÁS-ra de akkor az annyival előbb is fog lejárni, így kicsit tovább kapod.
2013. ápr. 25. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm! :)

Örülök, hogy más is tanult az esetből!!! :)

Még egy utolsó rész-kérdés:

A GYED letelte előtt minimum mennyi idővel kell "lemondani" (?) a GYES-t?!

Vagy ha táppénzre mégy, akkor automatikusan megszakad a lánc, és nem kapsz GYES-t, csak amit a táppénzt követően igényelsz?

TGYÁS-t igényelni táppénz alatt lehetséges?

Aznap, akár, amikor a baba születik?

Vagy aznap, amikor a baba megszületik, betelefonálsz a dokinak, aki táppénzre vett, hogy szüntesse meg a táppénzt?

Onnan (ha így van), hogyan tovább?

Ez már eljárás-technikai kérdés, bocsánat, de az első babánál nem emlékszem, hogy ez hogy volt, pedig akkor is táppénzről mentem TGYÁS-ra!!! :)

Huh...

2013. ápr. 25. 17:24
 10/18 anonim ***** válasza:
Bocs az offért, de mit jelent, hogy a gyed alapja a szerződés szerinti bér? Az mi? Az a személyi alapbérem? (A régi Mt. szerint, az újat nem vágom) Köszi
2013. ápr. 25. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!