Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Táppénz? GYES? TGYÁS mikortól?...

Táppénz? GYES? TGYÁS mikortól?! Első baba: 2011. 08. 05. Második baba úton: 2013. 08.21. (várhatóan) Mit tegyek, hogy anyagilag a legjobban járjunk?

Figyelt kérdés

Nem tartom magam egy hülye embernek, de amíg egyszer nem járok ebben a cipőben, nem fogom átlátni a rendszert...

Sokfélét olvasok:

-Kezdje meg a GYES-t hozzátartozó, majd a GYED lejárta után menj táppénzre, és a baba születésétől TGYÁS.

Ez pl. nem értelmetlenség, hogy mondjuk egy hétre igények GYES-t valaki? Vagy lehet vk. GYES-en az első gyerekemmel, míg én a másodikkal Tgyáson, majd GYED-en vagyok?!

Tiszta őrület!!!


Bocsánat a hozzáértőktől, ha nagy marhaságokat hordok össze!!!

Lehetőleg nagy TB-spillerek és tapasztalt Anyukák válaszait várom! :)



2013. ápr. 25. 13:12
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

A szerződés szerinti bér, az ami a munkaszerződésedben szerepel, illetve, amivel be vagy jelentve.

Kérdező, ha táppénzre mész és megszületik a baba, akkor miután kijöttél a kórházból, te vagy a párod elmegy a nőgyógyászhoz, hogy attól a naptól, mikor szültél, tgyást igényelsz. Attól a naptól fogja a táppénzes papírt a tgyáshoz kiállítani, a munkahelyeden, már úgy kell számolniuk, a bérszámfejtőknek korrigálni kell, ha esetleg már elszámolták a táppénzt, de ugye a táppénzes papírt is elvileg kéthetente kell leadni. Érdemes nőgyógyásszal táppénzre vetetni magad és szülés után ugyanahhoz a nőgyógyászhoz visszamenni a tgyás miatt.

Ha gyesre mész, akkor azt célszerű, már július elején megigényelni, mert 1 hónap az átfutási idő, most még több, mert új rendszerre állnak át az Államkincstárban, aki most igényel családit és gyest, annak akár 2 hónapot is várni kell, hogy pénzhez jusson. Mikor lemondod, bemész szintén az Államkincstárhoz, vagy levelet írtsz, vagy elektronikusan is lehet ügyet intézni, de a személyes ügyintézés a leggyorsabb. Bemész, hogy le szeretnéd mondani, a baba születése napjától a gyest. Tgyáson és gyesen egyszerre nem lehet lenni. A gyest mindig utólag fizetik, tehát az augusztusi gyest szeptemberben fogod kapni, ha augusztus 21-én megszülsz, akkor mondjuk augusztus 26-dika körül le kell mondani, vagy párod is intézheti, míg kórházban vagy, te csak aláírod a papírt, ő meg beviszi. Ezt tényelg érdemes személyesen intézni, mert így van esély, hogy augusztus végéig elszámolják, így szeptemberben annyi gyest kapsz, ami a szülés napjáig jár, mert onnantól tgyást igényeltél. Ezért írtam, hogy a táppénzt sokkal egyszerűbb, azt meg megint nem lehet csinálni, hogy míg te táppénzen vagy, addig párod, vagy nagyszülő gyesen.

Remélem érthetően írtam:) Nem túl bonyolult. Én tényleg a táppénz verziót ajánlom, az elszámolások között úgy is vannak átfutási idők. A munkahelyeden, meg ha leadod a táppénzes papírokat, vagy az OEP-nél, nem tudom hol intézed, akkor ők úgy is tudják, mettől-meddig mit számoljanak. A kórházból is fogsz kapni papírt, míg bent leszel, mikor szülsz, azt is le kell ugyanúgy adni, mert azokra a napokra sajnos kevesebb táppénz jár.

2013. ápr. 26. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:

Nagyon-nagyon szépen köszönöm Neked!

Remélem, amikor majd Neked lesz valamire szükséged, Téged is így, ilyen lelkiismeretesen fog segíteni valaki!

Szívből kívánom!!! :)

2013. ápr. 26. 09:28
 13/18 anonim ***** válasza:
67%

Utolsó, ne haragudj de több helyen is hülyeséget írsz.

1. Ha a TGYÁS-t szülés napjától igényli nem kell hozzá semmi a nőgyógyásztól (táppénzeshez hasonló papír akkor kell hozzá ha szülés előtt akarja már igénybe venni), OEP honlapról letölthető nyomtatvány kell hozzá és másolatban anya személyije, lakcím- és TAJ-kártyája, adókártyája, baba születési anyakönyvi kivonata és TAJ-kártyája.

2. A kórházi napokra nem táppénzt kap hanem már TGYÁS-t, mivel azt a szülés napjától kapja. Csak akkor kapna kórházi tartózkodásra táppénzt ha már szülés előtt be kellene feküdnie valamiért.


Szóval kérdező, úgy jársz a legjobban ha aug. 6-tól elmész táppénzre (vagy ha lehet szabit veszel ki), és szülés napjától igényled a TGYÁS-t. GYED-et nem kell majd lemondani, azt automatikusan megszüntetik a gyerek 2. szülinapja utáni nappal. Táppénzt szülés napjával le kell záratni. TGYÁS-t akkor tudod igényelni ha megvan a baba TAJ-kártyája is (1-2 hét), természetesen a szülés napjától visszamenőlegesen igényled/kapod majd. GYES-ben ne is gondolkodj, anyagilag is a legrosszabb és ügyintézés is macerás.

2013. ápr. 26. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó válaszoló:

azt tudtuk, hogy a TGYÁS-hoz nem kell táppénzes papír, a táppénzt csak le kell zárni a TGYÁS-hoz.

azt is tudjuk hogy ha a szülés napjától jön a TGYÁS, akkor nem táppénz lesz a kórházban töltött napokból.

A másik válaszoló alapvetően nem írt "hülyeséget".

Megértettem a lényegét.


Köszönöm a választ!

2013. ápr. 27. 06:56
 15/18 A kérdező kommentje:
Ja, és nem az volt a kérdés, h a GYED-et le kell-e mondani, hiszen az bőven megszűnik addigra. A GYES volt a kérdés. Arra viszont még most sem kaptam választ!
2013. ápr. 27. 06:59
 16/18 anonim ***** válasza:
A gyest le kell mondani mindenképpen, ha a 2. gyerkőc megszületik. Ha megszületik a 2. baba, aug. 21-én, akkor a gyes aug. 20-án még jár, de 21-én már nem, mert 21-től tgyáson leszel. Le kell mondani, csak akkor szűnik meg automatikusan, ha a gyerek betölti a 3. évét .
2013. ápr. 27. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 marcsa2324 ***** válasza:
Nekem a kislányom 2011.05.01.-jén született a második baba 2013.05.22-ére van kiírva. A munkáltatóm azt mondta, hogy vegyem ki a szabijaimat és aztán a szülés előtt 28 nappal a Tgyást igényelhetem meg és a Tgyás, Gyed alapja a szerződés szerinti bérem tehát ugyan annyit fogok kapni mint az első babánál nem változik semmi.És még annyi, ha a munkahelyeden volt mostanában fizetésemelés akkor még azt is meg kell kapnod. A gyest semmi féle képen ne igényeld meg.
2013. ápr. 27. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:

Kedves Hozzászólók! Sajnos rossz hírrel jövök. A legrosszabbal... :'(

Meghalt a kisfiúnk 37 hetesen... Teljesen egészséges volt, megvan a patológus jegyzőkönyve, mindössze egy fatális véletlen, ún. köldökzsinór megsodródás okozta a tragédiát

Most, túl a rettenetes gyászon, szeretném a segítségeteket kérni.

Azt tudom, hogy milyen juttatások járnak, tisztában vagyok vele, hogy marad a kislányunkra a GYES 3 éves koráig.

Én jövőre újra babát szeretnék.

Mikor kell megszületnie, hogy ne a minimum GYED-et kapjam, vagy mennyit kell esetleg dolgoznom az újabb TGYÁS/GYED előtt, hogy megint a szerződés szerinti bérem legyen az alapja?

Hálásan köszönöm Nektek a segítséget! :(

2013. aug. 6. 07:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!