Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Betegségek, oltások » Agykamra tágulat? Bővebben lent!

Lencsibaba0121 kérdése:

Agykamra tágulat? Bővebben lent!

Figyelt kérdés
Keresztlányom a napokban született és agykamra tágulatot állapítottak meg nála. Egyenlőre nem sok mindent tudunk, a leletei még nincsenek a szülők kezében, de érdeklődnék, hogy ez mit jelent, mire készüljünk fel? Milyen tünetek lehetnek? Annyit mondott a doktornő, hogy a tágulat közepes mértékű!
2015. nov. 2. 16:11
 1/4 anonim ***** válasza:

Két kisfiam is így született, de náluk már a terhesség idején látható volt. 4 hónapos korukra elnőtték, addig folyton járnunk kellett koponyaultrahangra, meg fejlődésneurológiára.


Arra számítsatok, hogy az orvosok nem nagyon szeretnek erről beszélni, mert viszonylag bejáratlan terület, és nem akarnak sem biztatni, sem ijesztgetni.


Egyszer egy ultrahangos orvost hallgattam ki, amikor egy gyakornoknak mutogatta a fiam leletét, és azt mondta, hogy akkor van gond, ha mind a négy oldalkamra tágul.


Legrosszabb esetben shunt-öt szoktak beültetni, hogy elvezesse az agyvizet.

Javaslom a szülőknek, hogy préseljenek ki minden információt az orvosokból, ne elégedjenek meg félválaszokkal! Mindig mindenre kérdezzenek rá, hogy akkor ez mit jelent, és mi várható.

2015. nov. 2. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Sajnos nem volt túl megnyugtató, amit írtál, mert nekik pont azt mondták, hogy mind a 4 kamrában van tágulat, de ezen felül semmit. Egyébként számomra felfoghatatlan, hogy miért nem vették észre terhesség alatt. Magán dokihoz jártak, aki ráadásul genetikus is....Ilyenről még nem is hallottam, hogy nem vették volna észre terhesség alatt, ráadásul többször is 4D-s uh-val nézte a doki... Nagyon el vagyunk keseredve! Nem tudjuk, hogy mire számítsunk, senki nem mondd semmit! Csak annyit mondd a gyerekdoki, hogy csütörtökön jön meg a vérvétel és valami nem tudom mi eredménye, hogy fertőzéstől van-e, majd akkor mondd bővebbet. Na de nem mindegy, hogy mitől van? Attól még ott van, nem értem miért nem lehet elmondani, hogy mégis milyen lehetőségek vannak. Csak hánykolódunk és a netről próbálunk valamit megtudni, hogy egyáltalán mivel állunk szemben!
2015. nov. 3. 08:37
 3/4 anonim ***** válasza:

Szívből sajnálom, és megértem az aggodalmat! De még valóban elnőheti. Nekünk pl. nagyobb volt közepesnél a tágulat, és most okosak, egészségesek a gyerekeim, már óvodások. Velük egy időben született egy kisfiú, aki shunt-öt kapott, de ő is rendbe jött, ezzel is együtt lehet élni.


Próbáltam én is minél több érintett embert találni, és arra jöttem rá, hogy sok esetben a tágulat örökletes. Talán nekünk is van vagy volt, csak akkoriban még nem végeztek mindenkin ultrahangot, így nem derült ki.

Czeizel Endre beszélt egyszer erről, hogy sok esetben a tágulat észrevehetetlen. Matematikus hallgatókat vizsgáltak egyszer egy kísérlet során, és az egyik fiúnál hatalmat tágulatot találtak. Akkor született meg az a "vicces" mondás, hogy íme, a matematikához nem kell agy. Szóval az a fiú is együtt élt a tágulatával, és nem is tudott róla.


Nekem a terhesség során azt mondták, hogy a tágulatot magzati korban csak nyomon követni tudják, aztán születés után kezdenek vele valamit, ha egyáltalán kell. Bajra utalhat (konkrétan arra, hogy az agyvíz nem tud elfolyni), ha a baba mozgása korlátozott, pl. nehezebben használja a végtagjait, és az úgynevezett naplemente tekintet, meg ha túl gyorsan nő a buksija. De ez is olyan relatív. Nekem azt mondták, hogy hetente mérjem, és ha heti fél centinél többet nő, akkor szóljak. Úgy emlékszem, fél centi volt.


Ami biztató, hogy korán észrevették a keresztlányodnál, így jó esélye van a gyógyulásra, és arra, hogy semmi gondja ne legyen.


Mi amúgy négy hónapos koruktól nyolc hónapos korukig járattunk gyógytornászt a fiúkhoz, hogy behozzák a mozgásbeli lemaradást, és be is hozták szépen, épp olyanok, mint kortársaik.


Kitartást, és ne csüggedjetek! Tudom, hogy ez most ijesztő, de biztos minden rendben lesz! én drukkolok!

2015. nov. 3. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a biztató szavakat! Nagyon aranyos vagy, hogy mindezt leírtad és megvallom, kicsit megnyugtattál. A gyógytornászt már el is kezdem keresni, tudom nem feltétlenül egyszerű jó szakembert találni.... Köszönöm még egyszer!
2015. nov. 3. 09:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!