Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Bölcsődék » Szorongás a bölcsiben. Mit...

Szorongás a bölcsiben. Mit lehet ilyenkor tenni?

Figyelt kérdés
Sajnos szeptember elején veszélyeztetett terhes lettem, egyik nap mentő vitt el erős vérzéssel és másfél hetet töltöttem kórházban. Nem volt más választásunk, mint a két gyereket beadni bölcsibe (a kicsi most 16 hónapos, a nagy 3 éves lesz). Azt hittem a kicsi fogja nehezebben bírni, épp nagyon anyás volt, mikor ez kezdődött, egy hónapig nagyon haragudott is rám. De mostanra vele minden rendben. Viszont a nagyobbik, aki amúgy barátkozós és önálló szerintem a bölcsi hatására elkezdett visszafejlődni. Már majdnem szobatiszta volt, most újra bepisil és már nem is érdekli, a beszéde érthetetlen, nem fejlődik, aggressziv, sokszor túlpörög, nem akar játszani a többiekkel, az öccsére pedig féltékeny lett. Valószínűleg azért, mert őt minden bölcsis néni szereti, a nagyobbikról meg szerintem már lemondtak, tegnap 30 könyvet olvasott el egyedül a sarokban annyira nem foglalkoznak vele, gondolom elkönyvelték rossznak. El bírom képzelni, hogy milyen lehet neki minden nap úgy bemenni, hogy tudja ott senkit sem érdekel, mindenki csak az öccsével törődik. :( Óviba nem akarják felvenni, mert nem szobatiszta. Nem tudom mitévő legyek, lehet, hogy az segítene neki, ha kivenném (és közben nagyon remélem sikerül nem megerőltetnem magam a terhességemmel) de nem tudom mi a garancia rà, hogy ez szeptemberben az óviban nem jön majd újra elő. Tényleg teljes figyelmet igénylő gyerek, nagyon sok furcsa rendszert és szabályt talál ki magának és ezeknél tényleg konfliktusba kerülhet az óvónénikkel is. Nem tudom, hogy nem segítene e jobban, ha inkább most megszokná, hogy a rendszer ilyen, hiszen utána még legalább 15 évig ebben kell hogy élje az életét? Nagyon tanácstalan vagyok, nem akarom, hogy szenvedjen, de ki se akarom vonni a társadalomból és egy otthoni buborékban tartani :(

2020. nov. 13. 13:56
 1/8 anonim ***** válasza:
85%

Másik bölcsibe nem tudod esetleg vinni?


Sokat olvasok Vekerdytől, ő is írja, hogy ilyen korban azért kezdenek visszafejlődni, mert látják, hogy a kicsivel többet foglalkoznak, így ő is kicsi akar lenni.

2020. nov. 13. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
89%

Az elsövel értek egyet, vagy másik csoportba kérni, ahol hasonló korúak vannak, vagy másik bölcsibe, esetleg az oviban megbeszélni a vezetövel, hogy mi a gond, ott ugyanis feltehetöen hamar lenne szobatiszta, meg "lehetne" nagy, akkor még inkánn foglalkoznának vele.

Azt, hogy kivedd és otthon legyen veled, nem tartom jó ötletnek, mert egyrészt akkor a kicsinek lesz problémás, hogy neki menni kell, a nagynak nem, másrészt a nagy tényleg visszafejlödik, ileltve "megtanulja", hogy így elérheti azt, hogy kizárólag vele foglalkozz.

2020. nov. 13. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Igen, erre én is gondoltam, hogy az a baj, hogy nem korához mérten foglalkoznak vele. Hiszen ő ott a legnagyobb. De sajnos egyik óvi se veszi át, mert ragaszkodnak hozzá, hogy muszáj szobatisztának lennie (igen ez egy elég rossz ördögi kör, hogy kellene neki az óvi, hogy szobatiszta legyen, ugyanakkor ezért nem veszik át...) A bölcsiben meg ugye folyton pelust adnak rá, mikor egy fél éve, igaz nem szólt, mi vittük, de nappalra már csak alsónadrág volt rajta és vissza tudta tartani. De ez valóban egy érdekes ötlet, hogy az öccse miatt fejlődik vissza, végül is ez amolyan féltékenység lehet, csak épp nem a tesója születése váltotta ki. És a bölcsiből sajnos mindenképp ki fogják dobni, ahogy december elején 3 éves lesz :( gondolom ez megint csak nem fog segíteni az önértékelésén, hogy se a bölcsinek se az óvinak nem kell :( csak az ismerőseim azt mondják inkább vegyem ki most, ne sznvedjen még egy hónapot feleslegesen. Csak nem tudom, mert lehet, hogy egy hónap alatt javul a helyzet, ha én kitalálok valamit, ami beválik és addig két óvi is felajánlotta, hogy van helyük, ha addig mégis szobatiszta lenne :/ nagyon frusztráló ez a szituáció
2020. nov. 13. 14:59
 4/8 anonim ***** válasza:
43%
Ilyenkor van az, hogy bekamuzod az oviban, hogy szobatiszta, és beviszed. Aztán ha szerencséd van, 1 hét alatt rájön, hogy itt mi a módi, és nem rakják ki. A kiscsoportosoknál simán belefér, hogy bepisilnek 2-3 alkalommal is akár.
2020. nov. 13. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Derjaderja ***** válasza:
84%

Nem jön szóba egy magánóvoda ebéd utáni hazahozással?

Úgy tudom, egyes intézményekben még államilag támogatott helyel is vannak, s talán orvosi ok jó is erre. Ott rugalmasabbak.

Amúgy a mi szomszéd kislányunkat az állami óvoda is felvette bizonytalan szobatisztasággal (látszott, hogy már alakul a dolog), azt mondták, ne aggódjon, pár hét és szobatiszta lesz, és ez is történt.

Ha alsónadrágban volt és tudta jelezni és tartani, akkor szobatiszta. Ezt kell mondani az óviban, azzal együtt, hogy most a traumák miatt visszafejlődött.


Én amúgy egy napot sem tartanám ott, alkalmatlan helyen. Nem értek egyet azzal, ha valaki presztízskérdésből nevelési céllal szenvedni hagyja a gyerekét. Ez nem egy rövid beszokási probléma, hanem rossz ott.


Pl engem kiscsoport után átvittek egy másik óviba. Én is bepisiltem és kb szellemi fogyatekosnak tartottak, ridegek voltak, lenyelették a mócsingos húst stb. A másik óviban azonnal "kivirágoztam", imádtam odajárni, sose volt velem gond. De a mai napig emlekszem, amikor a kiscsoportban az óvónő megszégyenített a bepisilés miatt, még a nacim mintájára is emlékszem. Ki tudja mi történik ott a gyerekeddel?


Ha délutánra kiveszed, akkor meg lemozogja magát és szépen megérti már ekkora gyerek ha elmondod, hogy feküdni kell,.meséljetek, rajzoljatok. Aztán gondolom, jön haza az apja? Baby sitterre (akár vki aki hazakíséri és játszózik vele egyet), családi segítségre nincs mód?


Kitartás amúgy, nagyon nehéz helyzet lehet.

2020. nov. 13. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
21%

Hm. Ha korábban szobatiszta volt, akkor - ha a lelki problémái megoldódnak - szerintem újra azonnal vagy pár nap alatt szobatiszta lesz.


Mi lenne, ha megpróbálnád arra rábeszélni az ovit, hogy "kipróbálás" gyanánt egy hétig oda járjon? Most a járvány miatt lehet, hogy kevésbé kompromisszumkészek, de hátha. A gyereknek úgy fogalmaznék, hogy azért viszem inkább az oviba, mert őneki az való inkább, mert látom, hogy a bölcsi nem tetszik neki. Ha bejön neki, jó, és akkor valószínűleg maradhat is, hiszen ha jól érzi magát, akkor a szobatisztasággal se lesz gond. Ha nem jön be, akkor otthon tartod, ahogy amúgy is otthon kéne tartanod, miután a bölcsiből kirakják (de nem kell neki azt mondani, hogy kirakták, azért van otthon, mert az úgy jobb, pont).


Azt mindenképp beszéld meg az óvónénikkel, hogy a gyereked ilyen szabályrendszereket csinál, és ebben makacs (ha jól értem, hogy ezt írtad). Szóval számítsanak rá. Az a sejtésem, hogy ha valaki erőszakkal keresztbe akarna tenni ennek a szabályrendszernek, annak nem lenne jó vége (saját magamból kiindulva), szóval ha lehet, azt az ovit választanám, ahol ezzel elfogadóak.

2020. nov. 13. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
58%

Érdekes egy helyzet,de az biztos hogy ott nem hagynám.

Az én lányom csak most lesz még 2és fél éves,de februártól már oviba fog menni. Az ovi vezető hivott fel hogy nem e akaron vinni mert 4en vannak csak a csoportban,és hogy most lenne idő beszokni. Jeleztem neki hogy pelus nélkül elvan napközben de néha besikerül,de azt mondták semmi gond. Mini csoport van nálunk egyébként kialakítva az ilyen piciknek,ha valaki korainak tartaná. A polgármester így próbálta meg még régebben a bölcsit helyettesíteni.

Egyébként dadus vagyok,egy másik oviban..és láttam sok hasonló esetet mint a fiad. Nem egyszer elvitték inkább máshova a gyerkőcöt.

2020. nov. 13. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
0%

Egy csoportba vették fel a gyerekeket?

Valóban a saját korosztályához kellett volna tennie a vezetőnek!

Viszont ettől függetlenül a szobatisztaság az, ha a gyermek érzi a szükségletét, és SZÓL!

Egy kisgyermeknevelőnek annyi picivel (12-14fô), nincs kapacitása kivinni 20-30percenként a kicsit, hogy pisiljen. Pelenka csere alkalmával ráülteti a bilire/wc-re, vagy napközben többször megkérdezi a pisi/kaki lehetôségét!

Mivel új közösségbe került, ráadásul tök hirtelen, ez neki is teljesen új, ezzel számolni kell, hogy a szobatisztaság nem ugyanúgy fog nála alakulni, ahogy nálatok NYUGALOMBAN! Nekik is ugyanúgy meg van az a bizonyos “intim szféra”, zavarhatja az a sürgés-forgás a fürdőszobàban a bölcsiben.

Nem gondolom egyébként azt sem, hogy kirakjàk a bölcsiből, hiszen nem kötelező az ovi azoknak a gyermekeknek, akik szept. és dec. között töltik a 3-at...

Másrészt a bölcsiben nincs olyan, hogy ROSSZ KISGYEREK. Illetve nem fejlesztések sincsenek.. csak a játékeszközök a saját korosztályukra van bontva... illetve szabad játéktevékenység van. Lehet a nagyobbik gyermeked nem igényli a babusgatást a kisgyermeknevelőktől, hanem inkább tőled, az Anyukájától szeretnè!

Ha hirtelen lettek beadva a bölcsibe, nekik is furcsa lehetett... és biztos azt is érezték rajtatok felnőtteken, hogy baj van...


A beszoktatás, ami 2 hét volt, az hogy zajlott?

Egyszerre? Ki szoktatta? 2hét volt egyáltalán?

Ezek is mind nagyon fontos kérdések...


Talán az is megoldást nyújthat, hogy délben hazaviszed őket, és otthon altatod, és csak kevesebb időt töltenek a bölcsiben.

Én házon belül megpróbálnám másik csoportba vinni... de az új közegből nem szakítanám ki, mert mire újra megszokja, megint borul a kialakított biztonsági érzete.

Fontos ebben a korosztályban az állandóság, a következetesség... amire tudnak támaszkodni.

2020. nov. 14. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!