Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Bölcsődék » Bölcsőde kontra otthoni nevelés?

Bölcsőde kontra otthoni nevelés?

Figyelt kérdés

Ha esetleg jár erre bölcsődében dolgozó, vagy hasonló irányba szakosodott szociális munkás.

A kérdés kíváncsiságból, egy beszélgetés hatására született.


A bölcsődei (később óvodai) környezet mennyiben befolyásolja az otthoni hatásokat? Ha a kettő ellentétes, tehát vagy rossz, elhanyagoló nevelést kap otthon, míg az intézményben megfelelő, odafigyelő - avagy fordítva - hozzáállást, melyik lesz nagyobb hatással a gyerek személyiségfejlődésére?

Tud-e az intézmény javítani vagy rontani a gyermeken?


2015. máj. 9. 13:15
 1/8 anonim ***** válasza:

az intézmény tud javítani/rontani a gyereken, de a személyiségét nem sokban befolyásolja. a szülő, főleg az anya és az öröklött tulajdonságok adják a személyiséget. ez már azelőtt megvan mielőtt bölcsődés, pláne óvodás korba lépne a gyerek.

de nagyon sok minden befolyásolja a személyiséget, a biológiai öröklésen túl a társadalmi korok nyomai is sokat számítanak, na meg a minta öröklés...


bármilyen is az otthoni légkor, az a döntő, a bőlcsöde, óvoda az ellátja a gyereket, tudást ad neki jó esetben, szocializálódik, de maga a szeretet amit a családtól kap(na), nem tudja pótolni.

2015. máj. 9. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Olyan két szélsőségre gondolok, mint

1. A gyereket otthon érzelmileg nagyon elhanyagolják, nem foglalkoznak vele, nem "tanítják" (itt hétköznapi dolgokra gondolok, fogmosás, evés, ezért is tettem idézőjelbe)

A bölcsődében igyekeznek legjobb tudásuk szerint ellátni és foglalkozni a gyerekkel, szeretettel fordulnak feléje.


2. Kiegyensúlyozott légkörben, ingergazdag környezetben nevelődik otthon. Ezzel szemben a bölcsődében nemtörődöm, durva gondozók vannak (feltételezve, hogy sikerül szakmailag, emberileg alkalmatlan gondozókat alkalmazni az adott bölcsődében), agresszív társak.


Két, ilyen szélsőséges esetben tud alapvetően változni a gyerek? Vagy maximum az első esetben gyakorlati dolgokban (megtanul fogat mosni és evőeszközzel enni pl.)?

2015. máj. 9. 13:38
 3/8 anonim ***** válasza:

amit írtál zárójelbe, na azért vezették be az ovit, hogy 3 éves kortól kötelező. pont az ilyen szélsőséges, mondhatni putris emberek miatt, mert ott a kicsi nem is hallott a fogmosásról, wc-használatról...


amit meg a bölcsiről írsz, ezek nem szélsőséges esetek, hanem így egyben megvannak.

szeretettel fordulunk a kicsikhez, de mondjuk egy átlagos napon van 7-10 kicsim, képtelenség a szükségleteik kielégítése mellett a sok babusgatásra, fizikailag kivitelezhetetlen, nem is szoktatjuk erre rá őket, mert ha sokan vannak akkor futószalagon pelenkázunk, etetünk, altatunk. ha mondjuk van egy bárányhimlő járvány akkor az a 2-3 kicsi aki bent van, nyilván extra szeretgetést kap, de ez ritka sajnos, nincs rá lehetőség.

és igen, muszáj nagyon szigorúnak lenni különben megesznek reggelire. ez nekem se jó, a többi gondozónő se azért szigorú mert rossz szakemberek, hanem mert így viszonylag rend van és nem verik ki egymás szemét-fogát, nem eszetlen rohangálás van ebéd időben, hanem ülnek és szépen esznek.

van sajnos olyan gyerekem akit nagyon elhanyagolnak, azért is adták be, mert anyukának nincs kedve a gyerekhez :( pl. külön kéri, hogy ne fektessük le a 2 évesét mert akkor nem alszik el 7kor! fél6kor jön érte (nem dolgozik!). látszik a gyereken, nagyon vágyik a szeretetre, még ha nem is tudja kifejezni, de a többi mellett határozottan érezhető, hogy nem oké a kapcsolata a szüleivel sajnos :(

2015. máj. 9. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a leírást!

Nem szigorra gondoltam, annak persze, helye van.

De létezik a nem alkalmas pedagógus minden intézménytípusban, aki üvöltözik, rángatja a gyereket, esetleg üt is, vagy csak egyszerűen megfélemlít. Ilyenre gondoltam, nem arra, hogy rászólnak Pistikére, hogy ugráljon fel ebéd közben. (Ugye azt is lehet határozottan, de kedvesen, vagy vadállat módjára k.anyázva, rángatva.)



Annyit még hadd kérdezzek, hogy a többi gyerek mennyire van befolyással adott gyerekre? Tudják terrorizálni egymást, vagy az "elvettem tőle a lapátot és meglöktem" típusú surlódásokon túl már közbelépnek protokoll szerint a gondozók?

2015. máj. 9. 19:39
 5/8 anonim ***** válasza:

enyémek picik... még nem igazán játszanak együtt, megvan a saját kis világuk, nagyon abban mozognak még :) szeptember-október necces, de ilyenkor tavasszal már nincsenek komolyabb dolgok, ki is ismerjük a gyerekeket, ha pistike már "úgy" néz, én szólok is, hogy jöjjön hozzám (míg lenyugszik beszélgetünk kicsit vagy megszeretgetem) vagy menjen a homokozóba mert jujj de jó ott... :D nagyon könnyen el lehet még terelni a figyelmét, az emlékezetük se jó még :) a bölcsis gyerekek szerintem jobban el tudják fogadni, hogy kiveszik a kezükből a lapátot, de vannak kicsit agresszív gyerekek is, rájuk jobban figyelünk a közös játéknál és van bünti is, ki kell ülniük pár percre, ez csodákat tesz, mindjárt jobban átgondolja megéri-e beleütni a másikba :)

de szerintem amiket te írsz vagy amire te kíváncsi vagy azok inkább ovis korban jönnek majd jobban ki, ott már azért tényleg tudnak "alkotni" a gyerekeke, de ezt csak a sajátomról tudom :) na meg ott már azért más rétegek is megtalálhatóak, ha érted mire gondolok ;)

2015. máj. 9. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Egyéb, bölcsődével kapcsolatos kérdéssel megkereshetlek privátban, ha nem gond?
2015. máj. 9. 20:36
 7/8 anonim ***** válasza:
persze, nyugodtan írjál, szívesen válaszolok :)
2015. máj. 9. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Csak a saját példánkat tudom felhozni. Két évesen ment a fiam bölcsibe, és egyáltalán nem bántam meg. A mi életünkbe rengeteg jót hozott. Hiába próbáltam rendszert kialakítani itthon vele, vagy sikerült, vagy nem. Például két éves koráig nem aludta át az éjszakát. Sőt, a délután alvásnál sem tudtam mindig ugyanazt az időpontot tartani. Ahogy bölcsis lett ,ez megoldódott.

Mi eléggé összhangban vagyunk a gondozónőkkel, hasonló értékeket képviselünk, így ezzel a résszel semmi gond.

2015. máj. 10. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!