Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Bölcsődék » Mennyi esély van nem körzetes...

Mennyi esély van nem körzetes bölcsibe bekerülni?

Figyelt kérdés

Elköltöztünk Budapestről egy közeli városba, ahol sajnos egy bölcsőde van. A helyiek szerint pokoli nehéz bekerülni, így a védőnőnk is ajánlotta, hogy adjuk be több helyre a jelentkezést (környékbeli városok).


Magánbölcsit nem tudunk fizetni.


Nekünk a legkényelmesebb az lenne, ha a munkahelyemtől 10 percre lévő bölcsibe járna a gyerekem.


Viszont minden bölcsőde csak helyi lakosok gyermekeit veszi fel, máshonnan érkezőket szinte kizárt.

Mi ilyenkor a teendő? Attól félek, hogy hiába adom be több helyre a felvételi lapot, mindenhonnan el fognak utasítani, hiszen a helyieket egy részét is elutasítják.



2016. jan. 13. 12:40
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

Utolsó- hosszú- válaszoló vagyok.

Őszntén szólva én nem időzíteném egyszerre a munkakezdést/beszoktatást.

Sőt. MOST nagyobb esélyed van a bölcsibe bekerülni mint a nevelési év elején (szeptember).

Ha van olyan normális a munkáltatód, hogy ad nyilatkozatot, miszerint állományban vagy, akkor miért nem kezded el mondjuk most tavasszal?

(ilyenkorra azért költöznek el/kopnak ki gyerekek kistesó stb. miatt- reálisabb bekerülni, mint szeptemberben)-. húzni sem érdemes sokáig, mert a beíratkozások általában meg már áprilisban elkezdődnek.

Én ezt a tavaszi "űrt" használnám ki.


(ha a felhalozódott szabadságait kivételével a munkáltatód partner abban, hogy mondjuk 2016. március 01-től állományba visszavesz, akkor mondjuk áprilisban kellene kezdened, de már státuszban vagy, egy hónap bőven jó a beszoktatásra is), aztán ha normális a cég, abban is lehet partner, hogy pl. 2016. április 01-től 09.01-ig pl. heti 15-20 órás (napi 3-4 órás) részmunkaidőben alkalmaz átmenetileg, majd teljesben.

(a törvény szerint főszabály szerint a dolgozó szülők gyerekeinek van a bölcsi, ahol a szülő utazással együtt legalább 4 órára távol van- ez órás munkaviszonnyal is megoldható, de havi munkaidőkeretnél lehet hivatkozni az egyeletlen elosztásra és máris nyert ügyed van :)


A kicsi szempontjából néhány hónap nem a világ szerintem. de így biztosabban be tudsz kerülni.


Anyaként látom, hogy a többség mennyire nincs tisztában a gyerekek intézményi ellátásának körülményeivel, igényléssel stb.- tényleg megerősíteném, hogy a bölcsődébe akkor hivatalos a jelentkezésed, ha naplózzák (sorszámozzák) a kitöltött igénylőlapot (sajtcetlire és kockás füzetre gondolj sok helyen, de nálad is marad egy fél A/4-rs lepecsételt példány)- ennek azért van jelentősége, mert ha pl. kapsz egy 12-es sorszámot, akkor nyugodtan érdeklődhetsz hónapról-hónapra, hogy hogy áll a sor- akár a bölcsiben, akár a fenntartó önkormányzat ún. intézményfenntartó vagy oktatási/szociális osztályánál nekik napra készen tudni kell.

Ez után van lehetőséged hivatalos jogorvoslatra a jegyzőnél (és ez egy objektív dolog- ha előtted felvesznek 18 főt, amiből senki nem a rendeletben meghatározott sürgősségi kategória, akkor joggal kérhetsz infót stb.)


Titok egyébként, hogy melyik kerületről lenne szó?

Fórumokban, a bölcsi közeli játszótereken is lehet infót gyűjteni a közeli egyéb intézményekről.

2016. jan. 13. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

10-esnek (8-as és 11-es válaszoló vagyok, akinek a válaszát "lehülyeségezted").

A sorszám ne hülyeség és az értelmes jogorvoslat alapja is.

Igen, a te esetedben bizonyára a helyi rendelet megengedőbb volt a "szciálisan hátrányos" kategóriákkal szemben- ezért pechedre eléd sokan kerültek- de a gyakorlatban azért a bekerülő gyerekek többsége nem képez ilyen kivételágat a normálisabb környékeken.


Én nem érzelmek oldaláról meg "ez hülyeség", meg "minek kitölteni, mayjd én jól bemegyek 'oszt elintézem" jelleggel közelítem meg a gyermekem ellátásával, ügyintézésekkel kapcsolatos dolgokat- hanem a tények, lehetőségek, jog oldaláról (hiszen ez egy ellátás, 3 szereplővel, minden önkormányzatnál más és más mert az önkormányzatok saját hatáskörben szabályoznak úgy, ahogy akarnak/ahogy pénzük van rá/ahogy az adott kerület politikai/szociális iránya lehetővé teszi).


Azért köszönöm a kritikát, nincs ezzel baj, de ha megengeded, a kérdezőt még mindig arra kapacitálnám, hogy első körben a lehetőségeket vegye számba, aztán legyintsen, hogy "úgyse sikerül" :)

2016. jan. 13. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:
Igazán köszönöm, utána fogok járni és holnap felhívom a munkáltatómat is. Most rohannom kell, minden jót, hála, köszönet.
2016. jan. 13. 14:06
 14/16 anonim ***** válasza:

...kérdező: nekem pl. az sem tetszene, ha leráznának azzal, hogy "jajj elhisszük, hogy jönne, nem kell kitölteni stb." meg "jajj minek mondjam a sorszámot"- az esetek döntő többségében itt azért nem biztos, hogy topon van az adminisztráció/jogszerűség.

Ahogyan az étlapot vagy a bölcsi működési rendjét is meg tudod nézni, ugyanúgy nyugodtan lehet a sorszámról is infót kérni- ebben semmi "cirkuszolás" nincs, egyszerű infó, mint a várólista egy kórházban a műtéteknél.

Élni kell vele és tiszta helyzetet teremt.


Ezzel együtt is lehet persze, hogy

- nincs férőhely most

- ésszerű időn belül nem is lesz (Budapesten vannak olyan kerületek, ahol bevezették a gondozási díjat, mindjárt kiürült a jogait követelő, léhűtő munkanélküliek, "segílykés kisebbségiek" által a bölcsiben nap közben eltárolt gyerekek száma!- ezért kérdezem a kerületet- a miénkben is felújítottak uniós pénzből egy bölcsit és úgy tudják megtölteni, hogy újítják a másikat és átterelték az oda járókat- mert ha van munkanélküli a családban, már sokhelyütt "nem biznisz" a gondozási díj- és nálunk pl. az öregségi nyugdíjminimumhoz közeli a költségmentesség határa, ami kb 30 eFt/fő- tehát ha valaki dolgozik a családban, akkor már nem fér bele:)- ez szerintem egy kiváló döntés volt

- hirtelen "beelőznek" a szociálisan rászorultak nagy tömegekben (ahogy itt az előttem válaszolónál volt)- erre is évkezdéskor van jobban esélyed, mert akkor szoktak tolongani, amikor szembe találkoznak védőnőnél, helyi lapban stb. azzal, hogy mikor van beiratás stb.


Budapesten a legtöbb helyen azért dolgozó ember gyereke be tud kerülni az állami ellátásba is, de kerületen belül a másik tagintézmény is adott esetben elérhető közelségben van, nem úgy mint egy olyan településen, ahol egy intézmény van.

2016. jan. 13. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

"(a törvény szerint főszabály szerint a dolgozó szülők gyerekeinek van a bölcsi, ahol a szülő utazással együtt legalább 4 órára távol van- ez órás munkaviszonnyal is megoldható, de havi munkaidőkeretnél lehet hivatkozni az egyeletlen elosztásra és máris nyert ügyed van :) "


Tudtommal keresőtevékenység a feltétel, legalábbis OEP szempontból biztosan. Azt viszont nem szabályozza a törvény, hogy ez havonta 1 vagy 200 óra.

Tőlem is csak olyan igazolást kértek, amin annyi szerepelt, hogy X cég alkalmazni fog Y dátumtól. Aláírás, pecsét, semmi más.

2016. jan. 13. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

14-es és előző hosszabb válaszoló vagyok.


Nem szeretek itt jogászkodni, de ha már jogszabályok, akkor (hátha mégiscsak hisztek nekem :)- pedig nem jogász vagyok, csak egy édesanya:)


Magyarország 2015. évi központi költségvetéséről szóló 2014. évi C. törvény


Ez válasz arra (ezen belül is a bölcsődei normatív ellátás fejezetet keressétek!), hogy miért "éri meg" a bölcsiknek a "segílyes" réteg gyermekeit előrevenni.


A bölcsődében ellátott:


- fogyatékos gyermek után a fajlagos összeg 150%-a,


- hátrányos helyzetű gyermek után a fajlagos összeg 105%-a,


- halmozottan hátrányos helyzetű gyermek után a fajlagos összeg 110%-a igényelhető.


Az utolsó két pontotot is lehet számszerűsíteni, mert az éves normatíva 2015-ben közel 500 eFt/gyermek volt.


Plusz a gyermekvédelmi törvény szerint ugyanez a kör ingyenes étkeztetésben is részesül- vagyis ennek költsége sem az intézményt nyomja... (1997 évi XXXI. tv. 21§.- ha már itt tényleg jogszabályi hivatkozásig kell a mondandómat alátámasztani)

:)


33.§-tól az intézményi jelentkezés jogszerű módja, bölcsődére vonatkozó szabályok a 42§-tól.


Egy teljesen jogos "kiskapu" annak a válaszolónak, aki előtt hirtelen 5 hátrányos helyzetű gyereket felvettek:


"42/A. §302 A bölcsődei felvétel során előnyben kell részesíteni azt a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermeket, akinek szülője vagy más törvényes képviselője igazolja, hogy munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll."


(szóval kérni kell a jegyzőtől egy tájékoztatást a személyes adatok védelmére tekintettel arról, hogy fennállt-e ez a törvényi kitétel vagy a helyi vezető csak "indokolatlanul" diszpozitív volt :)- adott esetben ezzel el lehet ségtálni nagyon kedvesen a szociális ügyekért felelős- általában alpolgármester- fogadóórájára és megkérdezni, hogy adófizető szavazópolgárként milyen esélyekkel tud a gyerekem bekerülni ha a kerületi adóforintok ilyen kivételezéssel kerülnek felhasználásra.


:)

Szép napot és sok sikert az elhelyezéssel

2016. jan. 13. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!