Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Egy védőnőnek milyen végzettsé...

Egy védőnőnek milyen végzettségre van szüksége?

Figyelt kérdés

Még csak most fogom szülni az első gyerekem 1-2 héten belül, de a terhesgondozás alatt sem teljesen értettem, mi szerepe van a védőnőnek, amikor rendesen jártam orvoshoz és úgy egyébként is problémamentes volt végig a terhességem. Gyerekes ismerősöktől is hallom meg itt az oldalon is látom, hogy amúgy milyen banális baromságokat képesek mondani, amiket még laikusként is tudok, hogy megalapozatlan butaság (pl egyik ismerősnek beszólt, hogy a gyerek fogai először alul bújtak ki, és szerinte igazából felül kellett volna az elsőnek jönnie- vagy fordítva, tökmindegy. Meg csomó helyen olvasom, hogy a gyerek etetését akarják korlátozni, akár a mellretételek számában/hosszában iszsz babáknál, akár a hozzátáplálás mértékében- az előbb olvastam itt egy ilyen kérdést).

Abban értem a szerepét, hogy ellenőrizze a körülményeket, amikbe érkezik a pici, kövesse, hogy megkapjon minden oltást, ilyesmi, és esetleg a gyámüggyel tartsa a kapcsolatot, ha elhanyagolt, bántalmazott gyereket lát, szóval így az adminisztratív-ellenőrző szerepével tisztában vagyok, ez így rendben van, de van bármi orvosi végzettsége vagy bármi olyan jellegű képzettsége, ami indokolná, hogy ilyeneket beszóljon és meg akarjon szabni?


2020. jún. 30. 14:54
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
86%

"A védőnő sokrétű feladatai a következő területeket ölelik föl:


-A területi védőnő


-a nővédelem (közreműködés a lakossági célzott szűrővizsgálatok szervezésében, a meddőség megelőzése és kezelése, családtervezéssel kapcsolatos tanácsadás, az anyaságra való felkészülés segítése, felvilágosítás: új fogamzásgátlási eljárások, HPV és megelőzése (védőoltás), fertőzések, rosszindulatú nőgyógyászati megbetegedések[3])

a várandós és gyermekágyas anyák gondozása

a gyermekek gondozása születésüktől a tanköteleskor végéig

komplex családgondozás

-Az ifjúsági védőnő[4]


a gyermekek szűrése (tanulók egészségi állapota, alkalmassági vizsgálatok)

közegészségügyi és járványügyi, illetve környezet-egészségügyi feladatok

elsősegélynyújtás

részt vesz a nevelési-oktatási intézmény egészségnevelő tevékenységében

Védőnői munkát csak védőnői szakon szerzett főiskolai oklevéllel rendelkező személy végezhet. Szakmai tevékenységét elsősorban önállóan látja el, de rendszeresen kapcsolatot tart az egészségügyi, gyermekjóléti és szociális ellátórendszer szakembereivel. Szoros személyes kapcsolatot tart gondozottaival, melynek során az egyéni szükségleteknek megfelelően különböző problémáikban (egészségi, szociális, mentálhigiénés) tanácsot nyújt. Ezen kívül szűrővizsgálatokat szervez, védőoltásokat készít elő, egészségnevelő és más egészségvédő közösségi programokat biztosít a gondozottak számára."

2020. jún. 30. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 Derjaderja ***** válasza:
94%
Védőnő szakon végeznek (Eü főiskolákon).
2020. jún. 30. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%
Főiskolai végzettségük van.
2020. jún. 30. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
Az oké, de az mit takar pontosan? Mármint nem orvosi diploma, nem gyógyszerész, nem szociális munkás. Egy logisztikusnak is főiskolai végzettsége van, mégse szól be, hogy megkésett a gyerek fejlődése mert fél éves korában még nem ült fel.
2020. jún. 30. 15:02
 5/18 anonim ***** válasza:
94%

Ezt a sok szépséget mind tanulják.


Főbb témakörök:

A törzsanyag (a szakképzettség szempontjából meghatározó) ismeretkörök:


Alapozó törzstantárgyak ismeretek 25-35 kreditpont: Biológia I., Kémia, biokémia I., Ökológia, Egészségpszichológia I., Egészségszociológia I., Kommunikáció és személyiségfejlesztési ismeretek I., Etika, ápolásetika, Bevezetés az egészségügyi jogi ismeretekbe I., Népegészségtan, Elsősegélynyújtás I., Egészségügyi informatika I., stb.


Törzstantárgyak 50-65 kreditpont: Anatómia I-II., Genetika, Élettan- kórélettan I., Gyógyszertan I., Mikrobiológia I., Ápolástan I., Egészségszociológia II., Pedagógia I., Egészségnevelés-egészségfejlesztés I., Egészségügyi informatika II.,Egészségügyi latin I-II., stb.


Differenciált szakmai ismeretek tárgyai 100-115 kreditpont:


Védőnő szakirány: Szülészet-nőgyógyászat I-III., Csecsemő-gyermekgyógyászat I-IV., Egészségnevelés-egészségfejlesztés II.-IV., Védőnői módszertan I-IV., Dietetika II., Ápolástan III., Családgondozás és krízisprevenció, Csecsemő-gyermekgyógyászat szakápolástan, Pedagógia II. Szakmai gyakorlat: a gyakorlati képzés magába foglalja a gyakorlati órákat, a területi és klinikai gyakorlatokat. A tantervi gyakorlati órák keretében az elméletben tanultak alkalmazása és gyakorlati készségek elsajátítása történik. A területi védőnői nagygyakorlaton a gyakorlati készségek elmélyítése, valamint a családgondozási és iskola-egészségügyi tevékenységhez szükséges jártasságok megszerzése történik.

2020. jún. 30. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

Egyetemek egészségtudományi karán kell elvégeznie egy egyetemi, diplomás képzést. (Jelenleg a Debreceni, Pécsi, Szegedi, Miskolci Egyetem és a SOTE indít ilyen képzést.)

[link]


Egyébként orvosok közt is van, aki iszonyat ostobaságokat képes mondani, pedig elvégezte az orvosit.

2020. jún. 30. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%

Hát ne haragudj, kiégtem rajtad. Ennyire utálni a védőnőt már előre... :D

A logisztikus még jó, hogy nem szól bele a gyereked fejlődésébe, mert 1. nem ez a munkája, 2. nem ezt tanulta. Ellentétben a védőnővel, akire mindkét pont igaz.

Sőt, mondjak valamit? Az agysebésznek meg egyetemi diplomája van, mégse pampog, hogy rosszul szállítasz valamit mert.... igen, jól gondolod, nem ez a munkája, és nem ezt tanulta, hanem tök mást.

2020. jún. 30. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

Hm, komplexebb akkor, mint amire számítottam. Ennek fényében aztán külön szomorú, amikor blődségeket mondanak a szülőknek.


Köszönet mindenkinek!

2020. jún. 30. 15:34
 9/18 anonim ***** válasza:
92%
Kíváncsi lennék, mik azok amik szerinted akkora marhaság...
2020. jún. 30. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
"(pl egyik ismerősnek beszólt, hogy a gyerek fogai először alul bújtak ki, és szerinte igazából felül kellett volna az elsőnek jönnie- vagy fordítva, tökmindegy. Meg csomó helyen olvasom, hogy a gyerek etetését akarják korlátozni, akár a mellretételek számában/hosszában iszsz babáknál, akár a hozzátáplálás mértékében- az előbb olvastam itt egy ilyen kérdést)" - ott van a kérdés kifejtésében. Amúgy csomó ismerősömtől hallom, hogy a védőnőnél csak mosolyogva bólogatnak, majd figyelmen kívül hagyják amit mond, mert életszerűtlen, elavult dolgokat szajkóz. Nyilván saját tapasztalatom még nincs, de őszintén kicsit megijeszt, hogy a környezetemben többen panaszkodnak rá, miközben elvileg neki kéne segítséget nyújtania ha bizonytalan vagyok és valamit nem tudok.
2020. jún. 30. 15:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!