Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Kiment a divatból a jólnevelts...

Kiment a divatból a jólneveltség és a gyerekek többsége tegezi a felnötteket? Nincs már néni-bácsi se?

Figyelt kérdés

Én 38 éves vagyok, egy gyermekem van, de elötte is sok gyerekes ismerösöm, barátom, szomszédom volt. Most a gyerekesek között mégjobban átlátom a dolgot. Pl a szomszéd 8 és 4 éves a költözésük óta a keresztnevünkkel tegez minket és úgy beszélnek mintha a kisbarátaik lennénk. Szüleinket szintén lazán tegezik, ahogy a szomszéd 50 éves orvost is. A másik szomszéd 12 és 16 éves szintén. Nem ajánlottunk fel tegezödést senkinek, mások sem. Szüleik mosolyogva konstatálják a dolgot. XII. Kerület, Budapest. Állítólag most ez a divat, ez a 21. század. Általános iskolai tanár barátaim is ezt mondják, ök is tegezödnek a diákokkal, bár ott Szia Kati néni, Misi bácsi a megszólítás. Nekem ez elképzelhetetlen! A környékbeli gyerekek viszont nem használják még ezt sem, engem ugyanúgy le Tibiznek amit a szüleiknek megengedtem.

Nem vagyok maradi, de ez nagyon nincs rendben szerintem. Hol marad a tisztelet? Nem vagyunk haverok a kisiskolásokkal. Milyen felnöttek lesznek ök ha nem tudják mi a határ gyerek és felnött között? Munkahelyen is majd ilyen öntörvényüek lesznek, nem lesz határ munkáltató és munkavállaló között? A 8 éves kisgyereket kijavítottam, hogy a szomszéd Emese doktornéni, erre visszakontrázott, hogy “de öt mi Mesinek hívjuk”. Azért egy iskolásnak már tudnia kéne magázni a felnötteket. Irodai felsö vezetök gyerekei.

Ti is tapasztaljátok ezt? Engem nagyon elkeserít a dolog, föleg hogy ufóként néznek a gyerekemre amikor jó napot kívánokkal köszön. A játszón meg is jegyezte egy 40-45 körüli anyuka, hogy nem kellene egy nagycsoportost ilyen modorosan nevelni! Hát most mondja a majdnem nagymamája korú nönek, hogy szevasz Julcsika?



2021. máj. 10. 09:26
1 2 3 4 5 6
 31/51 anonim ***** válasza:
87%

Mi Ausztriában élünk, ahol szintén van ugye magázódó forma, de itt is eléggé inog. Viszont hivatalos helyeken, illetve számomra idegen felnőtteket sosem tegeznék le. Szomszédokat is akkor, ha ezt felajánlják. Szerintem elég furán néznének rám, ha bemennék egy bankba és letegezném az ügyintézőt, illetve fordítva is. Nem feltétlenül tiszteletlenségnek nevezném, mert nem az, inkább udvariatlanságnak.

A gyerekek az oviban tegeződnek, de még most általános iskolában is. Mi szülők is egymás között, de a tanárt vagy az óvónőt nem tegeztük. A fiam sosem tanulta célirányosan a magázódást, mégis tud. Azt még nem tudom, mi a divat a felsőbb iskolákban. Szerintem ott már nem lesz tegeződés.

Én nem várom el, hogy az fiam osztálytársa magázzon, sőt nevetséges is lenne. Nem hiszem, hogy teljesen el fog tűnni a magázódás, de biztos, hogy kisebb területre szorul vissza.

2021. máj. 10. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/51 anonim ***** válasza:
20%
Sokunk anyukája nem halt bele, hogy megtanított normálisan beszelni. Helyzethez illően, hogy ne makogjon szerencsétlen gyerek, vagy épp már felnőtt is a nem tegeződős helyzetekben. Én veszem a fáradtságot, a gyerekem meg nem debil, hogy ne sikerüljön neki elsajátítani. Ne legyünk már lusták az alapvető dolgokat megtanítani! Most azért adjuk lejjebb az elvárásokat, mert egyeseknek leesik az arany gyűrű az ujjukról?
2021. máj. 10. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/51 anonim ***** válasza:
69%

Kedves 32-es!

A gyereket nem "megtanítjuk" beszélni, hanem megtanul, mégpedig úgy, ahogy azt a környezetében hallja. Néhány generációval ezelőtt, amikor még felnőttek között a magázódás volt az általános, a tegeződés pedig a kivétel, és családon belül is magázták az idősebbeket, a gyerek teljesen természetesen sajátította el ezt a beszédmódot, és úgy 3-4 éves korára viszonylag magabiztosan használni is tudta. Ez az idő azonban már elmúlt, a gyerekek nagy része nem hall sehol magázódó beszélgetést, úgyhogy megtanulni se tudja.

Azt írod, te majd megtanítod neki. Elárulom, nem fog menni. Ha kijavítod, hogy nem "Julika, gyere ide", hanem "Julika néni, tessék idejönni", akkor ezer százalék, hogy maga Julika fog arra kérni, hogy ne így beszéljen hozzá a gyerek. Ha pedig a gyereknek nincs kihez beszélnie ezen a módon, akkor nem is fogja elsajátítani, ez így működik.

Ezen lehet sajnálkozni, nekem sem annyira tetszik ez az orrba-szájba tegeződés, de attól még jelenleg, 2021-ben ez a helyzet. Még az iskolák tűntek nagyon sokáig a magázás utolsó bástyáinak, de az alsósok már itt is leginkább tegezik a pedagógusokat, őket meg ez látszólag nem igazán zavarja. Ez van, ez ellen egyedül nem fogsz tudni mit tenni. És a gyereked sem fog magázódni, ha a fejed tetejére állsz, akkor sem, mert nem lesz kivel.

2021. máj. 10. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/51 anonim ***** válasza:
88%
Nem lustaság ez, hanem változnak az idők. 100-150 éve még apukáddal is magázódhattál volna. Ez ugyanez. Engem 38 évesen a hideg ráz attól hogy magáznak.
2021. máj. 10. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/51 anonim ***** válasza:
33%
Ugyan ki ne találjátok már, hogy az alsós gyerek automatikusan megtanulja, amint felsőbe kerül. Bocs, de dehogynem lehet megtanítani neki. Sikerült azoknak a szülőknek is, akinek a gyereke tud. Hadd tudjam már, hogy mit hallottam azon a jó pár helyettesítő órámon általános iskolában. Van gyerek, akinek nem tanították meg és belesül a beszédbe, van akinek meg igen és össze bír rakni egy értelmes modnatot tessékelve vagy magázódva 13-14 évesen. Anyaként szégyellném magam, ha erre nem lenne képes a gyerekem. Az, hogy ti nem, a ti dolgotok. Kár, hogy így csökken a színvonal és ehhez igazítják az elvárásokat is. Ne fájjon már nektek annyira, hogy más nem hal bele, hogy foglalkozni kell a gyerekkel meg megtanítani erre-arra. Bár, sokan viselkedni sem tudják megtanítani, szóval azért érthető, hogy tolnák lentebb a "lecet", hogy az ő gyereküknek is esélye legyen megugrani.
2021. máj. 10. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/51 anonim ***** válasza:
100%

Vidéken élünk, ahol az idősek közül sokan harapnak a tegezés miatt, ezért én tanítom a 4 éves gyerekemet magázni.

Én azt utálom, hogy lehetetlen eltalálni, hogy ki mit akar. Ha tegezem, kikéri magának, nem vagyunk haverok. Ha magázom, akkor meg azért magyaráznak. Pedig én egyébként magasról lesz**om, hogy mi az emberek véleménye erről, unom meghallgatni.

Azt mondom a gyereknek is, hogy először "Csókolom" van, aztán ha szólnak, hogy " Nem csókolom, szia", akkor lehet normálisan beszélgetni.

2021. máj. 10. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/51 anonim ***** válasza:
90%
Fú hogy én mennyire utáltam ezt gyerekként. Persze engem is arra tanított édesanyám, hogy csókolom míg ő mindenkinek sziázott. Aztán jött x meg y ismerős és rámszólt, hogy ne csókolomozzam. Na akkor ennek lehet annak nem, erre nem emlékszem. A vége az lett, hogy alig mertem köszönni és inkább csak motyogtam valamit.
2021. máj. 10. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/51 anonim ***** válasza:
35%
Ha te tényleg azt hiszed, hogy egy 13-14 éves kamasz, 8 évnyi iskolai pályafutása alatt azért nem tanult meg magázódni, mert a szülei 3 évesen nem tanították meg, akkor annyira buta vagy, hogy felesleges veled bármilyen további beszélgetés, úgyhogy részemről lezártam.
2021. máj. 10. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/51 anonim ***** válasza:
33%

Ki beszélt itt 3 éves gyerekről? Te vagy az élő példa arra, hogy milyen alacsonyan vannak az elvárások, úgy tűnik. 6-7 évesen, az általános iskolában tanultuk meg, nem tegeztük a tanítókat. A felnőtteknek meg csókolomot vagy jónapotot köszöntünk és azért szerencsére a legtöbb gyerek fel tudta dolgozni, ha valaki azt mondta neki, hogy őt tegezheti. Nem köszönős korszak meg általában mindenkinél van

De tényleg. Tök jó ötlet, hogy annál több elvárást nem támasztanak újabban a kölykök felé, hogy ne piszkoljon maga alá. Megéri hosszútávon... Ja. Nem.

2021. máj. 10. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/51 anonim ***** válasza:
74%

Erre lenne az óvoda és az iskola, hogy ott megtanuljanak magázódni. Az teljesen rendben van, hogy a gyerek a szüleit, nagyszüleit, a keresztanyját vagy akár a szomszéd bácsit tegezi, de az óvónőknek és tanítónőknek igenis el kellene várniuk a magázódást (lehet elsőre nem megy, de ki kell javítani).

Nem lehet 13 évesen egycsapásra megtanulni, ha előtte sohasem találkozott vele. Ha a köznyelvből kikopóban is van ez a forma, más területeken szükség van rá, pl. hivatalos levélben, vagy ahhoz hogy szépirodalmat tudjon olvasni igenis fontos, hogy értse az ember a magázódó formát.

Egy sima gimnáziumi szóbeli felvételin (8 osztályos gimnáziumba ez ugye 4. osztályban, alsóban van) az még biztos, hogy az első pillanatban leírja magát az a gyerek aki úgy sétál be, hogy "Sziasztok"...

2021. máj. 10. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!