Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Kiment a divatból a jólnevelts...

Kiment a divatból a jólneveltség és a gyerekek többsége tegezi a felnötteket? Nincs már néni-bácsi se?

Figyelt kérdés

Én 38 éves vagyok, egy gyermekem van, de elötte is sok gyerekes ismerösöm, barátom, szomszédom volt. Most a gyerekesek között mégjobban átlátom a dolgot. Pl a szomszéd 8 és 4 éves a költözésük óta a keresztnevünkkel tegez minket és úgy beszélnek mintha a kisbarátaik lennénk. Szüleinket szintén lazán tegezik, ahogy a szomszéd 50 éves orvost is. A másik szomszéd 12 és 16 éves szintén. Nem ajánlottunk fel tegezödést senkinek, mások sem. Szüleik mosolyogva konstatálják a dolgot. XII. Kerület, Budapest. Állítólag most ez a divat, ez a 21. század. Általános iskolai tanár barátaim is ezt mondják, ök is tegezödnek a diákokkal, bár ott Szia Kati néni, Misi bácsi a megszólítás. Nekem ez elképzelhetetlen! A környékbeli gyerekek viszont nem használják még ezt sem, engem ugyanúgy le Tibiznek amit a szüleiknek megengedtem.

Nem vagyok maradi, de ez nagyon nincs rendben szerintem. Hol marad a tisztelet? Nem vagyunk haverok a kisiskolásokkal. Milyen felnöttek lesznek ök ha nem tudják mi a határ gyerek és felnött között? Munkahelyen is majd ilyen öntörvényüek lesznek, nem lesz határ munkáltató és munkavállaló között? A 8 éves kisgyereket kijavítottam, hogy a szomszéd Emese doktornéni, erre visszakontrázott, hogy “de öt mi Mesinek hívjuk”. Azért egy iskolásnak már tudnia kéne magázni a felnötteket. Irodai felsö vezetök gyerekei.

Ti is tapasztaljátok ezt? Engem nagyon elkeserít a dolog, föleg hogy ufóként néznek a gyerekemre amikor jó napot kívánokkal köszön. A játszón meg is jegyezte egy 40-45 körüli anyuka, hogy nem kellene egy nagycsoportost ilyen modorosan nevelni! Hát most mondja a majdnem nagymamája korú nönek, hogy szevasz Julcsika?



2021. máj. 10. 09:26
1 2 3 4 5 6
 41/51 anonim ***** válasza:
32%
Annak a szülőnek, akinek ez nem jut el az agyáig, nagyon ritkán gimnazista a gyereke.
2021. máj. 10. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/51 anonim ***** válasza:
31%

Én is maradi vagyok. Már az is zavart, mikor valamelyik telefontársaság tegező formában kezdte megfogalmazni az SMS üzeneteit. A navigációt is átállítottam németre, mert ott egy udvarias fiatalember magázva irányít, magyarul meg egy bunkó tegezett.

De hogy változik a kommunikáció, az biztos. Ma a 16 évesem üzenetet írt a gimnáziumi tanárának, mert egy verseny miatt hiányozni fog az órájáról. Azt még elértem, hogy "Tisztelt Tanár Úr"-ral kezdje (szerinte a Tanár Úr! elég lett volna), de a "legyen szíves" már kiverte nála a biztosítékot. Hosszas érveléssel se tudtam meggyőzni, hogy ez nem "nyálas", hanem udvarias.

2021. máj. 10. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/51 anonim válasza:
68%
Kiment a divatból a jólneveltség, hogy egy 38 éves felnőtt ember (kérdező) ennyire felháborodik egy gyerek viselkedésén?
2021. máj. 10. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/51 anonim válasza:
2021. máj. 10. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/51 anonim ***** válasza:
79%

"6-7 évesen, az általános iskolában tanultuk meg, nem tegeztük a tanítókat."

Saját magadnak mondasz ellent. Eddig arról volt szó, hogy a szülő miért nem tanítja meg magázódni a gyerekét, most meg csak kibukik, hogy téged is az iskolában tanítottak meg rá. A példádban szereplő 13-14 éveseket pedig valamiért már az iskolának se sikerül.

Nincs ebben semmi, én a nyolcvanas évek közepén születtem Budapesten, és engem sem tanítottak a szüleim magázni, mert nem volt kit. Tegeztem mindenkit a családban és az ismerősök között is. Iskolában pedig szépen megtanított a tanító néni a magázásra, ahogy a többi gyereket is.

2021. máj. 10. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/51 anonim ***** válasza:
61%
Picit off, de az angolban a thee/ thy nèvmàssal fejeztèk ki a magàzàst, ez kopott ki, màr csak versekben maradt meg, hivatalos iratokban sem hasznàljàk.
2021. máj. 10. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/51 A kérdező kommentje:

A problémám azzal van amit magával hoz ez a fajta tegezödés. Soha nem mertem volna 8 évesen játszópajtásomként beszélni felnött 40 körüli emberekkel. A szomszéd doktornönek sem tetszik amúgy a dolog. Részemröl mindenkit magázok akit nem ismerek, ha fiatalabb, öt is! Ha olyan lesz a légkör, magunktól váltunk, nök esetében illik föleg megvárni hogy ö kezdeményezze a tegezödést. Ez az alap illem!

Az említett tizenéves gyerek lazán letegezte a kórházban a 30 körüli orvost is (vagy gyakorló rezidenst), nem örült neki amikor mesélte nekem! Ezek a gyerekek majd mindenkivel neveletlenek lesznek! Mert nem tanulják meg a fokozatokat! Igen, lehet a 80 éves bácsival is tegezödni, HA megengedi, de akkor is Szia Józsi bácsi formában, nem elsö találkozáskor Szia Józsi! Nem tartom véletlennek a sok videót ahol a diákok semmi tiszteletet nem tanúsítanak a tanítójuk felé! Biztos ott is megy a tegezödés, haverkodás, osztálykiránduláson együtt sörözés a diákokkal, aztán botrány van amikor berág a diák és úgy küldi el a k anyjába a tanárt mintha a haverjával beszélne.

2021. máj. 10. 21:17
 48/51 anonim ***** válasza:
72%
Engem pont ma "csókolomozott" le a lépcsőházban a szomszéd kislány, 10-12 éves körüli lehet. 28 vagyok. Őszintén ezt nem érzem egy kicsit sem udvariasnak, sőt, totál ledöbbentem, hogy ezt mégis miért :D Az apja is ott volt mellette, vele simán "heló"-val üdvözöltük egymást. Szerintem ma már ha nem is felesleges megtanítani neki, hogy van ez a fajta üdvözlési forma, erőltetni és erre ránevelni nem szükséges, nem ettől lesz feltétlenül valaki jól nevelt.
2021. máj. 10. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/51 anonim ***** válasza:
100%
46-os válaszoló! A thy/thee a tegezés volt, már hivatalos iratokban sem használják. Régi imákban és vallási énekekben még találkozni néha vele, mert Istent tegezték a legtovább.
2021. máj. 10. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/51 anonim ***** válasza:
68%

Itt van néhány régi stílusú keresztény ének, amikben még hallható a thu/thy/thee tegező formát:

https://www.youtube.com/watch?v=Optrm7lF16s

https://www.youtube.com/watch?v=zY5o9mP22V0

https://www.youtube.com/watch?v=zrCT90eSjVY


Ez meg a Miatyánk viszonylag régies, de jó angoltudással azért még érthető változata:

Our Father, which art in heaven, Hallowed be thy Name. Thy Kingdom come. Thy will be done in earth, As it is in heaven. Give us this day our daily bread. And forgive us our trespasses, As we forgive them that trespass against us. And lead us not into temptation, But deliver us from evil. For thine is the kingdom, The power, and the glory, For ever and ever. Amen.


Read more at: [link]

2021. máj. 10. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!