Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » GYED-nel szamit az ejszakas...

GYED-nel szamit az ejszakas potlek, vagy csak az alapbert nezik?

Figyelt kérdés

Minimalberre vagyok bejelentve, de a delutanos es ejszakas potlek miatt valamivel tobbet kapok.

Az alapbert szamitjak GYED-nel, vagy az egesz osszeget?


2010. szept. 20. 14:26
 1/8 anonim ***** válasza:
52%
Az egész átlagjövedelmet, tehát minden beleszámit.
2010. szept. 20. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
53%
Az alapbért. Tgyásnál számít a pótlék, vagy a prémium.
2010. szept. 20. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Na most akkor kinek van igaza? :))
2010. szept. 20. 14:31
 4/8 anonim ***** válasza:
Nem számítanak bele a pótlékok. Az csak a TYGYÁS-ba számít bele. Nekem pl. minimálbér volt az alapbérem, de mindig éjszakás voltam, a TGYÁS-om így elég jó volt, de utána a GYED már a minimálbérből volt számítva.
2010. szept. 20. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
52%

A havi rendszerességgel járó tényleges munkabér (illetmény), pótlékok képezik a gyed alapját. Tehát NEM csak az alapbér, hanem a pótlékok is.


Tehát nem tévedtem, vizsont itt többen nagyon okosnak hiszik magukat.


Idézem a törvény idevágó passzusát is annak, aki továbbra is kételkedik.

2010. szept. 20. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A havi rendszerességgel járó tényleges munkabér (illetmény), pótlékok képezik a gyed alapját. A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. Törvény alábbi rendelkezései irányadók.


Ebtv. 42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult a) a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt, b) a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt, és a gyermeket saját háztartásában neveli.


Ebtv. 42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka. (2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (1)-(3) bekezdése szerint kell megállapítani. (3) A (2) bekezdésben nem említett jogosult gyermekgondozási díjának naptári napi összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével kell megállapítani. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme, illetve a munkanélküli ellátás alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni. (4) A maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét minden év január 15-éig - hivatalból felül kell vizsgálni, és a tárgyévre érvényes összeghatár figyelembevételével január 1-jei időponttól újra meg kell állapítani. A Gyed alapját a táppénzre vonatkozó szabályok alapján kell megállapítani:


Ebtv. 48. § (1) (2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani. (3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni. Vhr. 26. § (1) Tényleges jövedelem hiányában az ellátásra való jogosultság kezdő napján érvényes szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni. A tényleges, illetőleg a szerződés szerinti jövedelem naptári napi összegét a 31. § (7) bekezdésének megfelelő alkalmazásával kell kiszámítani. Az egyéni és társas vállalkozók ellátását tényleges jövedelem hiányában a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér figyelembevételével kell megállapítani. (2) Annak, aki munkanélküli ellátás folyósításának szünetelése alatt, vagy az ellátás megszűnését követő 42 napon belül szül, és tényleges jövedelemmel nem rendelkezik, a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg a gyermekgondozási díj összegét a 42. § (3) bekezdése szerint kell megállapítani, azonban az ellátás alapja nem haladhatja meg a munkanélküli ellátás alapját képező átlagkereset harmincad részét. Vhr. 31. § (1) A táppénz összegének kiszámításánál rendszeres jövedelem a havi rendszerességgel járó munkabér (illetmény), pótlékok, továbbá a munkabér (illetmény) helyett kifizetett távolléti díj vagy átlagkereset, illetőleg szerződés alapján havonta járó díjazás vagy egyéb jövedelem. Annak vizsgálatánál, hogy a biztosított rendelkezik-e 180 naptári napi jövedelemmel, csak a rendszeres jövedelmet kell figyelembe venni. Az egyéni és a társas vállalkozók részére e jogcímen járó táppénz összegének megállapításánál a vállalkozóként elért, bevallott 4%-os járulékalapot képező jövedelmet rendszeres jövedelemnek kell tekinteni. (7) Az Ebtv. 48. §-a (4) bekezdésének alkalmazásánál a táppénz alapját képező naptári napi jövedelem a minimálbér harmincad része. A szerződés szerinti jövedelmet a táppénzre való jogosultság kezdő napján érvényes szerződésben megállapított jövedelem harmincad részében kell megállapítani. Szerződés hiányában a tényleges jövedelem naptári napi összegét az irányadó időszak alatt elért jövedelemből a (2) és (4)-(6) bekezdés alkalmazásával kell kiszámítani. Ebtv. 62. § (1) A terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj és a táppénz iránti igényt a biztosítottnak a Tbj. 4. § a) pontja szerinti foglalkoztatónál kell bejelenteni. (2) A terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj és a táppénz iránti igényt a) a kifizetőhellyel rendelkező munkáltató esetében a kifizetőhely, b) ha az igény elbírálására a Magyar Államkincstár Területi Igazgatósága (a továbbiakban: Igazgatóság) az illetékes, akkor az Igazgatóság, c) egyéb esetben a foglalkoztató székhelye, telephelye szerint illetékes egészségbiztosítási pénztár bírálja el és folyósítja. Üdvözlettel: dr.Szabó Tibor ügyvéd adószakértő

2010. szept. 20. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Kedves előttem író, én nem nagyon okosnak hiszem magam, hanem egyszerűen leírtam a tapasztalatomat. Nekem a bérszámfejtő így mondta, és eszerint kaptam a GYED-emet.
2010. szept. 20. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Akkor sajnálom a nevedben is, hogy nem kerestél rá a törvényre, mert téged egész egyszerűen átvágtak..
2010. szept. 20. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!