Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Büntetés vagy "szelíd szóval,...

Büntetés vagy "szelíd szóval, türelemmel" szemlélet - mi a véleményetek?

Figyelt kérdés
Egyik tanárom mondogatta mindig, hogy "rossz gyerek nincs, csak rossz szülő". Értsd: ha egy gyerek rossz, annak oka van. A rosszasága érzelmi vagy fizikai szükségletet jelez. Ennek ismeretében felmerül a kérdés: van-e értelme, érdemes-e bármilyen büntetést (legyen az verés, szelíd legyintés, kiabálás, fenyegetőzés, sarokba állítás vagy a lelki terror bármely más formája) alkalmazni. Én ellenzem, de szívesen vitatkozok, és észérvekkel meggyőzhető vagyok. Szóval, mi a véleményetek?
2010. nov. 23. 14:43
 1/6 anonim ***** válasza:
76%

Én azt gondolom, mindkettőre szükség van. (Persze nem ütni, verni!)

Ha a helyzet megengedi, akkor szelíden, elmagyarázom, mit és miért nem. Ha nem használ a szép szó, vagy többedik alkalomról van szó, akkor igenis felemelem a hangom, sőt büntetés is lehet/lesz. (Nálunk - 2,5 éves gyerek, az a legnagyobb büntetés, ha be kell menni a szobájába, mert pl. hisztizik.)

2010. nov. 23. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
77%
A jó szülőség miért zárja ki a büntetés lehetőségét? Éppen az jelenti a jó szülőt, hogy tudja, mikor van erre szükség.
2010. nov. 23. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
97%

A neveléshez hozzátartozik a büntetés is.

Elvi szinten a következők indokolhatják:

Ha a gyereknek elmondtad szép szóval és nem érti, meg kell mondani, hogy ha még egyszer csinálja, büntetés lesz belőle. Ha még egyszer csinálja, akkor viszont meg kell büntetni. Így megérti, hogy egyrészt a szavadnak súlya van, másrészt a tetteinek következménye van.

A másik dolog: egyszerűen muszáj a fejében tartani, hogy te vagy a szülő és ő a gyerek. Ha ezt elfelejti, akkor is büntetést érdemel.


Viszont nagyon fontos, hogy pontosan tudja, hogy miért kap büntetést. Valamint hogy ha valamit tévedésből csinál rosszul, akkor nem szabad megbüntetni, csak felhívni a figyelmét, hogy ez rossz, ezért és ezért, és ha még egyszer csinálja, akkor bizony el lesz fenekelve.


Viszont amit én soha nem alkalmaznék, az a lelki terror. Mert egy jól definiált büntetés a gyerek fejlődését szolgálja. A terrorizálása viszont lelkileg sérült, pszichés bajokkal küszködő felnőttet eredményezhet.

2010. nov. 23. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 kisnita ***** válasza:
95%
Az én kisfiam 16 hónapos, de már büntetem ha olyat csinál. Nem azt jelenti, hogy megverem, de szerintem kell neki tudni, hogy hol a határ. Nekünk a kiságy szimbolizálja a büntit. Ha nem hallgat rám akkor beteszem és ott hagyom egy időre.
2010. nov. 23. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

A "testi fenyítés" szerintem a gyengeség jele, ha már nem tudok mást kitalálni és/vagy elvesztem a türelmem kap a gyerek egy taslit, vagy lehűtöm egy pohár vízzel. Sajnos velem is előfordul, mert nem vagyok szent, de ettől még nem tartom helyesnek. (A gyerekek olyanok mint a lovak: megérzik az ilyesmit :))

Egyetértek viszont az előre lefektetett szabályokkal, ha előre tisztázzuk, hogy milyen tett milyen következménnyel fog járni. Ezt nem nevezném feltétlenül a szó klasszikus értelmében büntetésnek. Márcsak azért sem, mert nem mindegy milyen hangnemben történik. Például ha a kisfiam homokkal dobál más gyerekeket a játszótéren először rászólok hogy ne csinálja, következőleg megfogom a kis kezét, és elmagyarázom, hogy miért ne tegye, aztán hozzáteszem, ha tovább folytatja kénytelenek leszünk hazamenni. Mindezt nyugodt hangon (amennyire ezt az aktuális lelkiállapotom engedi :)). Ez nem egyenlő azzal, hogy rákiabálok háromszol, hogy "hagyd ezt abba" - "akkor megyünk haza" - megragadom a karját - "otthon elgondolkozhatsz rajta mit csináltál" - és hazarángatom. Kicsit sarkítottam, de talán értitek mire gondoltam.

Másik példa a pozitív motíváció: nem mindegy, hogy "Ha nem eszed meg az ebéded nem kapsz sütit" vagy "Ha szépen megeszed az ebédet, utána kaphatsz sütit" és képzeljétek itt is hozzá a hangnemet.


Ja, és nem gondolom, hogy rossz az a szülő, aki nevel, és jó az aki mindent ráhagy a gyerekre. Ez egy szófordulat, amit utána ki is fejtettem szerintem.


16 hós gyerek enm ért meg ilyen összefüggéseket sztem, csak hogy "szivatod". Persze ez csak egy vélemény, bocsi

2010. nov. 23. 16:20
 6/6 A kérdező kommentje:

Még vmi. A büntetés (még ha korrekt is) önmagában nem megoldás, ha nem vizsgáljuk meg a rosszaság okát, és nem próbáljuk megoldani azt.

Például ha egy pici gyerek (pl a 16 hós lurkód) műsorozik, lehet hogy fáradt. Akkor bünti helyett hasznosabb lehet egy kis alvás. De ha csak dacol - nos ez életkori sajátosság - erről meg nem tehet ugye. Hasonlót írt a harmadik hozzászóló: "ha valamit tévedésből csinál rosszuli". Azt nem mondom, hogy hagyjuk rá, csináljon csak amit akar, de figyelembe kell venni, hogy ennek is meg van az oka.


Az, hogy százszor el kell egy kisgyereknek vmit mondani, nem lehet indok a büntetésre. A gyerekek ilyenek, ez is hozzá tartozik a személyiségük fejlődéséhez. Próbálgatják a határaikat. És az, hogy ha századszorra szólsz rá, akkor se kezd el öltözni igazándiból egy bók. Azt jelenti megbízik benned, és tudja hogy te akkor is szereted... ezért nem lehet haragudni rájuk...

Mondjuk ha századszorra nyúl a konektorba, az egész más téma. Ott megint csak a tett-következmény jön elő. De az a halálom, amikor ne csináld ezt vagy azt mert én vagyok az apád/anyád és én azt mondtam hogy nem szabad... Senki ne vegye magára akinek nem inge, csak utálom a "tekintély elvű" nevelést, amikor hülyének nézik a gyereket, és nem magyarázzák el mit miért nem szabad. Aztán a gyerek bepróbálkozik - mert kiváncsi, vagy mert nem érti - és jön a "jól megérdemelt" bünti. Ez szerintem nem fair.

Ez nem jelenti azt, hogy egy szinter helyezem magam a gyerekkel. Egyetértek azzal, hogy a gyerek adja meg a kellő tiszteletet a szülőnek, de ennek az egyik alappillére, hogy én is megadom a neki - mint értelmes emberi lénynek - járó tiszteletet, és nem az, hogy én megbűntethetem.

2010. nov. 23. 17:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!