Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mit szóltok hozzá hogy új...

Mit szóltok hozzá hogy új törvény (javaslat) szerint már a fogantatás pillanatától "védelmeznék" a magzatot?

Figyelt kérdés
2011. márc. 8. 18:49
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
50%
Nem tudom ez mit jelent, még nem gondolok semmit.
2011. márc. 8. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy érdekes dolog, mert a magyar jogban eddig is volt ilyesmi, csak kicsit máshogy. Ez a "védelem" eddig is a fogantatástól megillette a magzatot, de csak és kizárólag visszamenőlegesen, az élveszületéstől. Azaz magzat korában gyakorlatilag még nem, de attól kezdve, hogy megszületett, már visszamenőleg vonatkozott rá.

Ez azért lenne érdekes, mert elméletben (szerintem, de nem vagyok jogász) ha egy anya a terhessége alatt veszélyeztette a magzatot, akkor erre hivatkozva a baba megszületése után az anyát felelősségre lehetne vonni. Mégsem hallottam sose ilyen esetről. Például ha egy terhes nő, tudván a terhességéről, 9 hónapon át veszélyeztette azzal a magzatot, hogy dohányzott, alkoholizált, és ennek következtében maradandó károsodást szenvedett a babája, akkor szülés után felelősségre lehetne ezért vonni. De érdekes módon ilyen esetről én még sosem hallottam.


Viszont ugye ennek a mostani javaslatnak az lenne a lényege, hogy ez a védelem nem visszamenőleges lenne, hanem a fogantatástól rögtön életbe lépne, aminek pl. az lenne az egyik következménye, hogy az abortusz nem lenne legális. Én ezt nem tartom elfogadhatónak. Nem helyeslem a terhességmegszakítást, de ez a modern társadalmakban akkor sem járható út. Szerintem nem szabad valakit szülésre kényszeríteni. De a másik meg az, hogy azért volt már erre példa Magyarországon, Ratkó-korszak néven vált ismertté. Rövid távú következménye az lett, hogy sok nő halt bele a zugdoktoroknál végzett magzatelhajtásokba, és ezek a nők többnyire árván hagytak maguk után jópár gyereket, mivel általában nem arról volt szó, hogy az első terhességüket akarták ilyen módon megszüntetni, hanem egyszerűen a többedik gyereket már nem tudták vállalni. A hosszabb távú következményét meg ma is szívjuk de rendesen, mivel az ebben a korszakban születettek a mai 50 év körüliek. Mivel akkor jelentősen megnőtt a születések száma, manapság ez a korosztály van jelen nagyon sok munkahelyen, hivatalban, így a fiatal pályakezdőknek nem sok esélyük van. Ezen kívül szép lesz, amikor ez a korosztály tömegesen megy majd nyugdíjba...

Én nem hiszem, hogy ezt a korszakot kéne megismételni, ez kicsit sem lenne célravezető.

2011. márc. 8. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Valahol olvastam orvosi rendelőben, kórházban, nem emlékszem, hogy a magzatot x hetes korától megilleti a védelem. Sajnos nem emlékszem mit jelentett pontosan, de eddig is volt ilyen szabály, csak nem a fogantatás pillanatától, hanem a 20. héttől talán.


Egyébként nem rossz gondolat, most olvastam egy anyukáról, aki annyit ivott, hogy szétitta a gyerek máját. Na most őt ilyen esetben le le lehetne csukni, a májátültetés költségeit kiperkáltatni vele, aztán meddővé tenni művileg, hogy ha eszébe jutna se szülhessen többet.


De persze azt is jelentheti, mint az ikreknél, akiket kiemeltek a halott anyából, pont erre a szabályra / törvényre hivatkozva, hogy joguk van az élethez és nem kellett a beleegyezés, hanem császározták az anyukát és kiemelték a babákat, mert nekik joguk volt az élethez és miután az anyán nem lehetett segíteni, őket mentették.

2011. márc. 8. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Nem hinném hogy betiltanák az abortuszt.

Nem emlékszem pontosan mikortól de kb. a 10.-12.héttel beszélünk magzatról,előtte embrió...!

2011. márc. 8. 20:43
 5/12 anonim ***** válasza:
Második vagyok, persze, én sem hiszem, hogy ezt tényleg meglépnék (bár a jelenlegi vezetésnek elég hajmeresztő ötletei vannak, szóval ki tudja...), de ez így magában foglalja az abortusz tilalmát, hiszen ha fogantatástól kezdődik ez a védelem (és nem visszamenőlegesen, mint most), akkor az vonatkozik magzatra is, embrióra is, tehát lényegtelen, hogy a fejlődés melyik szakaszában tart.
2011. márc. 8. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Nem tiltják be az abortuszt, pár napja mondták a híradóban ezzel kapcsolatban. De én sem értem, hogy mi az hogy védelmeznek egy magzatot. 9 hónapig az anya védelmezi, más hogy?
2011. márc. 8. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Hónapokkal ezelőtt még a teljes abortusztilalomról volt szó, hiszen, ha a fogantatás pillanatától védelmezik a magzatot, joga van "élni", ergo tilos az abortusz.


Anno több fórumot találtam, most csak egyet, ami arról szól, hogy mi is lenne JOGILAG, ha emberként tekintenének a magzatra. Számomra nagyon elgondolkodtató volt:

[link]


Alapvetően nem értek egyet az abortusszal, de azt gondolom, hogy mindenkinek saját magának kell eldöntenie, hogy be tud-e vállalni egy gyereket vagy sem.

Meg persze itt van az, hogy ha valakinek stimulációval sikerül megtermékenyülnie és mondjuk 3-4-5 embrió van a pocakjában...


Nem értek annyira a joghoz, de nem tudom elképzelni, hogy védelmezzék a magzatot a fogantatástól kezdve (ami mikor is történt?) ÉS lehessen abortálni.

2011. márc. 9. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

A védelmeznék pontosabban azt jelenti,hogy jogilag számít.Jogai lesznek.

Ha eltekintünk az abortusztól,akkor ez azt is magával vonja,hogy pl örökölhet.Ez érdekes lesz...Kíváncsi vagyok,hogy hogy oldják meg...

2011. márc. 9. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Itt van a jelenlegi törvény:

1992. évi LXXIX. törvény


a magzati élet védelméről


A Magyar Köztársaság Országgyűlése annak tudatában, hogy

- a fogantatással induló magzati élet tiszteletet és védelmet érdemel;

- a magzati élet védelme a gyermeket váró nőkről történő fokozott gondoskodással valósítható meg, ugyanakkor a magzat egészséges fejlődését biztosító feltételek megteremtése elsődlegesen a szülők felelőssége;

- a terhességmegszakítás nem a családtervezés és a születésszabályozás eszköze;

- a családtervezés a szülők joga és felelőssége

a következő törvényt alkotja:

1. § A női és férfi ivarsejt egyesüléséből létrejött, az anyaméhben kifejlődő magzatot és a gyermeket váró nőt támogatás és védelem illeti meg.

A támogatás és védelem eszközei és módozatai


2. § (1) Az egészség és az emberi élet értékéről, az egészséges életmódról, a felelősségteljes párkapcsolatokról, az emberhez méltó családi életről, az egészségre ártalmatlan születésszabályozási módszerekről szóló oktatás az alap- és középfokú oktatási intézményekben történik.

(2) Az állami családvédelmi szolgálat vagy az egészségügyi államigazgatási szerv által engedélyezett családvédelmi szolgálat végzi a tanácsadást, válsághelyzet esetén segítséget ad annak feloldásában, valamint szervezi az oktatási intézményeken kívül a családtervezéssel kapcsolatos ismeretek terjesztését.

(3) Az állam

a) elősegíti a fogamzásgátló készítmények és eszközök rászorultságtól függő kedvezményes igénybevételét, a magzati élet védelmét szolgáló, valamint a fogamzásszabályozást ismertető kiadványok közzétételét és a tömegkommunikáció fórumain való ismertetését;

b) elősegíti az anya, illetve a család egésze számára elérhető, megfelelő szakmai felkészültséggel rendelkező válságkezelő tanácsadás rendszerének fejlesztését, és szabályozza a tanácsadás során az állami, illetőleg a civil szervezetek hatékony együttműködésének feltételeit, formáit;

c) támogatja a magzati élet védelmét szolgáló tevékenységet, szervezeteket, különösen azokat, amelyek anyagi támogatást is nyújtanak az arra rászoruló várandós anyáknak;

d) a munkajogi szabályozás eszközével gondoskodik a várandós anyák fokozott munkahelyi védelméről;

e) valamint a helyi önkormányzat a gyermekjóléti és gyermekvédelmi ellátások biztosításával segíti a várandós anyát és családját a születendő gyermek vállalásában és felnevelésében.

3. § (1) Térítésmentes terhesgondozásra jogosult

a) a Magyar Köztársaság területén lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár,

b) a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény szerint a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodás jogával rendelkező személy, amennyiben a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvény szerint bejelentett lakóhellyel rendelkezik, valamint

c) az a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény hatálya alá tartozó személy, aki bevándorolt vagy letelepedett jogállású.

(2) A terhesgondozás keretében

a) a gyermeket váró nőt tájékoztatják a magzat egészséges fejlődése érdekében szükséges életmódról, a helyes táplálkozásról, a magzatot károsító hatások (különösen a dohányzás és alkoholfogyasztás) elkerülésének fontosságáról;

b) elvégzik a magzat egészséges fejlődését ellenőrző és a gyermeket váró nő egészségvédelmét biztosító szűrővizsgálatokat;

c) segítséget adnak a gyermeket váró nőnek a szülésre, szoptatásra, csecsemő- és gyermekgondozásra való felkészüléshez.

(3) A terhesgondozás részletes szabályait, a kötelező és az állami gondoskodás keretében térítésmentesen igénybe vehető fakultatív szűrővizsgálatok körét az egészségügyért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) rendeletben állapítja meg.

4. §

2011. márc. 9. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
23%

az a baj, hogy törvényekkel nem lehet kordában tartani az összevissza elvetetőket, mert valóban az lesz, hogy valahogy megoldják vmi kuruzslóval, és lehet, h belehalnak.

A legtöbb esetet megelőzni kéne. Nyilván aki erőszak áldozata, ott nem tehet róla, hogy terhes lesz, de ugye a legtöbb abortusz a felelőtlen fiatalkori szexuális életből fakad. Én mondjuk hoznék egy olyan törvényt, hogy 18éves kor alatt a szex büntetendő. Ezzel sokminden megoldódna. Nomeg egy kis erkölcstan sem ártana, a mai üresagyú ifjúságnak. Aki pedig többedik gyereket vetet el, mert "nem fér el", azt meg egyszerűen nem tudom megérteni, mert tapasztalatom alapján, anyagiakban nem nagy különbség eggyel több gyerek. Meg gyilkosság is. Na persze mindenki azt csinál, amit akar, de mikor megteszi, érezze a súlyát a tettének!

Úgyhogy szerintem nincs értelme szigorítani a törvényen, de jó lenne

2011. márc. 9. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!