Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ha GYES alatt szülöm a második...

Ha GYES alatt szülöm a másodikat, mire vagyok jogosult?

Figyelt kérdés

Ha gyed alatt esem teherbe, de a szülés idejére a gyed lejár, és csak gyest kapok, milyen ellátásokra leszek jogosult, ha nem megyek vissza dolgozni? És ha visszamegyek (már ha visszavesznek terhesen), mi alapján számítják majd a gyedet?

Kérem, hogy csak olyanok válaszoljanak, akik tényleg tudják a választ! Köszönöm!


2011. ápr. 7. 10:46
 1/5 anonim ***** válasza:

Az attól függ, hogy mikor járt le a gyeded az elsővel és mikor születik a kistesó.

Tgyás szempontjából:

Mivel mindig az igénylést megelőző naptári évet nézik, az a fontos, hogy ott mit kaptál. Ha nem mész vissza min. 180 bérezett napra (az igénylést megelőző naptári évben!), akkor a minimálbér kétszerese lesz a tgyás alapod, ha a szerződésed szerinti bér szerint kevesebb járna, akkor az. Ha visszamész dolgozni, akkor a minbér kétszerese v. ha a tényleges jövedelmed ennél kevesebb, akkor az. Ha van 180 bérezett napod, akkor onnan számolnak napi díjat, ennek akkor nincs maximuma.


Gyed szempontjából:

Ha az igénylést megelőző naptári évben táppénzt/tgyást/gyedet kaptál zömében, akkor a korábbi ellátás alapja lesz az új gyed alapod. Viszont ha gyest kaptál zömében, akkor a minimálbér után kapod a gyedet.

2011. ápr. 7. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Csatlakozom az első válaszolóhoz.


Egy gyors példa, hogy átlásd:


pl. 2011. szeptemberben jár le a gyed, utána gyes, kistesó 2012. januárban születik: gyed alapja a szerződés szerinti béred, mert az igénylés előtti év 2011, amikor nagyobbrészt (6 hónapot meghaladóan) gyeden voltál.


ha pl. májustól kapsz gyest, és a kistesó 2012 januárban születik, akkor az igénylés előtti évben nagyobbrészt gyesen voltál, ezért az ellátás alapja a minimálbér.

2011. ápr. 7. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Az esetem elég speciális, 2009 októberében szültem az elsőt, de 2010 augusztusáig folyamatosan munkaviszonyban voltam, fizetést kaptam, és semmilyen ellátásban nem részesültem. Gyedre 2010. szeptember 1-től mentem, 2011. október végéig tart. A kérdésem arra az esetre vonatkozik, hogy ha októberig újra teherbe esem, mi történik, ha visszamegyek, és mi, ha nem megyek vissza dolgozni.

2011. ápr. 7. 23:00
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha októberig teherbe esel, akkor három lehetőség lesz:

az egyik, hogy a baba megszületik július 18 előtt, és a szüléstől kezded a tgyást, mert így alapból 2012-ben igényled majd a gyedet, alapja ez az év lesz, amikor októberig gyeden vagy - alap a szerződéses bér.

A másik, hogy a baba csak augusztusban születik, de július 18-ig (28 nappal kiírás előtt) megkezded a tgyást, akkor ugyanaz a helyzet, mint az első variációnál.

A harmadik, hogy dolgozol a szülésig legalább 180 napot, akkor az azalatt kapott jövedelmed lesz a tgyás és gyed alapja. Ebben az esetben a tgyásnak nem lesz maximuma, míg az első esetben (ha nincs 180 bérezett nap) ugyanannyi a maximuma, mint a gyednek.

2011. ápr. 8. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2011. ápr. 12. 12:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!