Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » HA én álláskeresési járadékra...

HA én álláskeresési járadékra megyek a gyest átadhatom nyugdíjas nagyszülőnek?

Figyelt kérdés
Fiam április 6-án töltötte a 2-öt, és 7-etől gyesre mentem. Most úgy néz ki, hogy lesz munkám, de ahhoz le kell mondjak a gyesről, mert kell hogy álláskereső legyek. Mivel szülés előtt is az voltam, és nem merítettem ki a járadékot, így most az jár nekem. A nyugdíjas nagypapa felveheti a gyest? Júni 1 től meg dolgozni fogok. Illetve még van olyan kérdésem, hogy be lehet e adni csak délelőttre a gyereket bölcsibe? Vagy ha bölcsi, akkor nincs gyes? A gyes igénylő papíron ez van : "Háromévesnél fiatalabb, illetve napi 7 óránál hosszabb intézményi elhelyezés esetén a nagyszülő részére gyermekgondozási segély nem jár." Értelmezésem szerint, ha fél napos (8-12-ig)akkor a nagyszülő felveheti a gyest, hisz a másik fél napban ő gondozza, míg én haza nem érek. Kérlek segítsetek, mert nagyon szorít az idő, és nem tudom mi legyen.
2011. ápr. 29. 17:43
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Ha álláskeresésit kapsz, akkor átadhatod nagyszülőnek a gyest.

Viszont a bölcsi kérdésben a törvény elég egyértelmű, ha a gyereket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezed el (akármennyi időre) akkor a nagyszülőnek nem jár a gyes.

2011. ápr. 29. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, akkor nem értem, hogy miért szerepel a 7 óra? Az idézett mondat szerint jár a gyes, mert háromévesnél fiatalabb a gyerek, és 7 óránál rövidebb időre menne bölcsibe.

Meg tudnád mondani, hogy a tv, ill a korm rendelet melyik faragrafusait olvassam? Ugyanis a törvényben nem is esik szó a bölcsiről, a korm rendeletben is ezt a 7 órát találtam, ami a gyes igénylőn van.

2011. ápr. 30. 09:33
 3/12 anonim ***** válasza:

De a törvényben szó esik a bölcsiről:

(2) A 27. § (1) bekezdésében foglaltakon túl nem jár gyermekgondozási segély a nagyszülőnek, ha - kormányrendeletben meghatározott kivétellel - a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben [Gyvt. 41. § (3) bek.] helyezik el.


A hivatkozott jogszabály meg ezt írja:

(3) A gyermekek napközbeni ellátása megszervezhető - a gyermekek életkorának megfelelően - különösen bölcsődében, hetes bölcsődében, családi napköziben, családi gyermekfelügyelet vagy házi gyermekfelügyelet keretében, nyári napközis otthonban, valamint a Kt. hatálya alá tartozó óvodában, iskolai napköziben.


Amit leírtál, az melyik jogszabályban szerepel?

2011. ápr. 30. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Amit idéztem fent, az a gyes igénylő nyomtatvány 4-ik oldalán van.
2011. ápr. 30. 13:15
 5/12 A kérdező kommentje:
Illetve van egy ismerősöm, aki visszament dolgozni (8 órás) jelenleg szabin van. A gyereke fél napos a bölcsiben, és a gyerek nagyapja nevére igényeltek gyest. Nekem Ő mondta, és ezért, meg a gyes igénylőn lévő sorokból gondoltam, hogy megigényelnénk mi is.
2011. ápr. 30. 13:19
 6/12 anonim ***** válasza:

Figyelj, ha a nyomtatványon rajta van, akkor a MÁK abba nem fog belekötni:)


Igényeljétek meg, és kérdezz rá amikor leadod.:D

2011. ápr. 30. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Még eszembe jutott valami, mindjárt megkeresem neked a kormányrendeletet a törvény végrehajtásáról, és ha abban benne van, akkor nyugodtan megigényelheted:)
2011. ápr. 30. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Ja és a gyes igénylőn az is rajta van, hogy :


"BEJELENTÉSI KÖTELEZETTSÉG

A gyermekgondozási segély folyósításának, szüneteltetésének időtartama alatt írásban be kell jelenteni 15 napon belül az ellátásra jogosultságot vagy az ellátás összegét érintő változást, így különösen:

a)

b)

c)

d) ha az ellátásra jogosult a gyermeket egyéves kora előtt napközbeni ellátását biztosító intézményben helyezi el, vagy ha házastársa, élettársa terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesül, illetve nagyszülő esetén ha a gyermek a IV.31. pontban foglaltaktól eltérően kerül intézményben elhelyezésre

.... "


És a IV.31. pontban található:

"A nagyszülői gyermekgondozási segély igénybe vétele esetén az ellátásra való jogosultságot nem érinti, ha a gyermek háromévesnél idősebb és a napközbeni ellátást biztosító intézményi (pl. bölcsőde, óvoda) elhelyezés a napi 7 órás időtartamot nem haladja meg. Háromévesnél fiatalabb, illetve napi 7 óránál hosszabb intézményi elhelyezés esetén a nagyszülő részére gyermekgondozási segély nem jár."


Itt ami érint minket az az utolsó mondat.


És tényleg, a tv egyértelmű, de akkor ez miért van az igénylőn?

2011. ápr. 30. 13:39
 9/12 anonim ***** válasza:

Megkerestem a jogszabályt, és nem találtam benne ilyet.

Ez van benne: (2) A gyermekgondozási segélyre való jogosultságot nem érinti,


a) ha a napközbeni ellátást biztosító intézményben elhelyezett gyermek


aa) a Cst. 20. § (1) bekezdése szerinti személy esetén egyévesnél idősebb, vagy


ab) a Cst. 20/A. § (1) bekezdése szerinti személy esetén három évesnél idősebb és az intézményi elhelyezés a napi 7 órás időtartamot nem haladja meg, továbbá


b) ha az ellátásra a Cst. 20/B. §-a alapján jogosult személy esetén a napközbeni ellátást biztosító intézményi elhelyezés a napi 7 órás időtartamot nem haladja meg.


Vagyis nem 3 évesnél fiatalabb, hanem 3 évnél IDŐSEBB gyerek esetében lehet elhelyezni nagyszülői gyes mellett.

A Mák honlapján is ez szerepel. Szerintem félreolvastad:(



Vagyis sajnos NEM jár gyes a nagyszülőnek, ha bölcsiben van a kicsi.

2011. ápr. 30. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Na, amit bemásoltál, az alapján sem jár nektek:(


Ha a gyerek 3 évesnél idősebb, és 7 óránál hosszabb ideig nincs bölcsiben, akkor jár. Ha 3 évesnél idősebb, és 7 óránál hosszabb ideig nincs otthon, akkor nem jár, ahogy akkor sem jár, ha 3 évesnél fiatalabb.

2011. ápr. 30. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!