Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » 4 hónapos fiam van, ezidáig...

4 hónapos fiam van, ezidáig GYÁS-t kaptam/kapok. Meddig kapom még és ezután pontosan milyen járandóságok vannak, milyen sorrendben és mikortól? A szülés előtt folyamatos munkaviszonyom volt.

Figyelt kérdés
2009. márc. 16. 14:19
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Gyás 168 napig jár,utána a baba 2.életévéig gyed.2-től 3 éves koráig gyes.
2009. márc. 16. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Szia! Nem kaptál az oep-től papírt,hogy meddig jár a gyás? Nekem küldték,hogy szept. 30-tól márc.16-ig kapom.
2009. márc. 16. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
nem kaptam papírt,sőt normális felvilágosítást se,csak az itteni válaszokból derül ki világosan.gondolom,ha szept.25-től kaptam,akkor most már gyedet kapok.(?)állítólag a munkahelyemen odafigyelnek és intézik,amit kell,de azért jó tisztába lenni a dolgokkal.köszönöm a válaszokat.
2009. márc. 16. 17:19
 4/6 anonim ***** válasza:

Ja ha a munkahely intézi,az más. Én ehhez nem értek. :)

Én maszeknál dolgoztam,és azon kívül,hogy a könyvelőjével kitöltette a papírokat,mindent magamnak kellett intézni. Azért az illetékest felhívnám,hogy mi a helyzet. Nehogy "véletlenül" elkeveredjenek a papírjaid...

2009. márc. 16. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

1. TÁPPÉNZ

Ez ugye nem terhes ellátás. Ezt a munkáltató fizeti 2 hétig, aztán az állam. A fizetéshez igazodik. Általában szülés előtt kiírnak, ha fáradt vagy.


2. TGYÁS (terhességi gyermekágyi segély) - ezt kapod most!

Ezt a szülés után kapod 168 napig. Dönthetsz úgy, hogy felveszed a szülés tervezett időpontját megelőző 28. naptól, akkor innen számít a 168 nap. Ez a fizudhoz igazodik (asszem 70%-a).

Erre csak az anya mehet.


3. GYED (gyermekgondozási díj)

Ez a TGYÁS lejárta után jár. Ez is a fizuhoz igazodik (70%-a), de maximalizálva van, a hatályos tv szerint 100.100 Ft-ban. Erre már mehet akár az apuka, akár az anyuka (esetleg nagyi is...)

GYED mellett nem lehet dolgozni, nem lehet más jövedelmed.

Ez maximum a gyerek 2 éves koráig jár. Ha hamarabb el akarsz menni dolgozni, akkor hamarabb kell váltani GYESre. De szerintem akkor ezt számolhatjuk úgy, hogy 2 éves korig jár.


4. GYES

A GYED után következik, legkésőbb a gyerek 2 éves korától. Persze ha hamarabb akarsz visszamenni dolgozni, akkor hamarabb kezdődik. Ez nem fizuhoz igazodik, hanem tv-ben van lefektetve (asszem a nyugdíjminimummal egyenlő - ez olyan 26e Ft körül van jelenleg). Normál esetben úgy tudom a gyermek 3 éves koráig jár.

A GYES mellett már lehet dolgozni. Ezt is felveheti akár az apuka, akár az anyuka (vagy aki akarja...).


Ha ilyen kérdésed van, akkor javaslom, hogy a szociális minisztérium illetékeseit zaklasd, nagyon segítőkészek, és elmagyaráznak mindent. Én is őket kerestem, májusra várom az ikreimet, nekünk kicsit más a szabályozás.

2009. márc. 16. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

Sziasztok!

Annyit fűznék hozzá a korábbi válaszokhoz, hogy a gyás lejárta után nem automatikus a gyed "indulása", meg kell igényelni. Sőt azt is választani lehet, hogy a gyás után gyes-t vagy gyed-et szeretnél igényelni. Azt pedig nem tudom elképzelni, hogy a tudtod nélkül igényelje a gyedet a munkáltató, mert egy igénybejelentést alá kell írnia az igénylőnek, nem beszélve az igazolványok, születési anyakönyvi kivonat minimum fénymásolt csatolásáról. Ajánlom az OEP oldalát: oep.hu

Jó egészséget kívánok a babának és a mamának!

2009. ápr. 9. 05:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!