Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Most akkor ha GYES alatt esek...

Most akkor ha GYES alatt esek teherbe akkor ugyanannyi GYED-et fogok kapni mint az elsővel, vagy kevesebbet?

Figyelt kérdés

Jogi fórumokon olvasom, hogy nem kéne hogy kevesebbet kapjak, hiszen a gyes nem egészségügyi járulék alapja, vagy vmi ilyesmi, ezért nem számít bele az új tgyás, gyed számításába, és így a szerződésemben lévő alapbérem alapján kell hogy számolják az új gyedet, ami ugye megegyezik az előzővel. Valamint ismerősöm is bement vmi ilyen fontos hivatalba és ott is azt mondták neki hogy ha gyes alatt esik teherbe újra, akkor is ugyanannyi gyedet fog kapni. Ja és fontos hogy persze ezt úgy kell nézni, hogy fenáll a jogviszony a régi munkahelyen.

Kérem csak olyan írjon aki tutira tudja, vagy benne van, volt!


2009. márc. 18. 21:56
 1/6 anonim ***** válasza:

A dolognak nincs semmi köze a tervezett változásokhoz. Eddig is úgy volt, hogy egy ellátás nem képezte egy másiknak az alapját. Alapszabály az volt, hogy a jogosultságot megelőző év jövedelméből számolták a járandóságot. Ha ez valakinek nincs, mert gyeden, gyesen vagy táppénzen volt akkor más szabályok szerint számolnak. A lenti idézet a jelenleg érvényes tgyás szabályozásból van ha az anyukának nincs 180 napos jövedelme, de a gyednél is hasonlóan van.


"Ha az anyuka nem rendelkezik a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultságot megelőző évben és a szülési szabadság kezdő napját közvetlenül megelőzően sem 180 naptári napi, figyelembe vehető jövedelemmel, akkor a terhességi-gyermekágyi segély napi összegének alapja a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének (2009-ben 143.000 Ft) harmincad része.


Ha azonban a biztosított – pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező – tényleges jövedelme az irányadó időszakban nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor a terhességi-gyermekágyi segélyt a tényleges, ennek hiányában pedig a szerződés szerinti jövedelem alapján kell megállapítani."

2009. márc. 18. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom amennyiben a jogviszonyod nem szünt meg valóban jogosult vagy tgys-re és a gyed-re.Munkahejeden azért kérdezz utánna.
2009. márc. 18. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Tehát most akkor az elsőtől is kérdezem. Mert ezt már én is olvastam vhol, mert már nagyon rajta vagyok a témán. Én a második bekezdést úgy értelmeztem (Ha azonban a biztosított – pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező – tényleges jövedelme az irányadó időszakban nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor a terhességi-gyermekágyi segélyt a tényleges, ennek hiányában pedig a szerződés szerinti jövedelem alapján kell megállapítani.), hogy ha én nem kerestem jól és így nem érte el a jövedelmem a minimálbér kétszeresét akkor abból számolják az új tgyást, gyedet, ha pedig eléri akkor pedig a szerződés szerintiből. Én ha jól gondolom, akkor aki kevés gyedet kapott és nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor annak úgymond a régi gyedéből számolják az újat, ami kevesebbet jelent az első gyerekéhez képest, míg ha meghaladja a volt gyede a minimálbér kétszeresét, akkor pedig a szerződés szerinti alapbérét veszik figyelembe. Jól gondolom?

Valamint még azt nem értem, hogy ha valakinek folyamatos mviszonya van, akkor még a régi munkabére számít? Vagy egy új gyed számításnál az azóta azonos pozíciókban lévőkére emelik fel és ez alapján számítják az újat. Illetve ez a kérdésem még a bent lévő szabik kivételénél is fenáll. Hogy a régi bér alapján fizetik ki a bent lévő szabikat, vagy az azonos mkörűekére felemelik és ez alapján. Vagy van ahol így van ahol úgy?

2009. márc. 18. 22:46
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Én gyes alatt szültem a 2.babát!Ugyanannyi volt a tgyásom és a gyed is!
2009. márc. 19. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Hát lehet akkor megpróbáljuk! Még beleférünk max június elejéig! Ha addig terhes leszek, akkor újra menjek táppénzre, persze úgy hogy az elsőre a gyest lemondom és táppénz, tgyás, gyed, gyes. Ilyen sorrendben?

Mert a táppénzem több volt az elsővel mint a gyes összege, vagy a másodikkal nem ugyanannyi táppénzt kapnék? Vagy vissza kell menni papíron dolgoznom, szabijaim kivételével, aztán táppénz?

Remélem hogy tényleg úgy van hogy gyes alatti szülésnél is ugyanannyi összegek járnak, mert különben nehéz lesz.

Igazából én azért is félnék, mert ugye újra orvos havi összeg, ami ha nincs gond kibírható, de mi van akkor ha gondok lesznek? Meg újra a szülésnél pénz stb? Meg igazából én félek hogy korai még most egy második gyerek! De utána meg ki tudja lesz e hol dolgoznom az új tervezet szerint egy évet, még 180 napot se tudom.

Ez meg azért biztos.

Félek attól is hogy mivel császáros voltam nem lesznek e gondok, mivel még csak két év telt el és ami nagyobb baj, hogy az utóbbi egy évben nagyon meghíztam és nem megy le, és lehet ez a babának nem lenne jó. Mi a megoldás?

2009. márc. 19. 16:39
 6/6 A kérdező kommentje:
Valamint még az is mindegy, hogy a gyes elejején születik a második gyerek vagy gyes végén?
2009. márc. 20. 12:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!