Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Szerintetek megvonhatja-e a...

Christa kérdése:

Szerintetek megvonhatja-e a MÁK a főállású anyaságot csak azért, mert férjem Ausztriában dolgozik, én pedig otthon vagyok 3 kis gyermekemmel? Milyen alanyi jog az ilyen?

Figyelt kérdés

2011. július közepén töltötte be harmadik, legkisebb gyermekem a 3. életévét.

Még márciusában közös megegyezéssel megszűnt a munkaviszonyom budapesti munkáltatómnál, mivel Budapesttől 250 km-re költöztünk, tehát biztos volt, hogy ott nem tudok újra munkába állni.

Májusban gyermeknevelési támogatást igényeltem a Magyar Államkincstárnál. Munkáltatóm előzetesen tájékoztatott, hogy a GYET-hez nem szükséges munkaviszonnyal rendelkezni.

Júliusban kaptam egy Végzést a MÁK-tól, miszerint a családi ellátásainkkal kapcsolatos ügyeinket átteszik Ausztriába. Ezt azzal indokolták, hogy a férjem Ausztriában alkalmazott, nekem pedig nincs Magyarországon munkaviszonyom, így a továbbiakban ügyünkben nem a magyar jog alkalmazandó.

Családi pótlék terén ez semmilyen kárt nem okoz családunk számára, hiszen helyettesíti az osztrák családi pótlék. A GYET-et viszont az osztrák állam nem tudja kompenzálni, mert náluk a "főállású anyaság" magyarországihoz hasonló intézménye nem létezik. Ez elsősorban azért érint érzékenyen bennünket, mert a továbbiakban nincsen nyugdíjbiztosítási jogviszonyom, ami a GYET-tel megoldott lett volna. Az egyetlen megoldás lenne, hogy új lakóhelyünkön munkát találjak. A jelenlegi körülmények között azonban három kisgyermekes anyaként, mindenféle, pl. nagymamai segítség nélkül, az elhelyezkedésem szinte lehetetlen. A betegbiztosításom megoldódott, mert férjem osztrák biztosítója kell hogy vállalja ennek költségeit. Nyugdíjbiztosításom viszont nincs, ami a GYET által további 5 évre biztosítva lett volna.

Tudomásom szerint amiatt, hogy ha adott személy vagy családtagja egy másik EU-tagállamban vállal munkát, szociális téren nem szenvedhetnek kárt. Ezt számomra megerősíti az a mondat, amit a MÁK honlapján találtam: "A Római Szerződésben a dolgozóknak és az önálló vállalkozóknak, valamint családtagjaiknak biztosított mozgás szabadsága sokat veszítene hatásából, ha e jogok gyakorlása közben ezeknek a személyeknek kockáztatniuk kellene szociális ellátásaikat." A saját esetemben nem csak kockáztatok egyfajta szociális ellátást, hanem úgy tűnik, végleg el fogom veszíteni azt.

Mivel különböző helyekről különböző állásfoglalásokat kaptam, olyanokat keresek most, akik jártak már hasonló cipőben, és tapasztalatból hozzá tudnak szólni.


2011. nov. 6. 08:00
 1/6 anonim ***** válasza:
Itt hiába irnak akármit neked, az nem segit semmit. KEress meg egy ilyen téren müködö ügyvédet és töle kérj felvilágositást, másnak nincs értelme.
2011. nov. 6. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
25%
Mások is dolgoznak 3 gyerek mellett és nincs segítségük. Van viszont bölcsi és ovi, nem kell a gyerekeket egész nap őrizni...
2011. nov. 6. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
65%

Utánanéztem. A családi pótlék Ausztriában igen jó összeg. Családi pótlék alapösszege az életkor függvényében (2011)

0-3 éves: 105,4 euró - 3-10 éves: 112,7 euró, 10-19 éves: 130,9 euró, 19-26 éves: 152,7 euró

Már ne haragudj, de ebből simán kijön a Gyet összege, s fizesd magad után a járulékokat!

2011. nov. 6. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
0%

Ugyanezt akartam írni, amit az utolsó.

De hát vannak, akiknek semmi nem elég. Ez már tényleg az állam nyakán élősködés.

2011. nov. 6. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"otthon vagyok 3 kis gyermekemmel"

Magyarországon élsz vagy Ausztriában??? Ha külföldön élsz nem vagy jogosult Magyarországon Gyet-re.

2012. jan. 27. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
67%
Szia! Soponban van egy IGR nevezetű iroda ,ahol ausztriai ügyekben Dr. Péter Nóra tud segíteni. Nekem is ő mondott el mindent, mikor a férjem kiment én meg itthon maradtam 3 gyerekkel. Írd be a googléba, hogy igr és már iskidobja az elérhetőségüket. Sok sikert. És szerintem minden juttatást megvonnak Magyarországról és csak kintről fogsz kapni. De ne idegeskedj, havonta 3 gyerek után majdnem 1000 euró a csp és gyes.
2012. aug. 7. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!