Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Gyes lejárta után szülő...

Gyes lejárta után szülő kismamákkal mi a helyzet?

Figyelt kérdés

Jövő novemberben jár le a GYES. Szeretnénk második babát,sajnos eddig nem sikerült. Ha nyáron sikerül, akkor már jóval a GYES lejárta után születne. Ilyenkor mi a helyzet? Jár valami? Vagy így csak simán a GYES?

Elméletileg munkaviszonyban állok.

Novemberben kiveszem a megmaradt szabikat, és utána? Ha él a védelem, hogy terhesség alatt nem rúghatnak ki, köteles visszavenni úgy is, hogy pocakos vagyok?


2011. nov. 24. 11:13
 1/5 anonim ***** válasza:

A munka törvénykönyve véd a rendes felmondás ellen, ha nem vagy próbaidős és határozatlan időre szól a munkaszerződésed.

Az MT szerint a munkáltatónak az állapotos nőnek állapotának megfelelő munkakörülményt kell biztosítani, ha nem tud, akkor fel kell menteni a munkavégzés alól és állásidőre járó (azaz 100%-os)bért kell, hogy kapjon - hiába ez áll az MT-ben én még egyetlen egy olyan anyukával sem találkoztam, aki nem a 60%-os táppénzt kapta, hanem az állásidőre járó bért. Egyszerűen hiába ez van az MT-ben, ha nincs megfelelő munka, akkor közlik veled, hogy menj el táppénzre.


A kérdés elejére válaszolva:

Mivel nem szűnt meg a munkaviszonyod, ezért továbbra is jár tgyás és gyed is. Viszont az összegek teljesen mások is lehetnek. Tgyás a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70%-a (vagy ha a tényleges/szerződéses bér szerint kevesebb járna, akkor annyi). A gyed viszont attól függ, hogy az igénylést megelőző(!) évben zömében mit kaptál. Ha tgyást/gyedet/táppénzt, akkor a korábbi ellátás alapja lesz a gyed alapod, ha viszont zömében gyest kaptál, akkor a minimálbér után (annak a 70%-a) lesz a gyed. Ezért szokták azt javasolni, hogy amint kiderül a terhesség, menjen el táppénzre (és esetleg adja át valakinek a gyest). Így nemcsak a szülésig több a pénz, hanem a későbbi gyed is több lehet - persze aki minimálbér v. az alatt van bejelentve, annak tök mindegy.

2011. nov. 24. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

Bár, ha a GYEs lejártáig nem sikerül a kistestvér, úgy megyek vissza....hát.... egyáltalán kérdés visszavesznek-e, mivel ha nem is mondom akkor is tudják hogy szeretnénk még kisbabát.

A felmondás csak a gyes idejére jár ugye??? Nem köteles visszavenni a gyes után, vagy igen?

2011. nov. 24. 15:19
 3/5 anonim ***** válasza:

A felmondási védelem a gyerek 3 éves koráig jár, akár igénybe vettél gyeses évet akár nem, akár tovább jár (mert pl. ikrek vagy tartós beteg) akár csak 3 éves koráig.

Nem kötelező tovább alkalmazniuk, és akár már a gyerek 3 éves kora előtt közölhetik veled, hogy a 3. szülinapja utáni naptól ketyeg a felmondási idő.

2011. nov. 28. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Ezt értem, de ha már terhes vagyok akkor?
2011. nov. 29. 13:15
 5/5 anonim ***** válasza:
Ha már állapotos vagy, akkor az első válaszom első fele él.
2011. nov. 29. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!