Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Neten olvastam az alábbi...

Neten olvastam az alábbi cikket. Így harmadjára is olvasva elég 'bonyolult'. Valaki hozzáértő érti? és kicsit könnyebben eltudná magyarázni?

Figyelt kérdés

'Ha babatervezéskor figyelembe veszed a szülés várható időpontját, ami

ugye 9 hónap múlva esedékes, akkor: ha március körül tervezitek a

babprojektet, akkor érdemes várni még egy hónapot, hogy a baba

januárban szülessen meg, és akkor valószínűleg több pénzt kapsz majd,

hiszen az előző évi béred már nem a tavalyi, hanem az idei lesz

(hiszen jövő év elején szülsz, akkor számítják ki a TGYÁS összegét).

Ugyanez a helyzet, ha július közepére esik a születés ideje. Ugyanis

ha július 18-a után szülsz, akkor a TGYS éppen áthúzódik a következő

évre, január elejére, így amikor megállapítják számodra a GYED

összegét, az előző évi béred már szintén az idei évi kereseted lesz,

így szintén magasabb a GYED alapja (bár ez max. a minimálbér

kétszeresének 70%-a lehet, és nyilván ez a kalkuláció csak akkor lehet

fontos a számodra, ha a tényleges fizetésed ezt nem éri el, és ha a

fizetésed évről évre emelkedik (mégha hangyányit is). Szóval a második

esetben a babaprojektet október legvégére, de inkább november elejére

kell ütemezni...'


2012. ápr. 3. 10:43
 1/6 anonim ***** válasza:

Az a lényege, hogy amennyiben számít, hogy melyik évben kapott jövedelmed alapján számítják ki a baba utáni ellátásokat, akkor érdemes tervezni, hogy mikor szülessen.


Az ellátások alapjául általában az igénylést megelőző évben elért jövedelem szolgál. (ha abban az évben volt 180 bérezett nap). A kulcsszó az IGÉNYLÉS, hiszen értelemszerűen a tgyást a szüléskor tudod igényelni (vagy legfeljebb 28 nappal előtte), de a gyed igénylésre a jogod csak akkor nyílik meg, ha letelt a tgyás ideje - vagyis 168 nappal később.

Így előfordulhat, hogy a két ellátást nem ugyanaz az év fogja megalapozni.

Példa:

Ha a kicsi 2013. januárban születik, akkor a 2012-es évben elért jövedelem lesz a tgyás, majd a gyed alapja.

Ha azonban mondjuk 2012. decemberben születik, akkor a 2011-es béred lesz a tgyás alapja, viszont a gyedé nem, mert azt csak 2013-ban igényled.


A kettő közötti "választó", ahogy a cikk is írta július közepe. (nem 18, mert akkor a tgyás január 1-én járna le).

Ha 2012. július 15-én szülsz, akkor a tgyásod december 29-én lejár, 30-tól kapod a gyedet, mindkettő alapja 2011.


Ha viszont július 17-én szülsz, akkor a tgyás december 31-én jár le, a gyed január 1-én kezdődik - így a tgyás alapja 2011, de a gyedé már 2012.

2012. ápr. 3. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

A 2.esetben (ahogy írtad: "Ha viszont július 17-én szülsz, akkor a tgyás december 31-én jár le, a gyed január 1-én kezdődik - így a tgyás alapja 2011, de a gyedé már 2012.")

És mi van olyankor ha 2012-ben nincs 180 nap bérezett nap? Tegyük fel táppénz miatt (szülés előtti táppénz).

2012. ápr. 3. 19:59
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha 2012-ben nincs 180 bérezett nap és ennek táppénz az oka, akkor a tgyás alapja a tényleges jövedelmed lesz, azzal a megkötéssel, hogy nem lehet több a minimálbér kétszeresének 70%-ánál (vagyis bruttó max. 130200 lehet az is).

A gyed alapja meg a kedvezményszabály értelmében az utoljára kapott ellátás alapja lesz, vagyis ugyanaz lesz az alapja, mint ami a tgyásnak volt.

2012. ápr. 3. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Akkor mindegy,hogy júl.közepe előtt vagy után születne a baba,mert ha nincs 180 bérezett nap 2012-ben,akkor egyforma lenne a kapott jövedelem (tgyás,gyed). jól értem?

Így viszont a cikknek nincs nagyon értelme. Arra nézve lehet fontos,akinek megvan a 180 nap bérezett nap.

amúgy köszönöm hogy válaszolsz.

2012. ápr. 4. 04:06
 5/6 anonim ***** válasza:
Igen, ez a cikk annak tartalmaz fontos információkat, aki jövedelem után fogja kapni az ellátásokat, és akinek nem mindegy, hogy a tgyásnak van-e felső korlátja, vagy sem.
2012. ápr. 4. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm hogy időt szakítottál és válaszoltál. :-)
2012. ápr. 4. 19:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!