Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Milyen az élet nagycsaládoskén...

Milyen az élet nagycsaládosként? Sok lemondással jár? Mi a helyzet a támogatásokkal?

Figyelt kérdés

Párom 42 éves (de nagyon fiatalos), én 31 vagyok. Két csemeténk van, egy 6 éves kislány, és egy 4 éves kisfiú. Imádjuk őket.

Mindig is legalább 3 gyerkőcöt szerettem volna, de a jelenlegi anyagi helyzetünk nem túl fényes. Tudom, hogy a pénz nem boldogít-de igenis kell a boldoguláshoz, mert abból tudunk bevásárolni.

Az első gyerekünk úgy született, hogy nem gondolkoztunk azon, hogy mennyire leégünk anyagilag, mire újra munkába tudnék állni. Mikor másfél volt, úgy döntöttünk, jöjjön a kistesó (mert szerintünk egy gyermek életében minden játékszernél fontosabb a testvér). Így összesen 6 évig voltam itthon velük, közben (nem csupán a gyerekek miatt) csődbe mentünk. Jelenleg egy nagy és csúnya multinál dolgozom, a páromnak is van állása. Havi cirka 250 ezerből gazdálkodunk; nagy kínok árán, de kijövünk. Soha életemben nem voltam jómódú; ha szépen kell fogalmaznom: az "alsó középosztályhoz" tartozunk. Nem is látok rá esélyt, hogy ez valaha változik. Gyakran vágynék jobb életre, karrierre, magasabb fizetésre; de igazából így is boldog vagyok a családommal. Nyaralni még nem voltunk, de amint jó idő van, kirándulunk (a közeli erdőbe, vagy valamelyik közeli városba).

Egy éve dolgozom a jelenlegi munkahelyemen. Fura, mert anno nagyon vágytam rá, hogy végre pénzt keressek, és kicsivel többet engedhessünk meg magunknak, mint azelőtt. Most viszont a régi életünket sírom vissza. Azokat a napokat, amikor nyugodt voltam, mert a gyerekeket hoztam-vittem az oviba; vezettem a háztartást; délután együtt voltam a kicsikkel-játszottunk, meséltünk, stb... Ehhez képest most viszonylag jól fizető állásom van, de cserébe hajnalban kelek fel, hogy a gyerekeket elkészítsem, eljussunk az oviba-onnan rohanok a buszra. Valakinek mindig könyörögnöm kell, hogy hozza el a gyerekeket az oviból (ez a kicsiknek sem jó, hiszen mindig másoknál vannak ovi után-ha épp nem tud értük menni az egyébként még dolgozó nagymama). Este 6-ra érek haza, akkor jut egymásra napi 1-1,5 óra (de azalatt kellene megoldani a főzést, takarítást, stb...)

Egész egyszerűen utálom ezt az életet. Folyamatos bűntudatom van, amikor a gyermekeimet stresszelni látom amiatt, hogy már megint valaki más hozza el őket az oviból, és alig találkozunk. Páromnak említettem, hogy szeretnék még egy gyerkőcöt,és a jelenlegi munkám helyett inkább a gyerekeinknek szentelném az életem-tudom, hogy sokkal kevesebb lenne a pénzünk, de engem ez nem zavar.

Párom viszont ellenkezik, mert szerinte nem tudnánk mindent megadni 3 gyereknek. (én úgy gondolom, hogy a jelenlegi 2 gyerekünknek is mindene megvan-ruha, cipő, játék-amit a harmadik simán örökölhetne; és mire nagyobbak lesznek-tehát továbbtanulás, buli, stb-re kell pénz, addigra úgyis újra dolgoznék, tehát nem szenvednének óriási hiányt).

Ti hogyan döntöttétek el, hogy akárki akármit mond, nektek igenis nagycsaládotok lesz? Hogyan boldogultok? Milyen támogatásokat, kedvezményeket tudtok igénybe venni? Vajon sokkal nehezebb 3 gyereket eltartani, mint kettőt? (én úgy hallottam, hogy a támogatások révén majdnem inkább könnyebb)

Általános tapasztalataitokat is várom:-)



2012. jún. 4. 17:12
1 2 3 4
 11/35 anonim ***** válasza:

8-as vagyok!

Pont ezek jutottak eszembe a kommentedet olvasva, amiket az utolsó írt!

És még valami! Te nem szeretnél jobb életet biztosítani a gyerekeidnek, mint amilyen Neked volt/van??? Mi sem éltünk luxusban gyerekkorunkban, én is tök jól éreztem magam, nem éreztem hiányát akkor semminek, kerek volt a világ.

Én mégis azt szeretném, ha nekik minél kevesebbet kellene megtapasztalnia abból, ami nekünk jutott. Utálom, hogy hónap vége nekünk is hónap vége, utálom, hogy sokszor nem vehetem meg azt amit szeretnék, sokszor, vagyis mindig magamon spórolok, nem tudom mikor vettem magamnak utoljára ruhát, de mégis félre teszem nekik azt az összeget, ami egyébként nem hűű de hatalmas összeg, az egyik gyerek családi pótlékja, ami 18 év alatt, annyi lesz, hogy mondjuk a 8 féléves főiskoláját fedezi, hogy ne mindjárt hitellel (diákhitel) kezdje a felnőtt korát, vagy fizetem tovább és neki adom ha házat akar venni és nem kell annyi hitelt felvennie, Vagy vegyen egy kocsit belőle és már azzal is előrébb lesz.

2012. jún. 5. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 anonim ***** válasza:
91%
Kedves kérdező! Az,hogy ki mit érez fontosnak,egy gyerek nevelésével kapcsolatban örök ,,vita,, marad. Mi tavaly váltunk nagycsaláddá.És benne van a tervben,hogy esetleg 3 -4 év múlva,szeretnénk egy 4. babát is. Én is azon az elven működöm,hogy nem kell a gyerek alá tolni mindent,mert semmivel sem lesz különb tanuló,vagy értelmesebb az a gyerek ,akinek már 2. osztályban lóg az arany a nyakában,Nike cipője van,és Adidas melegítőben nyomul végig a suli udvaron.És hihetetlen módon,tisztába is van vele,hogy ,,ő több ,,!! Amit undorító dolognak tartok,és a szülő a hibás,hogy a nagy jólétben,és anyagiaskodáson kívül,nevelni is kellene azt a gyereket,és illemre tanítani!!De hát ilyenekre idő nincsen,mert anyu is,apu is szalad a pénz után,és azzal az egy gyerekkel se tudnak törődni. Ez a problémám a legtöbb egyke gyerekkel,hogy bizony valljuk be,el vannak kényeztetve,mert megkap mindent,amit kiejt a száján. Persze vannak biztos kivételek is! Ezzel csak azt akartam mondani,hogy nem biztos hogy jobb emberré válik az egyke,azért mert elit suliba fog járni,és külföldi nyelviskolába.Lehet hogy több pénze lesz,mint az én gyerekeimnek,bár ezt soha nem lehet előre tudni,diplomás ismerősöm is van kint szőlőt kapálni!És jó szakmunkás ismerősöm is ,aki keresi a százezreket havonta,úgy, hogy,egy ,,nyomorult,, kisvárosi szakmunkás suliból jött ki!! Tehát a diplomára sem lehet már a mai világban támaszkodni. Szóval én nem gazdag embert akarok a gyerekemből faragni,hanem dolgos,talpraesett,tisztességes ,családcentrikusat! Hogy anyuék nélkül is meg tudjon állni a saját lábán,akár milyen ingoványra is téved,nem akarjuk agyon babusgatni őket,tejben vajban füröszteni! Ennek ellenére,mind a 3 gyerekünknek van külön számlán pénze,minden hónapban teszünk rá egy keveset,és 18 évesen vehetik majd ki.Mi ezzel segítjük majd az elindulásukat,a szerető és támogató családi háttérrel együtt. Én jelenleg Gyes-en vagyok a kicsivel, a férjem 120 ezert kap készhez.A családi pótlék 55 600.( ebből a fiamra járó az emelt,mert asthmás ) tehát kb. 200 ezer ft-ból élünk havonta a 3 gyerekkel úgy,hogy félre is teszünk a számlájukra is egy kicsit,,pluszban is spórolok minden hónapban 10-20-30 ezer ft.-ot lerakok.Kocsink is van,kertes házunk,amin hitel nincs,hála az égnek,ez is sokat számít. A gyerekeknek a tankönyv és étkeztetés ingyenes. Nyaralni külföldre nem járunk,kirándulni el megyünk velük,vadasparkozni,erre arra.Most sátorozni megyünk 3 napra folyó partra,mert nagyon szeretnek pecázni is. :) Mi inkább tényleg arra fektetünk hangsúlyt,hogy lelkileg nagyon rendben legyen a családunk,anyagiak amennyi kell,megvan. Semmivel sem érzem nehezebbnek most a 3 gyerekkel,mint amikor még csak a lányunk volt,egyedül. Mind amellett,imádják egymást,és olyan életforma ez a nagycsaládos,többgyermekes lét,amit semmi nem pótolhat!! Semmi!! Még a pénz sem! :)
2012. jún. 6. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 anonim ***** válasza:
90%

Teljesem támogatom az előttem író anyukát.Így kell ezt csinálni,ahogy ők és mi is tesszük.Ugyanúgy kevés bérből élünk,én gyesen vagyok,a férjem dolgozik,kb 110 a keresete.Amire szükségünk van az mind kivitelezhető.És tudod mit mondok még neked!Amíg csak egy gyermekünk volt,még spórolni sem tudtam,alig jöttünk ki a pénzünkből pedig mind a ketten dolgoztunk.Amióta 3-an vannak,még megtakarítást is fizetünk mind a háromnak,sőt saját magunknak is.Pedig gyesen vagyok.Nemsokára újra munkába állok,és én is attól félek a legjobban,hogy ez az érzés lesz bennem,mint benned is kérdező.Nagyon jó itthon lenni velük,minden teljesen nyugodt körülöttünk,a rohanás és stressz egyáltalán nem hiányzik.De majd megoldjuk azt is valahogy.

A döntés úgy is rátok vár.Én egyáltalán nem bánom,hogy nagycsaládos lettem,pedig nem így terveztem,de nem cserélném el senkivel sem az életem,a világon a legfontosabbak ők és mi.

2012. jún. 6. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 anonim ***** válasza:
100%
Tényleg nincs értelme ezen vitatkozni, annyira eltér az értékrendünk. Én - nagycsaládban felnőve - rengeteg dolgot hiányoltam. Szeretetben nőttünk fel, nem éheztünk, de az egész gyerekkorom vágyódásban telt el és azt kellett hallgatnom, hogy NINCS. Nagyon meg tudja keseríteni a gyermekkort.
2012. jún. 6. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 A kérdező kommentje:

Köszönöm az újabb válaszokat.

Kedves 5-ös és 8-as, megértelek Benneteket. Igazatok van abban, hogy támogatjátok a gyerekeiteket, megtesztek mindent annak érdekében, hogy sikeresek legyenek az életben, és ne szenvedjenek hiányt semmiben.

Nagyon örültem a két utolsó válasznak is; megerősítettek a hitemben, miszerint:

A nagycsalád nem minden esetben egyenlő 3-4 koszos, kócos, szakadt ruhában járó kiskölyökkel, akik vajaskenyérnél többet nem esznek, és a család is csak segélyből tengődik.

Nekem is ismerős a dolog, hogy amikor egyetlen gyerekünk volt, akkor is feléltük a bevételeinket az utolsó fillérig, de valamilyen csoda folytán mióta kettő van, mindig jut mindenre.

Sajnos nem tehetjük meg, hogy bizonyos összeget havonta félreteszünk nekik, de ez még változhat. Lakáshoz pedig (ha másképp nem megy) úgy segítem őket, hogy ha már elkezdenek dolgozni, nem kell hazaadniuk pénzt a rezsire, hanem azt az összeget tegyék félre a fizetésükből-azt hiszem, nem fognak megsértődni rám, amiért így alakul.

Egyébként, pont ma találkoztam egy háromgyermekes anyuka ismerősömmel, aki egy hónappal ezelőtt felmondott a munkahelyén. Kétéves volt a legkisebb gyerek, amikor visszament dolgozni. Hozzánk hasonlóan nincs segítsége a gyerekekhez, folyamatos műszakban dolgoznak a férjével, és már nem bírták elviselni a lelki terhet, amit ez a helyzet okozott nekik. (tehát azt, hogy mindig más vigyáz a gyerekre, hogy alig néhány óra jut(na) egymásra naponta, hogy a legkisebb gyerek szinte kezelhetetlen lett amiatt, hogy nincs egy biztos pont az életükben-mert mindig másnál vannak, így mindig más szabályoknak kell megfelelni; és még sorolhatnám). Így ez az anyuka most anyasági segélyt kap+csp-t; az apuka pedig kb.120ezret kereshet. De azt mondja, (bár nehéz döntés volt)nem érdekli, majd valahogy kijönnek ebből a pénzből. Inkább beoszt kevesebb pénzt, de a gyerekének legyen boldog, igazi gyerekkora. (irigylem a döntéséért)

2012. jún. 6. 15:29
 16/35 anonim ***** válasza:
12-es és 13-as válaszoló: szívemből szóltatok!
2012. jún. 6. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 anonim ***** válasza:
100%

ma 15:29


Gyereke is válogatja, hogy hogyan viseli a gyermekkori pénztelenséget, és persze az is fontos, hogy pontosan mit takar a pénztelenség.

Mi öten vagyunk testvérek. Gyűlöltem, hogy 14 éves koromig kizárólag a nővéreim levetett ruháit kaphattam csak meg, évekig hiába könyörögtem korcsolyáért, nem volt rá pénz, csak a nagyszülőknél nyaralhattunk, táborban soha, egy strandra nem tudtunk elmenni, mert nem tellett rá, nem tanulhattam tovább, mert 18 évesen el kellett mennem dolgozni. Moziban csak az osztállyal jártam, hot-dogot, lángost sosem kaptunk, sőt, ötünknek volt egy biciklije, amit ráadásul anyám használt.

Kamaszként nagyon haragudtam a szüleimre, amiért úgy vállaltak ennyi gyereket, hogy csak a legszükségesebb dolgokra jutott. Ezt én nem tudom elfogadni.

2012. jún. 6. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim ***** válasza:
51%

Én is szegénységben nőttem fel, de testvér nélkül. Nagyanyám nevelt, és nem nagyon volt új ruhám, csak akkor, mikor már elmentem 14 évesen először dolgozni. Akkor még megengedett volt.


Viszont pont emiatt megtanultam megbecsülni mindent és értékelni a legapróbb dolgokat is. A gyerekeimnek is ezt tanítom.

2012. jún. 6. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 anonim ***** válasza:
100%

Most komolyan, a gyerek attól fogja megtanulni megbecsülni a dolgokat ha nélkülöznie kell, ha nem mehet el egy táborba, ha nyári munkával kell megkeresnie a következő évi zsebpénzét????

Nevelés kérdése, erre igazán nem lehet rámondani hogy ilyen a természete. Az hogy valaki több mindent meg tud adni a gyerekének nem egyenlő azzal, hogy a gyerek nem tudja megbecsülni az apró dolgokat. Tudni kell nemet mondani és nem kell elhalmozni mindennel. Ennyire egyszerű a dolog.

Nekem is van vállalkozó ismerősöm, akinek rohadt sok pénze van, elkölteni sem tudja. 2 fia van, nagykorúak lettek kocsit kaptak, mindenük sőt több is megvolt, ennek ellenére nem lébecolnak, a kicsi most diplomázott a rendőrtiszti főiskolán, a nagy keményen melózik a családi vállalkozásban, és teljesen közvetlen, kedves, jólnevelt fiúk, akik már megállnak a saját lábukon.

2012. jún. 6. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 anonim ***** válasza:
42%
Igen, a gyerek így tanulja meg becsülni, ha neki kell érte megdolgozni. Az ilyen gyerekeknek más értékrendjük alakul ki, mint azoknak, akiknek a feneke alá lett minden tolva.
2012. jún. 6. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!