Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Milyen az élet nagycsaládoskén...

Milyen az élet nagycsaládosként? Sok lemondással jár? Mi a helyzet a támogatásokkal?

Figyelt kérdés

Párom 42 éves (de nagyon fiatalos), én 31 vagyok. Két csemeténk van, egy 6 éves kislány, és egy 4 éves kisfiú. Imádjuk őket.

Mindig is legalább 3 gyerkőcöt szerettem volna, de a jelenlegi anyagi helyzetünk nem túl fényes. Tudom, hogy a pénz nem boldogít-de igenis kell a boldoguláshoz, mert abból tudunk bevásárolni.

Az első gyerekünk úgy született, hogy nem gondolkoztunk azon, hogy mennyire leégünk anyagilag, mire újra munkába tudnék állni. Mikor másfél volt, úgy döntöttünk, jöjjön a kistesó (mert szerintünk egy gyermek életében minden játékszernél fontosabb a testvér). Így összesen 6 évig voltam itthon velük, közben (nem csupán a gyerekek miatt) csődbe mentünk. Jelenleg egy nagy és csúnya multinál dolgozom, a páromnak is van állása. Havi cirka 250 ezerből gazdálkodunk; nagy kínok árán, de kijövünk. Soha életemben nem voltam jómódú; ha szépen kell fogalmaznom: az "alsó középosztályhoz" tartozunk. Nem is látok rá esélyt, hogy ez valaha változik. Gyakran vágynék jobb életre, karrierre, magasabb fizetésre; de igazából így is boldog vagyok a családommal. Nyaralni még nem voltunk, de amint jó idő van, kirándulunk (a közeli erdőbe, vagy valamelyik közeli városba).

Egy éve dolgozom a jelenlegi munkahelyemen. Fura, mert anno nagyon vágytam rá, hogy végre pénzt keressek, és kicsivel többet engedhessünk meg magunknak, mint azelőtt. Most viszont a régi életünket sírom vissza. Azokat a napokat, amikor nyugodt voltam, mert a gyerekeket hoztam-vittem az oviba; vezettem a háztartást; délután együtt voltam a kicsikkel-játszottunk, meséltünk, stb... Ehhez képest most viszonylag jól fizető állásom van, de cserébe hajnalban kelek fel, hogy a gyerekeket elkészítsem, eljussunk az oviba-onnan rohanok a buszra. Valakinek mindig könyörögnöm kell, hogy hozza el a gyerekeket az oviból (ez a kicsiknek sem jó, hiszen mindig másoknál vannak ovi után-ha épp nem tud értük menni az egyébként még dolgozó nagymama). Este 6-ra érek haza, akkor jut egymásra napi 1-1,5 óra (de azalatt kellene megoldani a főzést, takarítást, stb...)

Egész egyszerűen utálom ezt az életet. Folyamatos bűntudatom van, amikor a gyermekeimet stresszelni látom amiatt, hogy már megint valaki más hozza el őket az oviból, és alig találkozunk. Páromnak említettem, hogy szeretnék még egy gyerkőcöt,és a jelenlegi munkám helyett inkább a gyerekeinknek szentelném az életem-tudom, hogy sokkal kevesebb lenne a pénzünk, de engem ez nem zavar.

Párom viszont ellenkezik, mert szerinte nem tudnánk mindent megadni 3 gyereknek. (én úgy gondolom, hogy a jelenlegi 2 gyerekünknek is mindene megvan-ruha, cipő, játék-amit a harmadik simán örökölhetne; és mire nagyobbak lesznek-tehát továbbtanulás, buli, stb-re kell pénz, addigra úgyis újra dolgoznék, tehát nem szenvednének óriási hiányt).

Ti hogyan döntöttétek el, hogy akárki akármit mond, nektek igenis nagycsaládotok lesz? Hogyan boldogultok? Milyen támogatásokat, kedvezményeket tudtok igénybe venni? Vajon sokkal nehezebb 3 gyereket eltartani, mint kettőt? (én úgy hallottam, hogy a támogatások révén majdnem inkább könnyebb)

Általános tapasztalataitokat is várom:-)



2012. jún. 4. 17:12
1 2 3 4
 31/35 anonim ***** válasza:
50%
Nem...nem ingem,de igen,egy kicsit azért magamra vettem.Mert bizony bizony,túlérzékenységben szenvedek. :) És oly annyira nem korlátoznak a gyerekeim,hogy még a hobbimra is van időm.Amatőr fotós vagyok,ami azért igényel időt,de meg tudom oldani,sokszor elkísérnek a gyerekek terepre,mert természet fotós vagyok.Élvezik,mindenük lett a természet,1 hátizsák könyvvel jönnek,minden féle határozót megveszek nekik,és az ovis fiam jobban ismeri a vadvilágot,mint egy átlagos felnőtt. :) Nagyon büszke vagyok rájuk.Nekünk nagyon fontos a természet,és annak óvása szeretete. Lehet nem gazdagszom meg a fotózásból,de azt csinálom amit imádok,kikapcsol,a gyerekeimmel is lehetek közben,ők is tanulnak,okosodnak,míg anya ,,pihen,, egy kicsit.Nem adogatom be őket,mindenféle napközibe.Délben hazahozom mindet,hogy még több időt lehessünk együtt.Persze mindenki mást élvez,szeret. Ezzel csak azt akartam kinyögni,hogy nem kell mindig a fazék mellett a húsleves gőzben puhítani a pofinkat,ugyan úgy el tudok/tudunk menni csavarogni egy kicsit,még hétköznap is,nem kell ezt a sok gyerekes létet olyan brutálisnak elképzelni. :) Szó nincs ilyenről.
2012. jún. 7. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/35 anonim ***** válasza:
79%

ma 11:24


Na jó, hagyjuk. Inkább lezárom a vitát, mert semmi kedvem belemenni értelmetlen kötözködésbe.

Tudod, ha elolvasok valamit és nem érzem magamra vonatkozónak, akkor átsiklok felette. SENKIT sem vádoltam meg az itt vitázók között, ennek ellenére páran nagyon is magukra vették. Miért is?

De ne tagadd, hogy nincs ilyen anyuka. Mert bizony van, és nem csak a kisebbség köreiben. És ez NEM jelenti azt, hogy az illető lusta vagy trehány lenne, hanem azt, hogy inkább választja az anyaságot, a maga kis biztonságával és kiszámíthatóságával, mint a munkaerőpiacot. És ezeknek a nőknek ez menekülés. Nekem személyesen két ilyen kolléganőm is van. Én ezt nem ítélem el, ez az ő választása.

2012. jún. 7. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/35 anonim ***** válasza:
52%
Szerintem sincs már ennek/ezeknek a beszélgetéseknek értelme.Mindenkinek a saját jelenlegi életvitele a jó.Nagyon elkanyarodtunk a kérdező feltett kérdésétől. Kedves kérdező! Neked kell érezni,hogy a munkád és a főnökeidnek szenteled az idődet,és cserébe több pénzetek lesz?! Vagy a sok gyereknek,ami nem feltétlen jelent irgalmatlan lemondásokat,és megszorításokat,viszont több szabad időd lesz,és nyugisabb életed,rengeteg csodás közös élménnyel!! És igen,fárasztó sok gyerekkel,de még mindig nem akkora stressznek vagy kitéve,mint egy munkahelyen! Mindenkinek szép napot! :)
2012. jún. 7. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/35 anonim ***** válasza:
73%

Pár dolgot szeretnék kiemelni aztán én is befejeztem.

A kérdező ezt írta


"Mindig is legalább 3 gyerkőcöt szerettem volna, de a jelenlegi anyagi helyzetünk nem túl fényes. Tudom, hogy a pénz nem boldogít-de igenis kell a boldoguláshoz, mert abból tudunk bevásárolni. " "Havi cirka 250 ezerből gazdálkodunk; nagy kínok árán, de kijövünk. "


Na mi kicsit többől gazdálkodunk, mégsem fordult meg a fejemben, hogy harmadikat vállaljak, azért mert utálom a munkámat, és keveset látom a gyerekeimet és otthon nyugisabb volt az életem. Nekünk is be kell osztani a pénzt, de hónap végén tudok venni gyümölcsöt, zöldséget, ha úgy adódig bevásárolok egy grillezéshez és meghívjuk a szomszédokat, de általában minden pénzünk elfogy hónap végére, nem azért mert elszórom, hülyeségekre költöm, hanem mert vannak kiadásaink. Pl miután az összes rezsit, ovit benzit kifizettük úgy cirka 90-100 ezer marad kajára ruhára havonta, ezt osztom be. Azért nem vállalok harmadikat, mert ennél nem szeretném lejjebb adni.


Gabka ezt írta:

"Azért a nagycsalád nem egyenlő az éhezéssel, ne menjünk már el ebbe az irányba. "

Valóban nem, nekem is van nagycsaládos ismerősöm nagyon sok. Viszont azt látom, hogy aki nem tehetősebb, mint mondjuk Gabkáék, hanem mondjuk olyan szinten van, mint a kérdező, hogy kettővel is nehéz volt, hogy pl csak egy egyszerű dolgot említsünk a 3 gyerek osztálykirándulását nem tudják kikalkulálni a bevételből, vagy tök koki a gyerek matekból, nem tudja mondjuk csak heti egyszer különórára küldeni, hogy fejlődjön és még sorolhatnám, hogy az iskolás évek miket hoznak magukkal.

Hiába szeretik a gyerekeket, néha alapvető dolgokat nem tudnak nekik megadni. Sajnos ilyen világot élünk. Én inkább maradok a biztos talajon. Ahogy a 24-es válaszoló, én is inkább jobb életet szánok a gyerekeimnek, mindazzal együtt, hogy én sem fogom kocsit meg házat a seggük alá tenni.

A 8. és 11. válaszoló voltam

2012. jún. 7. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/35 anonim ***** válasza:
100%

Nekünk 3 gyerekünk van. Nagyon boldog vagyok, imádom-szeretem őket, ők a mindeneim, de több gyereket nem szeretnénk már vállalni, és reálisan felmérve nem is érzem úgy, hogy lenne időm, energiám, türelmem stb. még több gyerekre.

Ha úgy gondoltam volna, hogy anyagilag nem tudjuk biztosítani számukra a megfelelő hátteret, akkor nem mertem volna 3 gyereket vállalni. Az, hogy az anyagiak biztosítása kinek mit jelent, nyilván családonként eltérő. Mi pl. nem tudunk megélni 250ezer Ft-ból, mert Budapesten elég drága az élet, nem kertes házban lakunk, nem tudunk magunknak termelni", a nagyszülők sem, mindent meg kell vennünk a boltban, így pl. az étkezésen nem tudunk spórolni, mert a minőségnek ára van.

Ruházkodáson igen, és azon szoktunk is, turiból és vateráról is vettem már, ill. barátoktól is kaptunk már sok kinőtt ruhát, játékot stb. Turizni magamnak is szoktam, mert ott sokkal több egyedi, izgalmas ruhát szoktam találni és méretben is jobb sokszor, mint a bolti konfekció. Nem azért, mert ha muszáj lett volna, akkor nem tudtuk volna újonnan is megvenni, de azt pénzkidobásnak éreztem volna.

Viszont arra van igényem, hogy a gyerekeimmel, férjemmel el tudjunk menni nyaralni, utazni, ha valamilyen programon szeretnénk részt venni, akkor annak ne legyen anyagi akadálya (belépőt megvenni vagy odautazni a helyszínre). Ezeket az igényeket nemcsak a gyerekeim vonatkozásában értem, hanem saját magamra is. Nem vásárolok havonta 20ezer Ft-os cipőket, mert nincs rá szükségem, de ha éppen kell, akkor meg tudom venni, ami jó és tetszik.

Azt is nagyon fontosnak tartom, hogy mindig legyen megtakarításunk a bizonytalan jövőre, váratlan kiadásokra. Még a gyerekek születése előtt évekkel mindig tettünk félre pénzt, most pedig már a gyerekek számlájára is minden hónapban utalunk egy fix összeget, amit majd később felhasználhatnak pl. továbbtanulásra vagy külföldi útra, nyelvtanulásra, stb.

Én 3 gyerek mellett is teljes munkaidőben dolgozom, mert nagyon szeretem a munkámat, a főállású anyaság engem nem elégít ki, és anyagilag sem tudnánk 1 fizetésből megélni. De ettől még egyáltalán nem ítélem el azokat, akik más módon élnek. Mindenki gondolja át, hogyan tud boldog és kiegyensúlyozott körülményeket kialakítani, azt kell tenni, ami az adott családnak, párnak az optimális.

2012. jún. 10. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!