Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Meg vagyunk ijedve, nem...

Meg vagyunk ijedve, nem tudjuk eldönteni, jár-e majd GYED a születendő pici után. Tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

A párom 13 év munkaviszonnyal jött el szülni. Táppénz, TGYÁS, GYED, minden rendben is volt a gyermek 2. éves koráig. A munkahely kedvezőtlenül távol van, ráadásul 3 műszakban volt alkalmazásban. Ez persze a 2 éves fiacskánk miatt nem volt tartható tovább, úgy döntöttünk, hogy másik munkahelyet keresünk. Párom 2012.11.10 napjával (a GYED lejártakor) a munkaviszonyt fel is mondta, és azóta (tehát jelenleg is, a felmondási idő alatt is) a felgyülemlett szabadságot veszi ki. A felmondási idő így 2013.01.09.-én jár le. Most viszont kiderült, hogy terhes. Szeretnénk persze megtartani a babát, de nem tudjuk ilyen esetben ő utána megkapnánk-e a GYED-et, avagy már csak a GYES-t vehetnénk-e igénybe. Csak úgy tudjuk vállalni, ha a GYED a születése után járna az ő jogán is.


Ami miatt aggódunk, hogy a havonta rendszeresen érkező fizetéspapír szerint a GYED-ből nem vontak le egészségbiztosítási és nyugdíj járulékot, csak GYED nyugdíj járulékot. Nem tudjuk eldönteni, hogy így végül is a párom biztosított volt-e a korábbi GYED időtartama alatt, vagy sem :(


2013. jan. 2. 14:38
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
52%
Biztos, hogy biztosított volt a korábbi GYED alatt. Szerintem erről egy szakembert kérdezzetek. Én azt gondolom, hogy A TGYÁS nem fog járni, de a GYED igen, de ne rám hallgassatok. Amúgy kár volt felmondani neki, még a gyes ideje alatt maradhatott volna otthon.
2013. jan. 2. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
52%

Biztosított volt! Ugye a szülést megelőző évet veszik figyelembe. Most az a kérdés, hogy lesz-e munkahelye, mert úgy tudom, hogy munkaviszonynak fent kell állni a Gyed igénylésekor. De ebben nem vagyok biztos. Szerintem is jobb lett volna, ha Gyesre megy, vagy táppénzre kellett volna menni, csak gondolom akkor még nem tudta, hogy terhes, mikor felmondott.

Úgy kellett volna, hogy eljön gyesre, majd mikor kiderült, hogy terhes, táppénzre ment volna. Így biztos, hogy járt volna a Tgyás és Gyed.

2013. jan. 2. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Én sajnos úgy tudom, hogy ha a szülés időpontjában nem biztosított, akkor nem jár a GYED, hiába dolgozott annyit előtte.
2013. jan. 2. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Nem fog járni, kivéve, ha talál most másik munkát, és a szülés pillanatában is biztosított jogviszonyban lesz.

Mit tervezett a felmondási idő lejárta után? Lenne már új munkahely? Ha igen, akkor kezdjen el dolgozni, amíg bírja, addig dolgozzon, majd táppénz és akkor fog járni a GYED is és a TGYÁS is.

2013. jan. 2. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat mindenkinek. Marad a "házi" megoldás miszerint magunk fogjuk befizetni az OEP-nek a járulékot. és úgy megmarad a biztosítottság akkor is, ha nincs is munkahely :(
2013. jan. 8. 16:04
 6/12 anonim ***** válasza:
Hiába fizetitek ti a TB-t, akkor se fog gyed járni, ha a nem lesz munkaviszonya a gyed igénylésekor.
2013. jan. 8. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Idézet a jogosultság feltételeiből:


"Gyermekgondozási díjra jogosult a biztosítási jogviszonyban álló szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - anya esetében a szülést - megelőző 2 éven belül legalább 365 napon át biztosított volt és a gyermeket a saját háztartásában neveli."


Én úgy gondolom, ha a biztosítást fizeti magánember vagy cég, akkor ezek a feltételek adottak...

2013. jan. 11. 09:33
 8/12 anonim ***** válasza:

Ettől Gyed-et nem fog kapni. De majd rájöttök. A Gyed-hez munkaviszony kell, hiszen ki fizetné a GYED-et? (azt a munkáltató fizeti) Munkaviszonyban kell állnia a szülés pillanatában, akkor kaphat Gyedet. Egyéb esetben csak Gyes jár.

Én is magam után fizettem az egészségbiztosítási járulékot, és csak gyest kaptam.

2013. jan. 11. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Igen ez tisztázódott közben. Köszönöm a válaszod. Sajnos nagyon úgy néz ki, hogy így nem tudjuk bevállalni :(
2013. jan. 15. 11:21
 10/12 A kérdező kommentje:

"..A Gyed-hez munkaviszony kell, hiszen ki fizetné a GYED-et? (azt a munkáltató fizeti)..."


Nem a munkáltató fizeti. De amúgy sikerült mégis elintézni, és beírom a megoldás okulásként. Elmentünk egy kormányablak hivatalba (konkrétan Érden voltunk..) És ott adták azt a tippet, hogy ha a munkaviszony nem jön össze, akkor próbáljuk úgy intézni a munkanélküliséget, hogy a 3 hónap időben úgy jöjjön ki, hogy a szülés pillanatában még benne legyünk a járadék juttatásának 3 hónapjában. A munkaügyi központba elmentünk, és tisztáztuk, hogy megfelelünk-e a feltételeknek, ami alapján egyáltalán a jogosultságunk megvan-e. Nos igen, a jogosultság adott, így nincs akadálya hogy megigényeljük a szülés előtti hónaptól a munkanélküli állapotot a munkakeresési járadékkal együtt, így a biztosított jogviszony szülés pillanatában adott lesz. Immár a TGYÁS, és a GYED jogosultság is teljesülni fog a szülés várható időpontjában. Immár semmi akadálya nincs hogy a baba megmaradjon :)


Mégegyszer köszönöm a válaszokat mindenkinek!

2013. febr. 1. 15:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!