Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mi ez a 24 hét szülési szabi?...

Mi ez a 24 hét szülési szabi? Nem csak 4 hét (és ezek kerek hetek, hétvégével együtt)?

Figyelt kérdés

Vagyis 4 hét a szülés előttre "jár"? Kötelező azt kivenni? Mert nekem a védőnőm azt mondta, hogy semmiképpen ne vegyem ki, hanem toljam át, majd akkorra, amikor vissza akarok menni dolgozni, de akkor a maradék 20 hét az mi? Ezt érti valaki? Arra rendes fizetés jár?

Én szeretném kivenni már a szülés előtt azt a 4 hetet ha lehet, úgyis év végére esik elvileg a szülés, akkor az utolsó hónap már nyugisabb lehetne.

Mert sajna a táppénz iszonyú kevés. :(


2009. szept. 10. 11:54
 1/9 anonim ***** válasza:
49%
Elvileg csak akkor nem kell előtte kivenni a 4 hete,ha az orovs igazolja,hogy nem lesz ebből baj.Nyugodtan kiveheted előtte is,ha akarod.
2009. szept. 10. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
A szülési szabadság (más néven terhességi gyermekágyi segély)időtartama 168 nap vagy 24 hét. Ebből 4 hetet lehetőleg a szülés várhat időpontja előtt igénybe lehet venni. Ez csak egy lehetőség, de nem kötelező. Annak nem éri meg a szülés előtt igénybe venni akinek magas a bére és ez alapján max. gyedre jogosult. Ha nem veszed szülés előtt igénybe akkor a szülés napjától ketyeg a 24 hét. A védőnő nem jól tudja, a 4 hetet nem lehet későbbre letenni. Az összegét tekintve lényegesen nem tér el a táppénztől. A mostani szabályok szerint annyi a különbség, hogy a táppénz az átlagkereset 60 %-a, a tgyás 70 %-a.
2009. szept. 10. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Húúú, köszönöm.

Szóval akkor nem is annyi pénz jár erre, mintha melóznék rendesen?

Kit lehetne erről tutibiztosra megkérdezni? Csak mert itt nálunk a gazdaságiban szerintem nem állnak épp a helyzet magaslatán ezzel kapcsolatban.

2009. szept. 10. 12:04
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Gratulálok a védőnőd jól értesüléséhez!


A szülési szabadság tulajdonképpen a terhességi gyermekágyi segély folyósításának ideje (mértéke: a tavalyi fizud 70% mínusz szja). Amit kivehetsz a szülést megelőző 28 nappal. Ha nem veszed ki előre, akkor a szülés napjától ketyeg 168 napon keresztül.

Amit "áttolhatsz" arra az időszakra, amikor visszamész dolgozni, az a fel nem használt szabadságod.

Azt kell mérlegelned, hogy mivel jársz jobban anyagilag: ha a szülés előtt 28 nappal igénybe veszed a tgyást, vagy ha kiveszed a maradék szabijaidat (ennek összege annyi, mintha dolgoznál). Viszont ha most kiveszed a szabijaidat, akkor kevesebb napot tudsz majd a picivel otthon tölteni. Értsd ezt úgy, hogy amikor lejár a gyed (vagy gyes), akkor nem kezded el ténylegesen a munkavégzést, hanem a felgyűlt szabijaidat kötelesek kiadni, azaz a tényleges munkavégzés nem a gyerek 2 (3.) születés napjától kezdődik, hanem +X nap, amikor otthon vagy szabin.

Remélem érthetően írtam le, ha valami nem világos, kérdezz. De ne a védőnőtől!

2009. szept. 10. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Huhhh. Köszönöm neked is! Az tuti, hogy el fogom majd olvasni még párszor jó alaposan a válaszokat :), és lassan kikupálom magam ezekből a gyes-gyed-gyás meg a mindenféle dolgokból.

Mert például azt sem tudtam, hogy ez amit kérdezek, ez a TGyás. O.o

Igen, sejtettem, hogy a védőnőm nem nagyon van képben, pedig azt gondoltam, hogy ez náluk 'alap', hogy tudják jól, azért is kérdeztem rá erre a szülési szabira. :)

Köszönöm mindenkinek, aki segít!

2009. szept. 10. 12:09
 6/9 A kérdező kommentje:

Ezt most olvastam:

"A terhességi-gyermekágyi segély annak a nőnek jár, aki a szülést megelőző két éven belül legalább 180 napon át biztosított volt és a biztosítás tartama alatt szült. A szülési szabadságnak megfelelő időtartamra (168 napon keresztül), melyet a szülés várható időpontja előtt 4 héttel korábban is igénybe lehet venni. Az igény visszamenőleg legfeljebb hat hónapra érvényesíthető."


Szóval ez akkor jár, ha már van egy gyerkőc? Mert nekem első baba lesz. Vagy valamit nagyon félreolvastam (és értettem)

Köszi!

2009. szept. 10. 12:12
 7/9 anonim ***** válasza:

Akkor egy rövid összefoglaló :)


Tgyás: 168 napig jár, amit igénybe lehet venni a szülést megelőző 28 nappal. Ebben az időszakra "szülési szabadságon" vagy, a mértéke tavalyi fizetés 70%-a mínusz 18% szja.

Ezt követően jár a gyed a gyerek 2. éves koráig. Erre az időszakra a munkáltatótól fizetés nélküli szabadságot kell kérni, a munkáltatónak pedig kötelező megadnia. A mértéke az igénylést megelőző naptári év 70%-a, de max. a mindenkori minimálbér kétszerese, ez 2009-ben br. 100100 Ft. Ebből 18% szja-t és 9,5% nyugdíjjárulékot vonnak.

Ha ez lejár neked még járni fog a 3. évben a gyes, ami br. 27eFt, nettó 25eFt. A gyes mellett a gyerek 1. éves korától lehet dolgozni, akár napi 8 órát is - ha viszont gyed-et kapsz és dolgozni szeretnél (kell), akkor le kell mondani a gyed-et és gyes-t kell igényelni, ezt is csak a gyerek 1. éves korától lehet megtenni.

2009. szept. 10. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
A most születendő gyerkőc az a gyerkőc :)
2009. szept. 10. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Nagyon köszi, komolyan, tök sokat segítesz, esküszöm kinyomtatom a rövid összefoglalót :D és olvasgatom majd jól.

húúú, ez a fizetés nélküli dolog is új, húúúha, szerintem a gazdaságisunknak ketté fog állni a szeme, ha előlállok majd vele, bár neki tudnai kéne, mert egy kolléganőm tavaly ment el szülni, de neki valamit elcsesztek és egy halom pénzt most utaltak neki utólagosan vissza.(amiatt is félek picit tanácsot kérni tőle)

De nagyon kedves vagy, még egyszer köszönöm!

2009. szept. 10. 12:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!