Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » 2011. dec közepétől kezdtema...

2011. dec közepétől kezdtema a szülési szabadságot és 2013. dec közepén jár le a gyed. Ha a második baba 2014. februárjában érkezik akkor mit lehet tenni hogy normális összeget kapjak?

Figyelt kérdés
A tgyást ha el is kezdem 28 nappal hamarabb akkor is jan. Eleje. Munkahelyem változatlan.
2013. ápr. 26. 13:02
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

A GYED letelte és a TGYÁS megkezdése között érdemes lenne kivenned a 2 év alatt felgyűlt szabijaidat, mondjuk ez munkáltatófüggő, hogy kiadja-e, az enyém kiadta, mondván hogy valamikor úgyis ki kell adnia, akkor meg mindegy neki hogy most vagy majd ha visszamegyek a 2. gyerek után. (Nekem most márciusban járt le a GYED-em és jövő hétre vagyok kiírva, tehát kb. ugyanannyi köztes időről van szó mint nálad, és nálam van is annyi szabi, hogy ezt kitültse, nem kell szülés előtt elkezdenem a TGYÁS-t.). Ha nem ad ki szabit akkor vagy elmész táppénzre a TGYÁS megkezdéséig (ha jan. elején kezdheted meg akkor ugye az kb. 2-3 hét), vagy GYES-re, de az a legrosszabb szerintem, pénzben is meg ügyintézésben is.

Arra viszont számíts, hogy a második baba után kevesebb lehet a TGYÁS-od mint az első után volt, mert az első után megkaptad a béred 70%-át, ha magas volt a béred akkor ez jó magas összeg is lehetett, viszont ha az 1. és 2. baba közt nincs meg 180 bérezett nap amiből átlagbért számolhatnának TGYÁS-alapnak, akkor maximum a minimálbér kétszeresének 70%-a lehet a TGYÁS.

2013. ápr. 26. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

A szerződés szerinti bér vagy a tényleges bér lesz a tgyás és gyed alapja. Tgyás max. a minimálbér kétszerese, ahogy az első is írta.

Táppénzre érdemesebb menni, vagy a szabik. Tgyás és gyed kevesebb lehet, mint az első gyereknél, ugyanis itt nem számolják bele a túlórát, pótlékot, ha volt, mint az elsőnél, mert nem lesz 180 bérezett napod, vagyis legalább fél évet vissza kellene menj dolgozni, hogy a gyed ne csökkenjen. Ha nem voltak túlóráid és hasonlók, akkor kb. ugyanannyi lesz a tgyás és gyed, mint az elsővel. Max. a minimálbér kétszeresének a 70%-a.

2013. ápr. 26. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Nekem csak a tgyás idejére és a gyed első fél évére, tehát egy évre jár szabadság, amivel január közepéig ki tudnám húzni. Utána akkor elkezdeném a tgyás szülésig. 160 volt a bruttom. Tudjátok hogy akkor hogy alakulnának az összegek? Mit miből számolnának?
2013. ápr. 26. 22:12
 4/16 anonim ***** válasza:
Akkor úgy jársz legjobban ha kiveszed a szabikat és utána TGYÁS. Ha 160 a bruttód akkor annak 70%-a lesz a TGYÁS és a GYED bruttója is, de TGYÁS-ból csak 16% a levonás mert csak adót vonnak, GYED-ből 26% mert járulékokat is vonnak. Mindkettőnél igénybe veheted a családi adókedvezményt (ha te veszed igénybe és nem a férjed). A második baba után is igénybe veheted már a jelenlegi GYED alatt, attól a hónaptól amelyben betöltöd a terhesség 91. napját.
2013. ápr. 26. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Akkor végül is ugyanazok lesznek az összegek mint az elős babánál ugye?
2013. ápr. 26. 22:30
 6/16 A kérdező kommentje:
Még tudnátok abban segíteni, hogy hogy alakulnak az összegek az adott adatok alapján, ha kivettem a szabijaimat és a tgyás 28nap hamarabbi megkezdéséig el kell mennem táppénzre?
2013. ápr. 28. 23:36
 7/16 anonim ***** válasza:
1-es vagyok, akkor is ugyanúgy alakulnak. Viszont ha már táppénzre mész, akkor én a helyedben azon is maradnék a szülésig, így 28 nappal tovább kapnád a GYED-nél nettóban kicsit magasabb TGYÁS-t mintha a kiírt időpont előtt 28 nappal megkezdenéd.
2013. ápr. 29. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Nem feltétlen lesz ugyanannyi a tgyás és a gyed. Az első gyerekednél napi bruttó átlagbért számoltak, vagyis, ha volt túlórád, pótlékok, prémium, akkor ezek felemelték a bruttódat, amiből számolták a tgyást és gyedet.

A második babádnál viszont, csak a szerződés szerinti bért nézik, itt ugye nincs túlóra, pótlék, prémium, nem a napi bruttó átlagbért számolják, hanem azt veszik alapul, amivel be vagy jelentve. Persze, ha nem voltak plusz juttatások, akkor ugyanannyira számíthatsz. Viszont, ha ez a bruttó 160 ezer a 2011-es szerződés szerinti béred és netán 2012-ben vagy 2013-ban kaptál béremelést, akkor az új béreddel kell számolják!

2013. ápr. 29. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
08:59es 160.000brutto a szerződés szerinti bérem és magam után fizettem a járulékaimat tehát azért mennék 28nappal szülés előtt tgyásra mert azt már nem a munkáltató fizeti (vagyis 1/3 én) hanem az EP. És mindenképp a baba 2 éves koráig jár a gyed, így 2 év 28 nap jutattást kapok míg amit te mondtál úgy csak 2 évet.
2013. ápr. 29. 13:39
 10/16 A kérdező kommentje:
Akkor mindenképpen a szerződés szerinti béremet veszik alapul ha gyed után nem megyek el gyesre? A lényeg hogy ha gyed végéig összejön a második baba akkor gyed után táppénz és akkor 160000 lesz az alap? (Már egy ideje próbálkozunk a második babán, de eddig még úgy néz ki nem sok sikerrel és tudnom kellene meddig van esély erre a viszonlag normális tgyásra és gyedre)
2013. ápr. 29. 13:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!