Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Még nem volt hivatalos bejelen...

Még nem volt hivatalos bejelentett munkám, majd csak terhességem 3. hónapjától akarunk bejelenteni. Hogy számolják ki a GYED-em?

Figyelt kérdés

eddíg nem volt hivatalos bejelentett állásom, így jövedelmem sem.

Terhesséfgemig nem is szándékozom bejelentetni magam.

Ha a terhességem 3. hónapjától bejelentünk a családi vállalkozásba 3 hónapra,(maximum bérre, ami után tudom, hogy sok a járulék, de fizetnénk magam után)majd a 6.hónaptól(3hónap bejelentett után) elmennék szintén 3 hónap táppénzre, így meglenne a 180 nap biztosításom szülésig.Így a GYED hogy számolják ki?

Szülést közvetlen megelőző 3 hónap maximum bérem+táppénz és ennek az átlaga?

Vagy a szülést megelőző év átlagát nézik?És ha nem volt soha bejelentettem?Akkor a minimálbért veszik alapul??

Valaki segítsen légyszi, hogy hogycsináljuk, hogy megkapjam a (maximum)gyedet?

Így nem jó, ahogy gondoltuk?Ha már most bejelntett állásom lenne, akkor abból vonnának átlagot és akkor kevesebb lenne a gyedem, nem?

ugye a szülést közvetlenül megelőzően is jó ha megvan a180 napom?(és azután a 180 nap után kapom majd a gyedem)

ELŐRE IS KÖSZI!!!És bocs, ha értetlenkedem, nagyon bonyolult ez a rendszer:S



2008. júl. 22. 11:00
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
11%

Szia!


Szerintem beszélj könyvelövel!

De mi is valahogy igy csináljuk, csak annyira bonyolult.

Bejelentett engem a könyvelö egy céghez, annak jó az adó miatt. Három és fél hónapig kell fizetni a járulékokat, havi 72-74 igy a max 138.000bruttó után fizetünk.

Aztán táppénzre megyek, mert az is biztositott idönek számit. De ha már táppénzen vagy akkor is kell fizetni, de csak a táppénz öszegének a 1/3-át.Mert a cég akkor is fizet utánnad. A TGYÁS igy valamivel kevesebb lesz, de nem is fizetsz magad után annyit.Viszont a GYeded a 138.000bruttó után kapod, azt a 3 vagy és fél hónap én számitják amit fizetünk.Remélem tudtam kicsit segiteni.

Üdv.21hetes kismama

2008. júl. 22. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:

akkor a gyedem alapja a 3 és fél hónap fizum lesz?

és akkor nem is veszik figyelembe a szülést megelőző évet?Mert ott ugye nem lesz jövedelem, csak valaki azt mondta nekem, ha nem volt a szülést megelőző évben jövedelmed, akkor a minimálbért veszik alapul.

de ha ti is így csináljátok, akkor jó, mert úgy néz ki tényleg működik ez a megoldás, hogy szülést közvetlen megelőzően lesz meg a 180 nap biztosítottam.

Ja és te hányadik hónaptól voltál bejelentve?És mikortól mész táppénzre?Táppénzes időszakodban fogsz szülni???

2008. júl. 22. 11:31
 3/23 anonim ***** válasza:
58%

Nem írtad, mikor szülsz. Vagy még nem vagy terhes? Ezt jó lenne tudni.


Mindig a jogosultságot megelőző naptári évben szerzett jövedelem átlagát veszik alapul.

Ha 2009. 01.01 után szülsz, akkor a 2008-as évet (egész naptári év) veszik alapul. Ha idén, akkor a 2007-est. Hiába vagy 3 hónap maximumra (pontosan ez mit is takar?) bejelentve, plusz 3 hónap táppénz (amit ugyanezen elv alapján számítanak, tehát előző év átlagkeresetének 70%-a, ami itt ugye nincs...), ez nem így működik.


Ha nem voltál bejelentve soha, akkor GYES-t kapsz.

2008. júl. 22. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:

még nem vagyok terhes...folyamatban van...bármelyik hónapban:)))remélem pl most.


amúgy meg a táppénz nem úgy van, hogy a táppénzes időszakot megelőző keresetet veszik alapul?

pl 3 hónap bejelentett a terhesség 3 hónapjától...aazaz 6. hónaptól táppénz és az előtte levő 3 hónap keresetét veszik a táppénz alapjául.

2008. júl. 22. 12:55
 5/23 anonim ***** válasza:

Jaj, dehogy, a 180 nap bőven elég, úgy jó, ahogy kigondolták. Csak a bért nézik, a táppénz csak a biztosítási időbe számít bele, azzal nem számolnak. És akkor elég a havi 138000 3 hónapra. Az nem is sok és megkapod a max gyedet...

^^

2008. júl. 22. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:

akkor elvileg ha ebben a hónapban összejön, akkor szeptemberben 3 hónapos leszek október-november-december bejelentett meló, majd január-február-március táppénz és akkor megvan a 2008 as átlagom mindenhez.

És ha most nem jött össze?akkor elcsúszok egyegy hónapot mindennel...akkor hogy számolnák ki?pl, ha csak decemberben lenne egy hónap bejelentettem és a maradék kettő hónap január-február....akkor csak a decembert nézik???

amúgy meg sszem van egy olyan lehetőség is, hogy vagy a szülést megelőző 2 évet nézik, vagy a szülést megelőző en közvetlenül a 180 napot és én az utóbbira hajtok...vagy ez nem így van?

illyetve akkor nem is így számolnak, ugye?

2008. júl. 22. 13:00
 7/23 A kérdező kommentje:

na ugye

köszi....

és a táppénz nekem nem olyan fontos, hogy emnyit adnak, mert az a lényeg,hogy ne kelljen a 9 hónapot végig járulékoznom(havi70-80 e ft)

és akkor mi van ezzel az évekkel?

most akkor mit néznek???

ha ebben az évben 1 hónap bejelentettem lesz,(december,ha neadjisten nem lennék ebben a hónapban már terhes) akkor nem is figyelik a 2009 január-februárt?

2008. júl. 22. 13:02
 8/23 anonim válasza:
49%
remélem megkapod a max gyedet és gyógyszerre költöd
2008. júl. 22. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:

Nézz körül az OEP honlapján, az a biztos, ott leírják azt is, milyen esetekben veszik figyelembe a szülést megelőző 180 napot. A GYEDet ugyanúgy számolják, mint a táppénzt, szóval ne lepődj meg, ha átnavigálnak a táppénzes oldalra.

A táppénzhez is kell a 180 nap, szóval tényleg nem egyszerű táppénzre sem elmenni.

2008. júl. 22. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:

A táppénz kezdőnapját közvetlenül megelőzően nincs 180 napi jövedelem:(oep)


Ha az igénylőnek a táppénz jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően sincs 180 naptári napi jövedelme, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér lesz a táppénz alapja. Abban az esetben, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelem a minimálbért nem éri el, a táppénz összegénél a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni, szerződés hiányában pedig a táppénz összegét az irányadó időszakban ténylegesen elért naptári napi jövedelemből kell kiszámítani.

2008. júl. 22. 14:21
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!