Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mi a pöszeség és a selypítés...

Mi a pöszeség és a selypítés közötti különbség? Honnan tudjam azt, hogy az én gyerekem most pösze vagy selypít?

Figyelt kérdés
köszönöm

2015. máj. 10. 17:05
 1/3 anonim ***** válasza:
61%

A sejpito az S hangot SZ-nek ejti.

A posze az SZ hangot se ejti tisztan, inkabb F-re hasonlit.

2015. máj. 10. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A pöszeség a logopédiai szaknyelvben valamelyik beszédhang hibás vagy hiányzó képzése. Hivatalos szaknyelven diszlália/dyslalia/ - szakvéleményekben így láthatod.


Köznyelvben leginkább a sz/z/c ill. s/zs/cs hangok hibája a legközismertebb, így ezekre ragadt rá a "pöszeség" kifejezés. A s/zs/cs hangok hibáját szokták gyakrabban selypítésnek is hívni, de hallottam már sz/z/c hibára is ezt használni.

/Régebben volt olyan kutató, aki a hanghibákra általánosan a selypesség kifejezés használatát javasolta, de épp azért vetették el, mert csak a fentebbi 6 hang hibájára vonatkozott/


Szóval, ha a gyermeked bármilyen hangot hibásan ejt, vagy nem ejti (pl "r" hangot nem ejti vagy l/j-t ejt helyette, vagy ö helyett o-t ejt, stb.), akkor hivatalosan pösze.

A selypítés a köznyelv meghatározása általában s/zs/cs vagy sz/z/c hang hibáira.

2015. máj. 10. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

értem.

amúgy az r hangot nem ejti

és a s-zs-cs megy nehezen neki. Nem csücsörít eléggé

2015. máj. 11. 09:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!