Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Generációkkal ezelőtt is...

Generációkkal ezelőtt is ilyen számban volt jelen a túlvállalt, néha mártír anya típusa?

Figyelt kérdés

Környezetemben, vagy fórumokat olvasva is gyakran találkozom azzal a jelenséggel, hogy az anyuka túlvállalja magát, de egyúttal ezt úton-útfélen hangoztatja. "Optimalizálni" viszont nem hajlandó.


Nem azokról beszélek, akik teljesen egyedül nevelik a gyereket és kényszerhelyzetben vannak, hanem azokról, akik megtehetnék, hogy lazábbra veszik a tempót, de mégse teszik.

Gondolok olyanra, hogy bár semmi nem szól ellene, de nem hagyják az apára/nagyszülőkre néha a gyereket, hanem mártírként szenvednek, mondván "nem másnak szültem". De mellé van téve, hogy mennyire monoton, fárasztó, fásulttá tevő a folyamatos készenlét.

De akár a házimunka túlzott prioritásba helyezése is. "Egész nap takarítok, mosok, vasalok, teregetek, minden nap. Mellette ott a gyerek, őt is el kell látnom, közben főznöm (olyankor is, ha még anyatejes/tápszeres és a gyerek miatt nem indokolt a napi főzés) és alig alszom pár órát naponta.Rettentő nehéz dolog a gyereknevelés."


2015. júl. 19. 19:02
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
51%
Nem. Régebben terhelhetőbbek voltak a nők és kevesebbet panaszkodtak hozzá. Teszem azt dédim, aki felnevelt 8 gyereket, elláta a háztartást villanyáram nélkül is, plusz a kertet is rendben tartotta, mivel a férje két műszakban dolgozott, hogy legyen mit enni. Életvidám, mosolygós, sokat beszélő és mesélő dédi volt, és soha nem hallottam, hogy jajj, bezzeg neki milyen nehéz volt. Ma meg, egy nő, egy emeleti 2 szobásban full felszereléssel és segítő nagyszülők mellett is bele akar halni a teherbe, amit az egy szem gyerek jelent. Mert fáradt és elege van. Valami nem stimmel, szerintem.
2015. júl. 19. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
55%

Én a saját nagymamámat tudom kicsit összehasonlítani magammal. Ő most majdnem 100 éves lenne, én 35 vagyok. Neki 3 gyereke volt, nekem 1 van (eddig). Ő 6 általános végzett, én most munka és gyerek mellett végzem a második egyetemet, ami nagyon sok időt elvesz, de úgy gondolom a mai világban erre szükség van. Ő nem dolgozott, én napi 9-10 órát dolgozok. A házimunka nyilván nehezebb volt abban az időben, de nem hiszem, hogy napi 9-10 órával többet kellett házimunkázni neki, mint nekem. Vele együtt élt az anyukája és elég sokáig az egyik fiatalabb lánytestvére, nekem 100 km-re lakik anyukám és még dolgozik. A házuk nem volt nagyobb, mint a mi lakásunk, de neki volt hozzá kert és néhány állat.

Ha abból indulok ki, hogy velünk, unokákkal hogy foglalkozott, akkor az nem volt nagyon megerőltető. Bement főzni a konyhába, mi meg csináltunk, amit akartunk. Én amíg otthon voltam rendszeresen programokra vittem a gyereket, ez napi szinten több órát vett igénybe (játszótér, mondókázás, kirándulás, stb.). Hétvégén most is így van.

2015. júl. 19. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
38%

Kedves válaszoló teljesen jo leírta!ehez mar se tobbet se keveset nem lehet irni.

Igen a "mai világban" kenyelmesek az asszonyok

Pl automata mosógép mellet abbol problemaznak hogy"a ferjem nem kepes bedobni vagy kiteregetni"


En azt mondom hogy aki ebol problemat csinal az ne menjek férjhez es ne is alapítson családot.


Majd jonnek az okosak es lepontoznak de nem erdekel abban a fellalasban ha a Férj dolgozik ey a no otthol van.


Gyereket nem kell felkapatni mondván nem tudok tole semmitse csinalni.

Anyám es felnevelt bennünket 3voltunk es kicsik.anyam tárcsás gep nellet is kimosott meg főzött es a kertet us rendbe tette mire apám jott a munkából.

Bevásárlás is ugy oldotta meg hogy vitt benunket mindenhova.

2015. júl. 19. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
66%
Azért ehhez szerintem az is hozzátartozik, hogy sokkal nagyobb elvárások vannak a nőkkel szemben minden területen, mint sok évvel ezelőtt. Persze lehet, hogy nincs igazam, de valahogy úgy látom, hogy tökéletesen kell szerepelni mint dolgozó nő, anya, feleség, szerető. Ettől még nem azt akarom mondani, hogy "régen hej, de könnyű volt", csak a mai kornak is meg vannak a nehézségei, meg annak a kornak is megvoltak. Hozzáteszem, 2 gyerekkel vagyok egyedül, az apjuk 2-3 hetente van itthon egy hétvégére, de soha nem szoktam panaszkodni, meg agyalni, hogy mennyivel könnyebb is lehetne, mert egyrészt attól nem lesz jobb, másrészt a gyerekek a legnagyobb szenvedői ennek a helyzetnek, és nem a felnőttek. Bocs, ha egy kicsit eltértem a témától!:)
2015. júl. 19. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Hopp azot irtak 1 válaszolóra ertettem
2015. júl. 19. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Engem azért lepett meg, mert van gyerekem. Persze, néha fárasztó, főleg, ha hisztis időszaka van. De a házimunka nagy része gépesített, attól azért nem szoktam meghalni, hogy ki és bepakolok.


Viszont már nem egyszer szörnyülködtek ismerősök olyanon, hogy este elmentem barátokkal és "De kivel van a gyerek??" Az apjával. Mintha nem az apjára, hanem bérgyilkosra hagytam volna.

Vagy néhány napot a nagyszülőknél töltött (a nagyszülők és ő is nagyon élvezte), olyankor jött a "az én gyerekem 3-5-10 éves koráig egy napot se volt nélkülem", mellé a lesajnáló pillantás. Utána meg a panaszkodás, hogy milyen nehéz és de jó lenne kimozdulni néha... Én itt vesztettem el a fonalat, hogy akkor mi tart vissza?

2015. júl. 19. 19:45
 7/13 A kérdező kommentje:
Szüleimet kérdeztem egyszer (70 körüli korosztály), hogy az ő gyerekkorukban hogy volt. Egyikük városi, másikuk falusi gyerek volt, de mindketten sokat voltak rokonoknál, barátoknál. Pár órára, pár napra, ahogy kijött.
2015. júl. 19. 19:47
 8/13 anonim ***** válasza:
46%
Én is egyetértek 4-essel, az elvárás több, a házimunka könnyebb. Az én nagymamám sem dolgozott míg a gyerekek kicsik voltak, velük élt az anyja, aki játszott a gyerekekkel sokat. Nálunk heti pár órát van itt a nagyi, amivel nagyon el vagyok maradva azt akkor csinálom. Kb a gyerekem fél éves korától érdeklődnek, hogy mikor megyek már vissza dolgozni. Szerintem a fő különbséget a munka és a többgenerációs együttélés okozza. Ha egyedül vagyunk a gyerekkel nyilván tőlem várja a szórakoztatást, játékot, míg ha többen vannak ott szépen elvan mindenkivel, ha épp házimunkát csinálok. A társasházakból muszáj több órára kimenni levegőzni, játszóra, kertesben kicsit könnyebb ezt megoldani. Szerintem nem a túlvállalás a jó szó, hanem a túlzott elvárásoknak való megfelelés kényszere. Másik még, hogy a gyerekpszichológia szélesebb körű ismerete változtatott a gyereknevelési stíluson is, a kicsit és értelmesek nem csak berakják a járókába, hadd legyen el magában, hanem az igényeiket figyelembevéve foglalkoznak vele, ez is nagy különbség.
2015. júl. 19. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
83%
Régen nem volt az, hogy "nem a szüleim nyakára szültem,hanem magamnak". Természetes volt a több generácios lakás és az is, hogy a nagyszülök segitenek.
2015. júl. 19. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Mondjuk a gyerekpszichológia is olyan, mint a többi tudományág, szerintem mire mi leszünk nagymamák, már teljesen új irányzatok lesznek.


Gyerekkoromban még a Spock féle könyv volt a gyereknevelési biblia, azóta pedig teljesen új elvek is beléptek.


Azt gyanítom én is, amit írt valaki, hogy a társadalmi elvárásoknak való kényszeres megfelelésben lehet a kulcs. Ha nem is ért egyet vele az adott nő, mégis belekényszeríti magát.

Mondjuk a "mit szólnak az emberek" az élet egész más területein is nagyon határok közé tudja szorítani az embereket.


Sokszor tényleg olyan nüansznyi dolgokon múlik, mint a "mindig én főzök a gyereknek, mert mit szólnak, ha bébiételt kapna". Közben hullafáradt, semmi kedve főzni és a gyereknek se lenne semmi baja, ha egyszer üveges bébiételt kapna a házikoszt helyett.

2015. júl. 19. 20:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!