Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » GYES melletti munka alatt a...

GYES melletti munka alatt a táppénz minimálbér után jár? Ha nagyszülő menne GYES-re a nyugdíját érintené-e? (2002 óta nyugdíjas, kb.50. 000, -al)

Figyelt kérdés
2010. márc. 11. 09:55
 1/9 anonim ***** válasza:
0%

Szia

GYES-re nem mehet nagyszülő,csak :

a szülő - ideértve a kiskorú szülőt a jogszabályban meghatározott, alábbiakban részletesen kifejtett esetben -, a nevelőszülő, a gyám

2010. márc. 11. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
A gyes melletti munka alatt a táppénz a szerződés szerinti jövedelem szerint jár, ha minimálbért kapsz, akkor az után. Viszont én úgy tudom, hogy táppénz alatt a gyes nem jár, de lehet saját jogon mégis, ennek utána kellene nézned. A nagyszülő nyugdíját nem érinti a gyes, kaphatja. A bevallásban szerepeltetnie kell.
2010. márc. 11. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

De mehet a nagyszülő gyes-re.

Akkor, ha a gyermek

− első életévét betöltötte, továbbá

− gondozása, nevelése a szülő háztartásában történik, valamint

− szülei a GYES-ről lemondanak és egyetértenek abban, hogy az ellátást a nagyszülő vegye igénybe,

− feltéve, hogy mind ő maga, mind a szülő megfelel a jogosultsági feltételeknek.

2010. márc. 11. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok.

Igazuk van a többieknek,miután elküldtem leesett hogy, tiszta hülyeséget írtam,összekevertem a dolgokat :S

2010. márc. 11. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, nagyjából képben leszek már a kérdéssel kapcsolatban!
2010. márc. 11. 10:28
 6/9 anonim ***** válasza:

Szia!

Ha GYES mellett dolgozol, akkor megkapod a TP-t is fizetésedhez mérten, és a GYES-is jár. A GYES alanyi jogon jár, a TP-t meg a munkaviszonyodból származó, az utánad befizetett járulékoknak köszönhetően megkapod.

2010. márc. 11. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Sziasztok, köszi az eddigieket, most eljutottam odáig, anyós igényelné a GYES-t, én meg visszamennék dolgozni. Attól félek, hogy a nyugdíjából mást is vonnak mint eddig, nem lenne jó, ha ennél is kevesebbet kapna!
2010. márc. 11. 17:04
 8/9 A kérdező kommentje:
HA VALAKI UGYANILYEN CIPŐBEN VAN, MINT ÉN, KIDERÜLT, MEHET ANYÓS SZABIRA, MERT SIMA ÖREGSÉGI NYUGDÍJON VAN, NEM MELÓZIK MELLETTE, ÚGYHOGY A NYUGDÍJÁT SEM ÉRINTI!
2010. márc. 13. 07:45
 9/9 A kérdező kommentje:

Ez is hasznos lehet:

Nyugdíj –GYED és GYES- melletti munkavállalás:

A foglalkoztatottakat érintő és az egyes ellátások melletti kereső tevékenység korlátozására vonatkozó szabályok 2010. január elsejétől:



a) A nyugdíjkorhatárt el nem ért öregségi nyugdíjasok, akik 2008. január 1-je előtt nyugdíjasokká váltak, azokat semmilyen korlátozás sem érinti.

b) A nyugdíjkorhatárt el nem ért öregségi nyugdíjasok, akik 2007. december 31-ét követően váltak nyugdíjassá (Tny. Tv. 83/B. §), azoknak a –nyugdíjjárulékot képező- jövedelme éves szinten a minimálbér 18-szorosát érheti el. Amennyiben ezt túllépi valaki, akkor a nyugellátása az adott évben szünetel, illetve ha erre decemberben kerül sor, akkor az érintettnek a december havi nyugdíját vissza kell fizetnie.

c) A rokkantsági nyugdíjasnak, valamint a baleseti rokkantsági nyugdíjasnak (Tny. Tv. 36/D §, ill. 36/G. §) a hat egymást követő hónapra vonatkozó havi átlaga nem haladhatja meg:

 a rokkantsági nyugdíj összegének kétszeresét és

 a mindenkori kötelező legkisebb munkabér összegét

 A mennyiben ezt túllépi, akkor megszűnik a nyugdíjjogosultsága. Nem szűnik meg, ha hat egymást követő hónap bármelyikében kereső tevékenység folytatása hiányában nem volt figyelembe vehető kereset, jövedelem. Ebben az esetben a hat egymást követő hónap számítása a keresőtevékenység folytatásának hónapjától újra kezdődik

d) Rehabilitációs járadékban részesülő (2007. évi LXXXIV. tv. 13. §) hat egymást követő hónapra vonatkozó – a személyi jövedelemadóval és a járulékokkal csökkentett – keresetének, jövedelmének havi átlaga nem haladhatja meg a rokkantsági nyugdíj alapját képező havi átlagkereset összegének 90 százalékát, illetve annak a megállapítást követően a rendszeres nyugdíjemelés (ek) mértékével növelt összegét, de legalább a mindenkori minimálbér összegét. Amennyiben ezt az összeget az érintett jövedelme túllépi, akkor meg kell szüntetni az ellátást.

e) Átmeneti járadék és rendszeres szociális járadékban részesülő (387/2007. (XII. 23. ) kormányrendelet 17. §) hat egymást követő hónapra vonatkozó keresetének, jövedelmének havi átlaga nem haladhatja meg a mindenkori kötelező legkisebb munkabér 80 százalékát.

f) GYED-ben részesülő (Eb. tv. 42/A. §) kereső tevékenységet nem folytathat.

g) GYES-ben részesülő (Cst. 21. , 21/A. §) a gyermek egyéves koráig – kivéve a kiskorú szülő gyermekének gyámját – kereső tevékenység GYES mellett nem folytatható.

h) A gyermek egyéves kora után a keresőtevékenység időkorlátozás nélkül folytatható, kivéve a GYES-ben részesülő nagyszülőt. A GYES-ben részesülő nagyszülő keresőtevékenységet a gyermek hároméves kora után napi négy órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik.

A gyermeknevelési támogatásban, /GYET/ (Cst. 24. §) részesülő személy, kereső tevékenységet napi 4 órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés otthonában történik.

2010. márc. 14. 08:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!