Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » A gyermekek szocializációja...

A gyermekek szocializációja miért csak gyerektársaságban elfogadott?

Figyelt kérdés
Nincs olyan társadalom, ahol egykorú emberek élnének. A szocializáció lényege nem az, hogy megtalálja a helyét a rendszerben? Attól, hogy össze van zárva teszem azt tíz azonos korú gyerekkel, miért lenne jobban szocializálva, mint az, aki vegyes életkorú közösségbe jár és egyenlő arányban találkozik gyerekekkel és felnőttekkel? Csak nekem fura pl. egy ovit szocializáló közösségnek nevezni? Hiszen mesterséges környezet, mesterséges összetétellel (most az egykorú, és nem vegyes csoportokra gondolok első sorban). Mit gondoltok erről?
2015. szept. 30. 13:07
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

én úgy gondolom, hogy a legjobb, ha gyermekekkel és felnőttekkel is találkozik, hiszen ahogy írod, így tudja önmagát elhelyezni a közösségen belül.

Ha erre nincs lehetőség, akkor az is jó ha csak gyerekek között szocializálódik, mivel azon túl, hogy önmagát hol helyezi el, fontos hogy tanuljon abból ahogy a környezete él/viselkedik. gyerekektől is tanul.

ha CSAK felnőttek között szocializálódik, akkor nagyon hamar felnő, nem fog elsajátítani bizonyos érzelmi dolgokat amikre csak egy gyermeki lélek képes.

a legrosszabb eset ha sehol nem szocializálódik.

szerintem az ovival semmi baj szocializáció szempontjából.

2015. szept. 30. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
A szocializáció komplex jelenség. Magában foglalja a családban betöltött szerepek megismerését, megértését - apa, anya, nagytesó, nagyszülők. Ez az elsődleges szocializációs színtér. Mivel társadalomban élünk, elengedhetetlenül fontos a tágabb közösségi térben való mozgásnak az elsajátítása, aminek egyik legfontosabb része a kortárscsopotba való beilleszkedés, emellett persze a külvilág szerepeinek, működésének megismerése - óvónéni, doktorbácsi, postás, stb. De a kortarskapcsolatok - együtt játszás, civakodás, szeretlek-nem szeretlek, stb. az egyik legfontosabb dolog, amire szükség van egy emberke szocializációjához.
2015. szept. 30. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
A 2. válaszoló leírta a lényeget. A probléma ott van, hogy semmit nem tudsz a szocializációról, csak lefordítottad, hogy társadalomba való beilleszkedés. Ennél azért lényegesen többről van szó. Másrészt az óvodának sem csak ennyi a szerepe.
2015. szept. 30. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Pont azért, mert tanköteles kora végéig vele hasonló korúakkal lesz összezárva. Most nem azt mondom, hogy egy hároméves gyereket csak háromévesek közé kell vinni, de a lényeg, hogy legyen gyerekek között. Saját tapasztalatból mondom. És azt is, hogy az ovi nem elég.

Sajnos az én fiamnak például sosem volt gyerektársasága. Csak a bölcsi, az ovi, ami, ahogy írod, mesterséges helyzet, a szülő nincs is ott, nem tudja "tanítani" arra, hogy hogyan játsszon más gyerekekkel. De nekünk nem volt más, csak ez. Sokat költöztünk, a legtöbb helyen nem voltak a környéken hasonló korú gyerekek, vagy csak sokkal kisebbek, vagy csak sokkal nagyobbak. Rokoni, baráti körben senkinek nincs még gyereke, és a sok költözés miatt nem is alakult ki körülöttünk gyerekes társaság. Nos, meg is látszik sajnos. Amúgy egy baromi intelligens gyerekről van szó, nem fényezésből mondom, hanem ez tény. De a gyerekekkel nem igazán tud mit kezdeni. Az iskolában is inkább a felnőttek társaságát keresi, szünetekben a portással, takarítókkal, tanárokkal beszélget, a gyerekekkel néha eljátszik, de sokszor nem érti, mit akarnak tőle, ha játszani hívják. Ő inkább beszélgetni szeret, meg egyedül felfedezni mindenfélét. Néha fogócskázik a gyerekekkel, mert imád futni, de más játékban nem nagyon vesz részt önszántából.

Én ezt elsősorban arra vezetem vissza, hogy pici korától kezdve csak felnőttek között volt, kivéve a bölcsiben meg az oviban. Nagyon kellett volna neki, hogy többet legyen hasonló korú gyerekek között, és nem csak intézményi keretek között.

Én rettentően sajnálom, mert amúgy egy vidám, jó humorú gyerek, nagy szíve is van, kedves is, mégis annyi jó élményből marad ki így, annyi mindenből zárja ki saját magát azért, mert nem találja meg a hangot a többi gyerekkel. Úgyhogy igen, nála egyértelműen látszik, hogy a vele azonos korú gyerekekkel nem megfelelően szocializálódott.

2015. szept. 30. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Szerintem rosszul értelmezed.

Továbbra is a család az elsődleges szocializációs színtér, és ahhoz kapcsolódnak a kortárs közösségek. Van szocializációs szerepük, de a gyerek továbbra is a családban nevelkedik, jár az utcán, találkozik másokkal is.

Az oviban még az egykorú csoportba járók is találkoznak nagyokkal-kicsikkel (pl. udvar, különórák, rendezvények), nem tudom, mi a probléma. A spontán érdeklődés a kortársak iránt ebben a korban alakul ki, ne becsüld le a óvoda szerepét. Attól, hogy mesterséges, még működik. Szerinted régen a "nagycsaládban" egy falusi környezetben mi volt a helyzet? Az öregek voltak otthon a gyerekekkel, amíg a munkaképesek dolgoztak, és összejártak a hasonló korú gyerekek, egész nap együtt voltak. Szóval, annyira nem mesterséges találmány az ovi.

2015. szept. 30. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Az a probléma, hogy a kérdező nem akarja oviba adni a gyerekét, mert szerinte sokkal jobb helye van mellette otthon. Ráhibáztam vagy ráhibáztam?
2015. szept. 30. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Valószínűleg erről van szó. De el lehet hozni délben is, nem kell egész nap ott lennie.
2015. szept. 30. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Már miért ne adnám oviba? Természetesen fog járni. Csak olvastam alternatív óvodákról, és otthonoktatott gyerekekről és ezek ellen szóló érv volt, hogy nem szocializálódnak megfelelően, ha nem járnak oviba, iskolába. ÉS felmerült bennem egy kérdés, hogy miért nem, hiszen az élet nem ennyire egysíkú.
2015. szept. 30. 18:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!