Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Közösségben milyen nevelesi...

Közösségben milyen nevelesi elveket kovettek?

Figyelt kérdés

Nem tudtam jobban megfogalmazni a kérdést, igazából olyan szituációkra gondolok, mikor például játszótéren, ringatón, babamama klubban vagytok az egy- két éves kisgyermeketekkel.


Mit tesztek, hogyan reagáltok, ha kiveszi mas kezéből a játékot, agresszív, homokkal dobálózik, irigy, vagy mas italából keszul inni?


Kíváncsi vagyok a válaszokra nagyon, de nem szeretnék senkit befolyásolni, úgyh kesobb kifejtem miért is erdekel mindez.



2015. nov. 3. 13:24
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%

A fiam már nagyobb (3,5 éves), de akkor is és most is így jártam/járok el:

Ha kivette más kezéből a játékot, akkor rászóltam, hogy adja vissza, mert más játszik vele. Agresszív nem volt ilyen kicsinek, ezzel nem volt gond, most ha esetleg verekedés alakulna ki, akkor a másik anyukával közbelépünk. Homokkal dobálózást nem engedtem/engedem, más italából pedig nyilván nem iszunk, ez alap.

2015. nov. 3. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
90%
Bár már a legkisebb is lassan 3 éves, azért leírom hogy volt: ha kiveszi más kezéből a játékot, akkor rászólok, hogy nem csinálunk ilyet, vagy visszaadja a játékot vagy elveszem tőle, és ajánlok neki más játékokat amikkel játszhat (vagy ha ismerős gyerektől vette el és olyan a viszony, akkor megmondom neki hogy kérje el). Ha homokkal dobálózik szintén elmondom, hogy miért nem szabad, többszöri rászólásra eltávolítom a homokozóból (vagy legalább a többi gyerek közeléből). Ha agresszív, lehetőleg már azt is megakadályozom hogy másokat bántson, és megmondom hogy inkább simogasd meg/öleld meg a másik gyereket, ha ez nem segít, vagy eleve azért agresszív mert valamiért ki van borulva pl. mert fáradt, akkor félrevonom és megpróbálom lekötni. Ha irigy, megmondom, hogy "csak megnézi a kisfiú/kislány, és majd visszaadja", az enyémeknél ennyi elég volt. Más italából természetesen nem engedem inni, ha van nálunk akkor adok neki abból, ha nincs akkor megmondom hogy otthon kap, esetleg felajánlom hogy menjünk haza inni.
2015. nov. 3. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%
Ameilyeneket a meggyőződésem diktál. Ha agresszív a gyerek vagy az általad felsoroltak közül bármelyik viselkedést produkálja, az életkorábak megfelelően kezelem a helyzetet, ugyanúgy, mint családon belül is egyébként. Nem igazán értem, mi itt a kérdés. Ha üt, lefogom a kezét és azt mondom: NEM, ezt nem! Ha elveszi a játékot, visszaveszem tőle és visszaadom a károsultnak. Ha olyan vesz el, amivel épp nem játszott senki, megkérdezem a tulajdonos szülőt, játszhatunk-e a játékukkal, és ha igent mond, szépen megköszönöm majd utóbb visszaviszem a fellelési helyre, ha nemet mond, tudomásul veszem és visszaadom a játékot, akkor is, ha ezért ordít az én gyerekem. Ha homokkal dobálódzik és első figyelmeztetésre nem hagyja abba, azonnal eltávolítom a homokozóból, mert a homokkal dobálódzás veszélyes. Ha más italából készül inni, igyekszem kivenni a kezéből a poharat, még mielőtt a szájához érne, és elmondom, hogy nem szabad. Egy-két éves korban nem kell hosszas magyarázatot és kiselőadást fűzni ezekehez a dolgokhoz a bakériumokról, az illemszabályokról és a homoszemcsék okozta retinasérülésről, csak adekvát módon kell reagálni, következetesen és határozottan.
2015. nov. 3. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
100%

Másnak nem árthat, ez nyilván alap. Agresszió esetén azonnal rászólok/elviszem onnan. Ha már nagyobb, bocsánatot kell kérnie.


Játékot úgy veszünk el, hogy előtte megkérdezzük. Ha nemet mondanak, azt el kell fogadni.

Enni/inni nem szoktunk idegenek ételéből/italából. Ha ismerős megkínálja, az nyilván más. De ilyet nem is emlékszem, hogy csináltak volna a gyerekeim. Elég volt nekik a homokot, füvet enni a játszótéren :-)


Én a "ha újra ezt teszed, hazamegyünk" elvet követtem. A lányom hamar megtanulta, a fiammal volt több gond ilyen téren, de nála is bevált.

2015. nov. 3. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:

Természetesen nem engedem/engedtem, hogy ártson másoknak, és ha nem tudja betartani a szabályokat, akkor irány haza, tök mindegy, hol vagyunk! Amúgy pont tegnap volt egy olyan szitu, hogy én kértem még egy kisgyereket, hogy engedje az enyémet is lecsúszni a csúszdán, az anyukája mellette ült, de csak a telefonját nyomkodta. Kedvesen megkértem, és nem volt belőle gond egyik részről sem.

Visszatérve a kérdésre, mindkét gyerekemre rászólok, ha olyat tesz, amit nem kellene.

Egyébként kíváncsi vagyok, mire akarsz kilyukadni, Kedves Kérdező!😊

2015. nov. 3. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
75%
a nevelési elv otthon és közösségben is ugyanaz, engem nem befolyásol mások véleménye, amit lehet, azt lehet otthon is, amit pedig nem azt nem, a szabályokat otthon és máshol is betartjuk. Azt hogy én ezt hogy oldom meg, milyen módon érem el a gyereknél egyéni döntési jogkörnek tartom, és nem állok le magyarázkodni a játszótéri anyukának, hogy miért így vagy úgy csinálok valamit. pl. Miért emelem fel a hangom, vagy fogom meg és indulok el vele haza. Játékot nem vehet el mástól, otthon is az az elv, hogy ha a nagytesó kiválasztott egy játékot, akkor nem veheti ki a kezéből a kicsi. Ha a játszóházban egy másik gyerek kisajátít valamit, akkor én az anyukának szoktam mondani, hogy mi is ki szeretnénk próbálni, és kínáljunk egy másik alternatívát a gyerkőcnek, mert már régóta várunk rá mi is. sose volt még ebből konfliktus. Természetesen ez vissza is így értendő, hogy az én gyerekem kezéből sem kapkodhatják ki az éppen kiszemelt játékot, másnak is várni kell ha éppen akkor kezd vele foglalatoskodni. Agresszívnek nem agresszív, nem is irigy. Homokot se dobált eddig. Természetesen nem engedném, ha ilyen történne, azonnal kivenném a homokból és indulnánk haza. Legközelebb tuti nem történne ilyen, mert tudná, hog miért nem játszhat. más italából nem ihat, ha hisztit is csap akkor is elveszem tőle más poharát, cumiját.
2015. nov. 3. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
100%

Próbáltam őket udvariasságra nevelni, persze egy nem beszélő kisgyereknél ennek vannak korlátai. Más kezéből nem veszünk ki játékot, ha a gazdája épp nem játszik vele, akkor elkérjük (amíg nem beszél, elkérem én helyette, de közben mondom neki is, hogy "Látod, elkérjük.) Ha a mi játékunkat kérik el hasonló módon, az odaadjuk. Más italából természetesen nem iszunk, nem is higiénikus, de ha más valami olyat eszik, amiből meg lehet kínálni, akkor esetleg kérünk belőle, de ezt csak akkor, ha olyan a viszony. De ha nagyon nézték, kérés nélkül is megkínált mindenki, ahogy mi is mindenkit.

A irigység 2-3 évesen természetes, persze magyarázni kell neki, hogy ez nem illik, nézd, a másik kisgyerek is megengedi, hogy játssz a játékával, de ennél nagyobb ügyet nem kell belőle csinálni. Minden gyerek átesik rajta.

Az agressziót semmilyen formában nem engedtem. Sajnos az egyik gyerekem nagyon hajlamos volt rá, ő verekedett, homokot szórt, az elején még megpróbáltam szép szóval leszoktatni róla, utána viszont kénytelen voltam zéró toleranciát bevezetni, és az első erőszakos megnyilvánulásra hazamentünk a közösségből. Nem egyszer kellett ezt sem eljátszani, de szerencsére leszokott róla.

2015. nov. 3. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk volt egy eset a hétvégén. Az enyém már 5 éves múlt. De mindig is rámenős volt kicsit. Most már azért próbálja kezelni. Volt ott egy olyan 3-4 éves forma kislány és azzal akart játszani. A kislány rá is állt a dologra. Olyan anyáskodó a kicsikkel az enyém. Mindig is az volt. Húzta-vonta maga után és már-már azt gondoltam, hogy kicsit sok. Rászóltam, hogy az a kislány is tud magától menni és nem biztos az, hogy azt akarja csinálni, amit ő. A kislány korából és habitusából adódóan nem ellenkezett, de nem akartam, hogy a lányom azt gondolja, hogy normális dolog, hogy mindig ő a főnök. Nem fogadott szót, csak húzta maga után. Mondtam neki, hogy jó, akkor most megyünk haza. És haza is mentünk. Haza felé pedig elmagyaráztam neki, hogy miért, mert kérdezte..pedig mondtam neki, hogy miért.

De egész kicsi korától kezdve mindig rászoltam, ha valami olyat csinált, amit nem szabad. Figyelni kell, és észrevenni azt a pontot, amikor be kell avatkozni. Nem mindig jó, ha az anyuka rögtön beavatkozik. Meg kell tanulniuk a gyerekeknek kezelni a konfliktus helyzeteket is. Megvédeni magukat, kiállni az igazukért, alkalmazkodni, osztozkodni, kezdeményezni. Érzi azt az ember legbelül, mikor jön el a pillanat, mikor segítség kell.

Ha a gyerekek összevesznek egy játékon, ami se nem az egyiké, se nem a másiké, akkor segíteni kell nekik kompromisszumot kötni, ha egyedül nem megy nekik. Meg kell tanulniuk a kisebbekkel óvatosan játszani, és meg kell érteniük, hogy nem csünghetnek a nagyokon, de meg kell védeniük magukat velük szemben, ha szükséges.

2 éves gyereknél még eléggé ott kell lennie az anyukának a gyerek fenekében, de talán ekkor kezdtem el én is magamra szólni, hogy hagyni kell egy kicsit egyedül felfedezni. Egy 3.5-5 éves gyereknél már le kell telepedni egy padra pár méter távolságba, hogy a gyerek szabadon kibontakozhasson.

A felsorolt példákra te magad is tudod a választ, még szép, hogy az ember ezeket nem engedi. Persze vannak anyukák, akik nem lépnek rögtön közbe. De nem feltétlen rossz indulatból. Lehet, hogy ők kicsit később avatkoznak be, és először hagyják, hátha a gyerek megoldja.

A lányom már volt 3 szülinapi bulin csoporttársaknál az elmúlt egy év alatt. Minden buliba meg volt hívva egy másik kislány is, aki kicsit erőszakosabb a lányomnál. Minden egyes alkalomkor elég durva dolgokat csinál, szülei ott szoktak lenni, de nem szoktak beleavatkozni. Minden egyes bulin valamivel fizikálisan is bántotta a lányomat. Én ilyenkor azt mondom neki, hogy kerülje azt a kislányt, és semmiképp nem mondom neki, hogy menj oda és üsd meg te is. Több anyuka is észrevételezte már ezt a viselkedését a kislánynak. A legutóbbi bulin is ott voltak a szülők, de egyik pillanatról a másikra elmentek és nem tudom, hogy szóltak e a kislányuknak, de a kislány elkezdett sírni és egy aranyos kis törékeny kislány volt addig, míg vissza nem értek a szülők. Fél óra vagy több is eltelt. Szegénykém teljesen le volt törve és egész végig sírt. Olyan, mintha szeretethiányos lenne és a szülei figyelmét akarná felhívni a rossz viselkedésével...vagy nem tudom. De érdekes, hogy egy kis rosszindulatú kislánynak tűnt eddig, aztán mikor a szülei elmentek, olyan kis törékeny lett.

2015. nov. 3. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
100%
Rászólok ha kiveszi más kezéből a játékot, visszaadatom vele, elmagyarázom, hogy azzal most más játszik, illetve minden egyéb általad említett esetben rászólok. Mivel ő még nem beszél és nem tud bocsánatot kérni, bocsánatot kérek én ha mondjuk agresszív volt, meglökött valakit, stb., és közben mondom neki, hogy "bocsánatot kérünk a kisfiútól/kislánytól".
2015. nov. 3. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:

Milyen sok válasz érkezett, köszönöm. Lehet kicsit összefüggéstelen lesz, telefonról irok bocsi.


A kerdesem oka az volt, hogy mar jo ideje kattogok azon, vajon jol nevelem e a kisfiam. O 16 honapos, eleg gyakran jarunk kozossebe, szereti a gyerekeket, de ezzel sajnoaw eleg sok konfliktus is jar.


En ugyanigy gondolom, ahogy ti is írtatok, megnyugtato valaszokat kaptam. Ha verekedni próbál, azonnal megfogom a kezét, es röviden tömören elmagyarázom, h ezt nem szabad. Ha mas italához nyul, szinten. Ha elveszi mas kisgyerek játékát, visszaadom a jogosultnak, es elmagyarazom, hogy max akkor vesszuk el, ha szepen elkéri, es a masik odaadja. Gyakran irigy a sajátjára, ezt sem engedem, ilyenkor is elmondom röviden, h o is szokott maseval játszani, mas motoraval robogni, tessek kölcsönadni. Na de itt jon a probléma, hogy a kornyezetemben minden tulzas nelkul, ezt csak en csinálom igy. Senki az eg világon nem igy kezeli ezeket a szitukat, és mar kezdetem ugy erezni, h velem van a baj, en vagyok tul szigoru, es agyonkorlatozo.... Tenyleg elbizonytalanodtam.


Konkret peldaval elve. Kisfiam jatszik egy jatekkal, jon egy kislany, kitepi a kezéből, es elviszi. Az anyja nem szol, pedig látja. Kisfiam mérges, vissza akarja szerezni, mar látom, h utni próbálna, mert csak nem adjak vissza. En közbelépek, elmondom neki, h nem verekszunk, kerje szepen, vagy játszanak egyutt. Persze az anyja nem adta vissza... Most ilyenkor mit tegyek? (kozos jatszoteri jatekrol volt szo). Masik pelda, kisfiu homokkal dobalozik, anyja sz@rik ra, fejbe dobja az enyemet. Elveszik a csőröset, nem szolnak erte. Jatszik egy kisautóval, kikapjak a kezéből es elviszik.


Nap, mint nap találkozom ilyen szituaciokkal, es nem tudok vele mit kezdeni. Egy anyuka sem szol ilyenekert, csak en...mar kezdtem azt hini, h velem van a problema...de akkor mit tegyek? Szoljak en ra a gyerekekre? Megis milyen jogon? Jo, persze az innivalot visszaveszem, ha agresszív egy kisgyerek elviszem onnan.


En nem ertem, latjak ezt az anyukak

, es semmit nem csinalnak. Miért?


Meg egy olyan is eszembe jutott, mikor nem az en, hanem egy masik kisfiu kezéből téptek ki a sajat játékát, persze nagyon sirt erte, de a masik anyuka egy szot sem szolt, meg el is fordult...en ezt nem ertem.

2015. nov. 3. 13:56
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!