Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ha passzív gyed alatt terhes...

Ha passzív gyed alatt terhes leszek és a kicsi már a gyed lejárta után fog születni, akkor mi alapján számolják a második gyerek után járó juttatásokat?

Figyelt kérdés
Igazából a nővérem jár ebben a cipőben és nem tudjuk, hogy hogy is van ilyenkor. Tud valaki segíteni?
2010. márc. 23. 12:46
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem tudom a választ, de én is hasonló helyzetben vagyok, csak én még a gyed alatt fogok szülni. De mivel már nincs munkaviszonyom, így nem tudom, hogy kapok-e gyedet.
2010. márc. 23. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Várom én is a korrekt választ, hasonló helyzet előtt állunk. De én eddig kétfélét olvastam, egyrészt, hogy passzív gyed, vagyis nincs munkaviszonyod, tehát eleve csak a gyes jár. Másrészt, ha a második baba születéséhez viszonyítva a megelőző két évben megvolt a 365 nap munkaviszony, akkor jár minden, VISZONT a szülés időpontjában biztosítottnak kell lenni, tehát ennek a megoldása, hogy elmész "munkanélkülire".

De kíváncsi vagyok, hogy ez a gyakorlatban hogy működik.. :-(

2010. márc. 23. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A passzív gyed azt jelenti, hogy nincs mögötte jogviszony. Emiatt a következő babánál csak az alanyi jogon járó juttatást fogja kapni (gyes-t). A tgyás-nak, ls gyed-nek valóban feltétele a 365 napos biztosítotti jogviszony, ezen túl a tgyás feltétele, hogy legfeljebb a biztosítás megszűnése után 42 nappal szüljön, a gyednek pedig feltétele a szüléskor fennálló munkaviszony.

Sajnos ha passzív gyed után nem megy vissza dolgozni, csak gyes jár.

ҝ

2010. márc. 25. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Ja, annyit még hozzátennék, hogy vannak ilyen apró kapuk, hogy ha pl. egy éve van passzív gyed-en, akkor megvan a szülés előtt a 365 nap. Ilyenkor felmondhatja a gyed-et, és bejelenthetik valahová, ahonnan elmehet táppénzre, amíg várja a második gyereket. Ilyen esetben csak a 365 nap lesz meg, viszont a fennálló munkaviszony megalapozza a juttatásokat.

Ha gondolod, írd le mikortól van gyed-en, és szívesen ránézek, hogy tud-e valamit csinálni, vagy marad a gyes:(

ҝ

2010. márc. 25. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

bocsi a kérdezőtől az offért.


K-tól kérdezném: munkaviszonyom van. ápr 10.én jár le a gyedem. oktober közepén születik a kisteso. fönököm visszavenne melozni a gyes mellett- ugy tudom gyes melett lehet 8 orát melozni ez igy van e. mennyi időt kell melozzak h jogosult legyek táppénzre - egy hónapot, esetleg kettőt? és ha táppénzről megyek tgyásra akkor miből fogják számolni a tgyást? és a gyedet?


kérdezőtől mégegyszer elnézést, de nem akartam uj kérdést inditani ezzel kapcsolatban.

2010. márc. 25. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Szia,

Igen, gyes mellett lehet dolgozni teljes munkaidőben. Táppénzre akár első perctől kezdve jogosult vagy, mivel végig biztosított voltál, tehát azt is megteheted, hogy visszamégy, kiveszed a szabikat, és eljössz táppénzre egészen a szülésig.

Tgyásnak és gyednek a szerződés szerinti béred az alapja. Ez annyit jelent, hogy annyit kapsz gyed-et, mint az első babával, illetve ha menet közben (míg gyed-en voltál) volt fizetésemelés, akkor többet.

Ha nem dolgozol 180 napot a tesó születéséig (táppénz nem számít ebbe bele), akkor a tgyás-nak maximuma van: a minimálbér kétszeresének 70%-a. (annyi, mint agyed maximuma)

Ez csak akkor érdekes, ha a fizetésed több volt, mint a minimálbér kétszerese, mert ebben az esetben tgyás-od nem sokkal lesz több, mint a gyed.

Ha a fizetésed kevesebb volt, mint a minimálbér kétszerese, akkor tgyás-t és gyed-et is ugyanannyit fogsz kapni mint az első kicsinél:)

ҝ

2010. márc. 25. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

K ! nagyon köszönöm a gyors válaszodat :) valahogy én is igy gondoltam, csak nem voltam benne biztos. többet nem fogok kapni, de már az is nagyon jo ha annyi lesz mint az elsővel.

mégegyszer köszi.

2010. márc. 25. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!