Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » 5-6 ÉVes gyerekkel szemben...

5-6 ÉVes gyerekkel szemben mik az elvárásaid?

Figyelt kérdés
magatartás, és otthoni rendrakás és önállóság terén?
2016. máj. 10. 11:23
 1/10 A kérdező kommentje:

Szerintetek ez nagy elvárás hogy ezt megtegye?


önállóan felkeljen reggel

ágynemű elpakolás

fogmosás

fésülködés

önállóan felöltözni

önállóan rendet tartani mindent a helyére rakni mikor vége a játéknak.

nem mindig nézhet mesét.fürdés vagy zuhanyzás(felügyelettel)

pizsoma felvétel lefekvés(anya olvas)


napi szinten rutin szerüen csinálni hogy ne kelljen mindenért könyörögni és ne szolgáltassa magát ki mindig.

(tea készités, és szendvics készítés alapjait megtanulni)

2016. máj. 10. 11:29
 2/10 anonim ***** válasza:
74%

Miért kellene szendvicset és teát készítenie?


7 éves a fiam, de nem várom el tőle...


Öltözni tud, de néha kell nógatni. Átnézem a fogmosás után a fogát, sőt néha én mosom meg neki. Nem kell teljesen egyedül elrakni a játékait, rengeteg van, nem is tudná. Ott a sok legó, apróságok. Segíteni szoktam neki. Vagy az apja.

Én mosom a haját. Azt nagyon nem szereti. Sőt a hátát és a nyakát is meg szoktam mosni. Amúgy a többit egyedül csinálja.

2016. máj. 10. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Ne hisztizzen, fogadjon szót, reagáljon arra, ha beszélek hozzá, kérdezek valamit.

Pakoljon el maga után, ha szólok, jusson eszébe lekapcsolni a villanyt maga után, dobja ki a szemetet, amit termel (papírzsepi pl).

Öltözzön/vetkőzzön egyedül, mosson egyedül fogat, fürödjön egyedül.


Ehhez képest hisztis, alkalmi süket, és maga az ördög.

Könyörgésre hajlandó csak elpakolni, és egyszerűen nem, értem, mikor lesz automatizmus, hogy a fürdőben pl lekapcsolja maga után a villanyt. A Használt papírzsepikért is külön szólni kell, magától nem jut eszébe, hogy az szemét (rögzülhetne már a kis agyában).

Öltözni lusta egyedül, én meg nem késhetek el, így öltöztetem (bezzeg, ha világgá akar menni, még kabátot és sapkét is húz!), megmosakodni nem megy egyedül, mert "nem tudom, hogy kell", és a fogát is gyakran én sikálom meg, mert vannak olyan reggelek, amikor a légy szíves reggelizz és mutána moss fogat-ra az a válasz, hogy "megint mindent nekem kell csinálnom?"


5,5 éves és hát imádom <3

2016. máj. 10. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem az általad felsoroltak nem várhatóak el rutin-szerűen. Felkelni reggel magától? szép álom...

mondjuk van, hogy eszébe jut az enyémnek, hogy a pizsijét összehajtsa. 10ből 1x.


amit felsoroltál, ha felszólításra megteszi, akkor az már szerintem tök jó. mondjuk a fogmosás lassan már lehetne rutin nálunk is, de neeeem :o

2016. máj. 10. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Ezek közül csak az önálló felöltözést várom el,de reggelente az se megy olyan tempóban mint kéne.az összes többit csak segítséggel,a szendvics készítést meg úgy sem...pláne hogy még velem is alszanak☺

Engem nem zavar,eljön az ideje az önállóságnak is.

5 és fél eves a lányom,a fiam szerintem még ennyit sem fog csinálni,legalább 5szor el kell neki mindent mondani...

2016. máj. 10. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

5 éves a fiam,

reggel kirakom a ruháját Ő felveszi,persze Ő maga is ki tudja venni a ruhákat,de így gyorsabb és biztosabb,hogy az időjárásnak megfelelően ö9ltözik fel

kikészített reggelit megeszi,de elő tudja magának készíteni

kézmosás,wc lehúzás kérés nélkül,orrfújás, játék elpakolás,egyedül mosakszik meg,egyedül mos fogat,persze azért ráellenőrzök,de egyre ügyesebb,a felöltözés,levetkőzés önállóan nagyon fontos,elrakja a szennyesét a szennyes tartóba,kidobja a szemetet a kukába,amit vinni szeretne az oviba azt kikészítse az előszobába


természetesen a nagyrészéért szólni kell,de szépen haladunk

2016. máj. 10. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
85%

Jézusom!Katonai kiképzés alatt áll az a KISgyerek?Nekünk 3 gyerekünk van,a középső 8 éves.Nem,nem kel fel önállóan,nem készít teát,de szendvicset sem.Ezekből következik,hogy 5-6 évesen végképp nem tette.Nem elvárható,hogy az általad felsoroltakat rutinszerűen elvégezze....ne kelljen könyörögni,és ne szolgáltassa ki Magát?!Hát,nem szeretnék Nálad gyerek lenni.Tudod egy ovis-de egy kisiskolás,sőt,egy kamasz is erről szól(a legnagyobb 24 éves,tudom miről beszélek).Az ember sokszor könyörög,pöröl,mondja szépen,mondja csúnyán,sír és nevet.Ez a gyereknevelés,ettől szép az egész.

Az én gyerekeim-a legkisebb is,aki még nincs 4 éves-elpakol,ügyesen öltöznek-vetkőznek,mosnak fogat,fürdenek,szépen elpakolnak....ha kedvük van megy minden,mint a karikacsapás,de általában ez nem így van.Könyörgök.Kérem.Szépen.Aztán csúnyán.A végén minden megoldódik,és ennyi!Neked túlzottak az elvárásaid.Egy kutyát idomíthatsz,az hiba nélkül megcsinálja amit kérsz....

2016. máj. 10. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Sajnom a gyerekedett!

Az én fiamnak 6 éves, annyi a szendvics keszites megeszi a kiflit utana a felvagotatt. Kest nem adok a kezebe mert elvagja az ujjait.

9 eves fiam nem csinalja meg amiket leirtal :)

2016. máj. 10. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

6 éves a fiam.


Az önálló felkelést nem nagyon tudom értelmezni, mondjuk az apjuk viszi őket reggel, ő meg annyira hajlamos elaludni, hogy szinte mindig ők keltik. :)

A fogmosóját előkészítem, önállóan elintézi, de néha rá kell segíteni. Fürdéssel ugyanez.

Rendet magától nem rak, de ha noszogatom, igen.

A ruháját kikészítem, ő egyedül felveszi, a férjem szigorúbb ebben, mint én.

Szendvicset, teát én készítek neki, nem is engedném forró vízzel és kenyérvágó késsel dolgozni.

Tévét szerintem egész nap képes lenne nézni, ebben értelemszerűen korlátozva van.

2016. máj. 10. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Az én kisfiam 5,5 éves.

Életrevaló, vagány kiskölyök.


Amit elvárok tőle és még nem sorolták fel előttem:

- alapvető udvariasság már ebben a korban elvárható (idősebb szomszédnak egyedül előre köszönni, kinyitni az ajtót akár előttem, az édesanyja előtt is, ha tele a kezem vagy tartani az ajtót stb.)

- vendégségben is normálisan viselkedni, ahogy otthon (nincs bútorokra felugrálás, szétdobálás stb.)

- elvárom, hogy SZÁNDÉKOSAN ne rongálja a játékait, otthonunk berendezési tárgyait és a környezetet (akár letaposott, frissen ültetett bokrok a parkban stb.) és NE szemeteljen

- ezzel összefüggésben ha kárt okozott (akár véletlenül is valami kiömlik, eltörik stb.) igyekezzen az okozott kárt helyrehozni (nem kell itt nagy dolgokra gondolni, de ha kilöttyen az innivaló, kérjen vagy vegyen egy rongyot/papírt és törölje fel vagy kérdezze meg, mint tegyen vagy szóljon, hogy váratlan dolog történt- ha szükséges, akkor kérjen elnézést attól, akinek ezzel kárt/bánatot okozott

- ne okozzon szándékosan fájdalmat az állatoknak (játékból sem ugrálunk a hangyadombon, nem törjük szét passzióból a csigaházat, nem rúgunk bele a gazdátlan kutyába stb.)

- magabiztosan használja a kérem/köszönöm/légy szíves/bocsánat szavakat minden szituációban

- kölcsönkapott dologra vigyázzon (ezért is járunk könyvtárba :)


Rendrakás:

- nálunk kezdetektől az a szokás, hogy ha végzett valamivel elpakolja, 3-4 nagyobb játéknál (legószett, kisautók stb.) nem szokott egyszerre több elől lenni- ha meg szeretné nap végén tartani a félig kész sínpályát vagy a félig megépített legót- semmi gond- szól, segítek is esetleg olyan helyre vinni, ami nincs útba (nem esünk át rajta éjjel mosdóba menet, nem szívja fel a robotporszívó, amíg nem vagyunk otthon stb.)- ehhez természetesen számára elérhető helyen vannak a játékok és dobozokat, tárolókat tud használni. Kiolvasott könyvet is természetesen visszavisz a helyére.

- szennyes ruháit önállóan viszi rutonosan a kosárba, ha épp úgy alakul, akkor segít a tiszta holmijait a helyére rakni (tudja hol kell keresni a zoknikat stb.)

- reggel az esetek 80%-ában önállóan kel (saját kérésére kis mesefigurás órája van, amire nagyon büszke, nagyfiúsnak tartja)- időnként, főleg hétvége felé már lenyomja és visszafekszik, de akkor finoman ébresztem és nincs gond

- előző nap kikészített ruhákba gond nélkül öltözik, pizsamáját összehajtja, fürdőbe viszi, ágyát rendbe teszi (állatokat sorban lefektetni, takarót megigazítja stb.)- ha kell én utána még megigazítom, de a lényeg az elven van, nem szúrom le, ha a takarót nem sikerül pont jól leteríteni, az a lényeg, hogy csinálja

- fogmosás teljesen önállóan (szájvízzel is), tudja, hogy főétkezés után ez a rendje módja, különösebben nem is kell szólni, intézi

- fürdéskor még segítek (főleg hajmosás, ellenőrizni a dolgokat pl. hajlatokat mosni stb.), de lelkes, ezt kell értékelni

- cipőfűzőt még nem köt az első lépását tanuljuk

- kabátot cipőt önállóan levesz, elpakol, ha hazajövünk, egyedül pisil-kezet most (nagydolognál még én törlöm ki a hátsóját, de egyre inkább önálló lesz ebben is, az alapossággal vannak még gondok, de hagyom már próbálkozni ebben is, legfeljebb megtörlöm én is újra)


Ételkészítést én nem várok el, de hűtőből elő tudja venni pl. a joghurtot magának vagy kiskanalat hozzá a szekrényből, evés után természetesen elpakol, megterít, szendvicshez mondjuk kipakolja a vajat vagy megmossa a zöldséget, de konyhatechnikai dolgokba (főzés, vágás) még nem vonom be- legfeljebb alkalmanként, inkább játék jelleggel és ott állok mellette természetesen és a kezét fogom stb.


A házi munkák többségébe, bevásárlásba persze bevonom, együtt csináljuk, ő ezt feladatnak, játéknak éli még meg, én pedig dícsérem- pl. ő viheti vissza a robotot a dokkolóba ha elakad, ő teheti be a színeseket a gépbe, adogatja a csipeszeket, tolhatja a kosarat, felpakolhat a szalagra, viheti ő a tojásos dobozt :)


Nincs nálunk katonaság, egyedül nevelem, mégis rend, tisztaság van az otthonunkban, közösen oldjuk meg a dolgokat, hiszen közös az otthonunk, törekszem arra, hogy abba ne szolgáljam ki, amiben nem kell már és mindig legyen felelős valamiért.

Ezért van "ültetvényes cserepe"- petrezselyem, ilyesmik a teraszon- lelkesen egyedül locsolja, gondozza (én csak szólok, hogy nézze meg, száraz-e stb.) és "munkája", amikor hazaérkezünk (kis ruton dolgok, mint lepakolás, a fürdőszobaszőnyeget ő teríti le, kézmosás, alvós állatokat elvinni az ágyba, ha meghoztuk őket az oviból stb.)- én ebben hiszek: rutinná válik az alapvető igényesség.

2016. máj. 10. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!