Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Hogy érdemes nemzeti vonatkozá...

Hogy érdemes nemzeti vonatkozásban nevelni egy öt nemzetiséghez tartozó gyereket?

Figyelt kérdés

Elég speciális a kérdés, nem hiszem, hogy sokan járnának hasonló cipőben, de ötleteket és véleményeket azért kérnék ezen a fórumon is, mert sosem tudni, hogy honnan érkezik egy megváltó gondolat.

A férjemmel mindketten magyarnak valljuk magunkat, de alárendelt pozícióban két-két másik nemzetiséghez is tartozunk, amikhez a vér mellett erős érzelmi szálak is fűznek. A férjemnek van egy olasz és egy német nagyanyja, nekem pedig egy orosz nagyapám és vietnami édesanyám. A szoros kapcsolatokat úgy kell elképzelni, hogy tartunk néhány hagyományt, anyanyelvi szinten beszéljük a felmenőink nyelveit és évente-kétévente bejárjuk a világot a rokonok miatt.

Babát várok, a hetedik hónapban járunk és bár a férjem szerint túllihegem, szerintem nagyon el kell gondolkodni azon, hogy ezeket az örökségeket hogyan adjuk át, mert szerintem túl sok, hisz nekünk is sok volt néha a fele. Mit helyezzünk előtérbe, mit hagyjunk ki? Négy bónusz nyelvre nem lehet születésétől tanítani, de valamelyiket mégis kellene. Logikusnak tűnhet, hogy az európai dolgokra kellene fektetni a hangsúlyt, de vér szerint a magyar után pont vietnamiból lesz benne a legtöbb. Számomra ez bonyolult. Ötletek, tanácsok, bármi jöhet.


2016. szept. 22. 10:18
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha itt éltek magyarországon akkor a magyart elsőnek és legfontosabbnak!

Utána a vietnámi és az olaszt németett.

Milyen nyelven fogtok hozzá beszélni?



Mi ennyire nem vagyunk bonyolult család, férjem olasz én magyar vagyok, de mivel kint élünk így az olaszra fektettjük a hangsúlyt.

2016. szept. 22. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Valóban eléggé bonyolult, a környezetemben egy kicsit egyszerűbb helyzet áll fenn, de azért megosztom veled, hátha segít.


Rokonom erdélyi magyar. Minden szempontból a magyar vonalat erősíti, viszont mivel a munkahelye és a lakókörnyezete román (nagyvárosban), ezért pl. nemzeti ünnepeknél ő is szabad. Szóval valamilyen szinten köze van a románsághoz is. Feleségül vett egy amerikai hölgyet, akinek a családjában vannak fehér és fekete felmenők is, a felmenői az országa két - egymástól távoli - részéből származnak. Így tehát a feleség is hozott magával legalább két vonalat.


A gyakorlatban ez náluk úgy működik, hogy vegyesen ünneplik a dolgokat. Például a hálaadás a feleség családjában nagyon fontos dolog, így Erdélyben is megtartják, mondjuk nem nagy összejövetellel, hanem csak a kis család és pulyka mint fő fogás. A locsolkodás, hímestojásfestés viszont náluk egyáltalán nem volt jelen, a feleségnek viszont olyannyira tetszik ez a hagyomány, hogy természetesen megtartják, illetve, amikor épp Amerikában voltak húsvétkor, akkor ott is ugyanúgy ünnepeltek, ahogy itthon. A román nemzeti ünnepeket természetesen ők sem ünneplik, viszont üzlet-nyitvatartás miatt alkalmazkodnak hozzá, és a gyerek is tudni fogja, hogy pl. azon a napon van az országegyesítés napja a románok szerint. Ennél mélyebben nem mennek bele.


A gyereknevelésben ez úgy különült el, hogy a most négyéves gyerek tudja, hogy egyes ünnepek mely családi réteghez köthetőek, például, hogy hálaadáskor az amerikai nagyszülőket köszöntik fel Skypeon. Angolul és magyarul beszél, románul pedig az óvodában tanítanak neki néhány szót.


Szóval szerintem a gyereknevelés praktikusan kivitelezhető és biztosan több szolidaritásra nevelhető az a fiatal, akinek ennyi nemzethez van köze.

2016. szept. 22. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Alapvetően az a mérvadó,hogy hol éltek.Kicsit valóban túlbonyolítod,nem kellene rágörcsölnöd.Hagyd,hogy természetesen,zsigerből jöjjön ez az egész.Ápoljátok a hagyományokat,tartjátok a kapcsolatot a rokonsággal,de ez csupán ennyi.Egy pici gyermeket nem kell ebbe ilyen szinten,ilyen komolysággal belevonni.Ahogy élitek a hétköznapi életeteket,úgy ő is belesimul majd.Én nem foglalkoznék ezzel külön,extra erőket belefektetve.Ez persze az én véleményem.Emellett nagyon tetszik a kis történet,amit leírtál,érdekes lehet ! :)
2016. szept. 22. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Szerintem sem kell ezt már előre bonyolítani. Csináljatok úgy mindent, mint eddig, a gyereketek ezt fogja megtanulni, ez lesz neki a természetes. Ha ünnepeltek, vagy valamilyen hagyománynak megfelelően jártok el, akkor mindig mondhatjátok neki, hogy ezt most azért csináljuk, mert ez magyar/olasz/német/orosz/vietnami hagyomány. Lehet mesélni a családtagokról, hogy ki hol született, hol nőtt fel, hogy került oda, ahol most van, az ilyen családi sztorikat szokták szeretni a gyerekek, nem kell ezt szájbarágósan előadni, csak beszélgetni róla. Nálunk feleenyire sem érdekes a család eredete, de imádom, amikor a nagymamám elmeséli, hogy az ő nagymamája Amerikában ment férjhez, és az első gyereke hazafelé, egy hajón született meg, ezért ő nem is volt sose magyar állampolgár. De apai ágon is vannak érdekes sztorik, én ezeket mindig is szerettem, nekem is úgy mesélték a szüleim, nagyszüleim, és én is meséltem őket a gyerekeimnek. Nálunk főleg ebben jelenik meg az, hogy az őseink több helyről származtak, bár van egy-két szokás, amit én magam elevenítettem fel, mert megtetszett, és van kötődésünk az adott néphez, akkor meg miért ne? Igaz, ezek a szokások főleg az étkezésekben jelennek meg. Vannak például zsidó felmenőink is, úgyhogy ennek fényében zsidó ünnepekkor az adott ünnephez köthető ételeket szoktunk enni itthon.
2016. szept. 22. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Előttem már mindent leírtak, én csak a nyelvtanításra reagálnék.

Olyan helyen élek, ahol szinte minden család többnyelvű. A gyerekek hihetetlen nyelvérzékkel szinte magukba szívják a nyelveket. Én 10 éve tanulom a helyi nyelvet, 3 éves kislányom 4 hét ovi után már akcentus nélkül szólal meg. És hihetetlen a terhelhetőségük is. Ez nem is terhelés nekik, mert ezzel élnek együtt. Viszont a nyelvtudással egy olyan előnyt tudsz neki adni, amivel soha életében nem lesz munkahelykeresési gondja. Szóval a lehető legtöbb nyelvet tanítsátok meg neki.

Nálunk, a szülők úgy oldják meg, hogy az egyik CSAK az egyik nyelven szól a gyerekhez, a másik szülő CSAK a másik nyelven, a közös kommunikáció pedig a 3. nyelven van. És 3 nyelv egyszerre meglesz anyanyelvi szinten a gyerekednek!

ÁLLÍTÓLAG a többnyelvű gyerekek később kezdenek el beszélni, az én kislányom 2 évesen kezdett el beszélni (előtte csak szavak, fél mondatok voltak) és hát azóta csak akkor nem beszél ha alszik. :-) De olvass utána a többnyelvű gyerekekről szóló tanulmányoknak, fantasztikus dolgokat írnak róluk. Tehát nagyon érdemes a lehető legtöbb nyelvre megtanítani. A ti esetekben átgondolnám, hogy ki mennyit lesz a gyerekkel, ki fog rá vigyázni stb és aszerint elosztanám a nyelveket (tegyük fel ha a magyar nagyival sokat lesz akkor Ti más nyelven beszéljetek vele).

Szerintem az 5ből 3-4 simán mehet neki első pillanattól.

2016. szept. 22. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Hát csináljátok ugyanúgy, mint eddig. :) vagyis tartsátok a felmenők hagyományait, utazzatok, beszéljetek, nem kell ezt erőltezetten, ez így tökéletes. A magyar pedig az elsődleges kultúra, mivel mindketten magyarok vagytok, itt éltek.
2016. szept. 22. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!