Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Szerintetek is kihatással...

Szerintetek is kihatással lehet felnőttkorában, ha gyermekként nem tanult meg tisztességgel veszíteni?

Figyelt kérdés

Egy közeli ismerősömnek a 6 éves kisfiánál látom, hogy egyszerűen "nem ismeri a nem" szót. Ha pl. veszít egy társasjátékban, vagy nem kapja meg amit szeretne, akkor durcás lesz, és már nem akar csinálni semmit, rosszul viseli a vereséget egy játékban is.


Én férfiként úgy érzem, hogy ez visszaüthet felnőttkorára, mert a való életben is sok csalódás fogja érni, és nem feltétlenül úgy fognak alakulni a dolgok, ahogy ő elképzelte. Szerintetek ez elmúlik idővel vagy már gyermekkorban ki kell alakítani ezt a hozzáállását az élethez?

Ez csak úgy bennem volt, mert néhány hete voltak vendégségben nálunk és játszottunk, és amikor nyertem, akkor nem viselte túl jól. Az apja mondta, hogy hagyni kell nyerni: csakhogy az életben nem fogják hagyni, küzdeni kell.


Jöhetnek vélemények, esetleges tapasztalatok.


24F



2016. dec. 29. 22:02
 1/9 A kérdező kommentje:
Ráadásul a kudarcokból tanul a legjobban az ember, ahogyan saját magam is tapasztaltam már.
2016. dec. 29. 22:03
 2/9 anonim ***** válasza:

Unokatesómat kiskoromban mindig hagytam nyerni. Kb 5 éves lehettem, ő pedig 3, amikor gyakran társasoztunk. Láttam, hogy szomorú, ha veszít, ezért hagytam nyerni. Volt, hogy direkt elforgattam a dobókockát, ha nem figyelt, mintha csak egyet dobtam volna. Ha nyert, istenítette magát, ha vesztett, hisztizett. Próbáltam neki elmagyarázni, hogy amúgy nem baj, ha veszít az ember. Elengedte a füle mellett.

Most 13 éves. A szülei elvárják, hogy kitűnű tanuló legyen, ő pedig dühöng, ha 4-est kap. Dühöng, ha valami nem sikerül neki. Nem tudja megoldani az apró problémákat sem.

A tesóját régen nem hagytam nyerni, egyrészt mert ő nem igazán szerette a társasokat, másrészt, mert mindig hárman játszottunk. Dönteni kellett volna, hogy kit hagyjak nyerni. Szóval az unokahugomat nem nagyon érte ilyen hatás. A szülők tőle is elvárják a jó jegyeket, csak ő nem tud olyan jól teljesíteni. Azonban szerintem ő sokkal talpraesettebb (bár egyszer azt mondta, hogy ő nem megoldja a problémáit, hanem várja, hogy valaki megoldja helyette - mintha csak az anyját hallanám). Én nem mondom, hogy az, hogy én játszottam velük, ennyire befolyásolta őket. De az unokaöcsém gyakrabban nyert úgy, hogy hagyva lett, és szerintem ő az, aki kevesebbet is tesz azért, hogy elérjen valamit.

2016. dec. 29. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Most még 6 évesen ennek nem sok jelentősége van, mert még bőven van ideje megtanulni ezeket a dolgokat.

De én sem tartom jónak ha hagyják nyerni a gyereket.

2016. dec. 29. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
De persze az sem jó ha mindig a földbe dongolik.
2016. dec. 29. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Általában a kicsik a sok dícséret hatására képesek azt hinni, hogy őket csak akkor szeretik, ha valami sikerül.

Gyerekcsoportokkal is végeztek már kísérletet, kimutatták, hogy sokkal kitartóbbak nehezebb feladatoknál azok,akiket korábban nem ajnároztak agyon.


Lényeg, hogy egész kicsi korban már berögzül, hogy a gyermek elfogadja e önmagát, akkor is ha hibàzik, vagy padlóra dobja majd egy-egy kudarc.


Nem is hinnénk, de a gyermekkori szülői reakcióktól ill a kapcsolattól függ az is, ha pl felnőtten valaki azért kerül börtönbe, mert megölte a szerelmét, amiért az szakított vele.persze több tényező is közrejátszik pl ha apa nélkül nőtt fel a gyermek, hisz még akkor is önmagukat hibáztatják hogy biztos mert nem lehet őt szeretni.



Szóval így, vagy úgy, de kihat a felnőtt életre, mint ahogy millio egyéb gyermekkori v akár magzatkori, helyes vagy helytelen berögzülés.

2016. dec. 29. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
A fenti kérdés konkrét ellenszere, ha sikertelenség esetén is éreztetni tudja a szülő, hogy sebaj, így is tökéletes, értékelendő a mögöttes munka és a gyermek így is ügyes, szeretnivaló, sikerek esetén pedig elég sokszor egy racionálisabb válasz pl ezt most jól csináltad, az ömlengős dicshimnusz helyett
2016. dec. 29. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Szóval a szülő és kudarcok feldolgozása közti összefüggés ott van, hogy a gyermek énképét eleve a szülő alakítja, a gyermek később is akkor képes önmagát szeretni, elfogadni, magában bízni, ha a kezdet kezdetén a szülőről ezek tükröződnek rá minden esetben. Egy válás is jó kis erős törést tud hozni ebben a folyamatban.


Szóval helyes szülői reakciók függvénye az, hogy a gyermek minden körülmények között el tudja magát fogadni, képes a kudarcokat feldolgozni, mi több, lehetőségeket meglátni azokban, vagy tanulni belőle, míg más, pláne ahol kötődési zavarokkal is társul, szélsőséges esetben öngyilkos hajlamú is lehet, ugyanolyan kaliberű bukás miatt.


Ki hinné, hogy ekkora felelősségvállalás a gyermekvállalás :) és ez mégcsak a jéghegy csúcsa

2016. dec. 30. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Nem kell állandóan hagyni nyerni pontosan azért ahogy te is látod. Ha én olyan játékot játszottam a gyerekekkel ahol nyilvánvaló volt hogy a felnőtt van nyertes helyzetben, akkor igyekeztem 50-50%-ban nyerni és veszíteni hogy mindkét oldalt megtapasztalják. A sorozatos kudarc is negatívan hat úgy az énképére, mint a dolgokhoz való hozzáállására. A folyamatos nyerni hagyással meg azt lehet elérni hogy egy egoista, egyébként küzdeni nem tudó mindent feladó hisztigép lesz felnőttként. Itt is, mint annyi minden másban az arany középút a jó út, szerintem.
2016. dec. 30. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Igazad van kérdező.

Nálunk én is sokat sírtam ki nevet a végén játék miatt. Mai napig nem értem hogy az emberek többségének miért a másik kiütése a célja, és miért nem a leggyorsabb célba érés. Apukám szó szerint úgy ütötte ki a bábuinkat hogy a szomszéd szobából kellett visszahozni őket. Szerintem ez aljasság. Gyerekként nem tudtam másként feldolgozni csak sírással. Mostmár nyilván nem érint meg ilyen mélyen, de most sem értek egyet ezzel a felfogással.

Nem hagynám nyerni, de nem is lennék vele kegyetlen, csak mert az élet is az.

Normálisan meg kell beszélni, hogy ez játék arra van hogy szórakozzon minden résztvevő, ha ezt csak egymás kárára vagy rossz érzésére megy akkor mást kell játszani.

Veszteni is meg kell tanulni nyilván, de ezt is el lehet magyarázni a gyereknek. Egyszer fent, egyszer lent.

2016. dec. 30. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!