Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Vannak itt olyanok akik...

Vannak itt olyanok akik szegények voltak gyerekkorukban? Boldogtalanok voltatok a pénz hiánya miatt?

Figyelt kérdés

Leírom az én történetemet is.

Nekünk nem volt sok pénzünk,sőt. Minden év elején azt hallgattam a suliban,hogy ki hol volt nyaralni. Persze,nem létszükséges,de balatonra,sehová nem tudtunk menni. Soha. Nagyon rossz volt azt hallgatni,hogy mások hol voltak. Nem volt pénz se mozira,se semmire. állatkertben voltam talán 2-3x. Moziba talán egy párszor anyuékkal kb 2-4x. alig kaptam ruhákat,mikor már tini voltam sokszor anyu odaadta az övét aztán kész. Strandon is csak párszor voltunk,nagyobb koromban egyszer mentünk standra,ez volt a nyári program. Általános végéig,és közép elején is a dedós szemüvegemet kellett hordanom,amit 2.-3.os koromban vettünk,mert nem volt pénz új keretre. Szülinapokon tinikoromban már szinte semmit nem kaptam. Nagyon-nagyon apróságot,pl. spray ilyesmi amit egyébként nem kaptam,mert nem volt rá pénz! Már nem is vártam a szülinapokat,névnapokat. Egy nyamvadt tábla csokit a legrosszabb években fél évente egyet kaptam,azt is elfeleztük anyuval. még sorolhatnám.


Azóta már felnőtt vagyok és dolgozom, fényévekkel jobban élek mint gyerekkoromban és a szüleimet is tudom támogatni, persze az igazi anyagi gazdagságtól még messze vagyok, de ma már nem is vágyom rá, csak ne legyen olyan mint gyerekként :(


2017. aug. 25. 13:45
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
22%
Igen, igen, és?
2017. aug. 25. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Nem voltam boldogtalan, a lehetőségekhez képest jó gyerekkorom volt. De én is irigyeltem azokat akik mehettek nyaralni, szép, divatos ruhákat kaptak, vagy suli után elmehettek pizzázni vagy forró csokizni a többiekkel. Anyával sokat kirándultunk a környéken, ami nem került pénzbe, szép emlékeim vannak, de néha eszembe jut hogy milyen lett volna gyerekként látni a Balatont. Mikor kicsi voltam, olyan 4 éves koromig, még egészen jól éltünk, sokat jártunk állatkertbe, vidámparkba heti szinten, de aztán apa lelépett, anyának nem volt megtakarítása, és a fizetése, hiába nem keresett rosszul, nem volt elég ilyen luxus programokra már. Sosem éheztünk, mindig volt gyümölcs és naponta egy kis szelet csoki is az olcsóbbakból, de pl étteremben 16 évesen voltam először, pizzát is kb ekkor ettem. Mindig kellett mára, fontosabb dologra a pénz.
2017. aug. 25. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Mi szegények voltunk, de azt nem mondanám, hogy emiatt boldogtalan voltam.

Új ruhát nagyon ritkán kaptam, azt is leginkább piacról, vagy anyu varrt nekem, ha kapott valahonnan anyagot hozzá, illetve a saját "lánykori" ruháit alakította át nekem. Ezt én még élveztem is, legalább beleszólhattam, hogy milyen legyen. Középiskolában volt inkább "ciki", hogy míg az osztálytársaimért egy-egy osztálykirándulás után jó/menő autókkal jöttek a szülei, értem egy 1500-as bordó kombi ladával jött anyu. :D (2000-es évek eleje volt ez.) De legalább volt autónk! Strandolni egy közeli szabadstrandra jártunk, akár biciklivel barátnőkkel is, az nem került semmibe. Amit én "irigyeltem" a többiektől még általánosban, az a 2dl-es szívószálas gyümölcslé volt. Mi olyat sosem ittunk, az osztálytársaim viszont azt itták a szünetekben. Szülinapokat nem is nagyon ünnepeltük, talán anyu sütött ritkán egy-egy gyümölcstortát. Sajtot ritkán vettünk, mert drága volt, így az egyik születésnapomra (torta helyett) egy egész guriga sajtot kaptam (persze nem csak én ettem). :D Hát nagyon boldog voltam, kétpofára ettük a melegszendvicset napokig. :)

Szóval azt tényleg nem mondanám, hogy boldogtalan voltam, felfogtam, hogy mi nem engedhetünk meg magunknak annyi mindent, és kész.

2017. aug. 25. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
97%
Én valahogy gyerekkoromban nem fogtam fel, hogy rosszul élünk - az volt a természetes (megszokott), hogy az unokatesók ruháit örököltük a húgommal, hogy nincs nyaralás, egész nap ültünk a négy fal között, hogy olykor nincs ajándék ünnepre, tortám pl soha nem is volt, csak ha nagymamám vett. Az anyám persze mindenkinek azt mesélte, hogy mi aztán mennyire jól megvagyunk, én balga, meg elhittem. Érdekes módon, nekem ez akkor nem esett annyira rosszul - aztán születtek gyermekeim, és rájöttem, hogy az egy dolog, hogy hogyan éltünk, az még rosszabb, hogy erről a szüleim tehettek - vagy éppen nem tettek semmit ellene. Pl 4. osztályban karácsonykor az egész család összes pereputtyának megvették az ajándékot, a maradék pénzen kiszámolták mennyi cigi kell még fizetésig, ennivalót nagymamámtól hoztak, majd vettek nekünk karácsonyra egy-egy eldobható műanyag tollat - mondván, majd a rokonoktól úgyis kapunk ajándékot. Cigire meg piára mindig volt pénz - nem voltak durva alkoholisták, de az apám huszonéves koromig hangoztatta, hogy ő nem tud mást meginni csak a fröccsöt, mert mindentől beteg lesz. Aztán tényleg beteg lett, mindjárt letiltották a fröccsökről...Állandóan bagószagban úszott a lakás, és hiába mondtam, hogy csíp, meg köhögök, meg büdös, arra hivatkoztak, hogy ne balhézzak, résnyire nyitva van az ablak, azon kimegy. Ha pénzük volt, azt magukra költötték, az enyémet leemelték a takarék-számlámról (pedig csak pár ezer volt, amit a dédszülőktől kaptam és gyűjtögettem), mikor rákérdeztem, miért (legalább elkérték volna), annyi volt a reakció, hogy én csak maradjak csendben. Mikor dolgozni kezdtem suli mellett, állandóan kibontogatták a bankos leveleimet, hogy lássák, mennyi pénzt kaptam - meg eltűntek az étkezési utalványaim...(pedig anélkül is adtam haza, hogy ellopták volna)Szóval, van rosszabb a pénztelenségnél, a legfontosabb, hogy te tudod, hogy másképp kell csinálnod. Mert lehet másképp is.
2017. aug. 25. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Mi megengedhettük volna, hogy egyszer egyszer külföld legyen, de apánk sza-rt ránk. Jól keresett, de csak 1-2 számlát fizetett be, és ezzel le is tudta a gyermeknevelést. Mindig azt mondta, hogy megteremtette a lakást, a többit intézze anyánk. Minden mást anyu teremtett meg úgy, hogy másod és harmadolása volt. Volt, hogy elkísértem takarítani, segíteni 8-9 évesen. Turiból és kínaiból öltöztetett, amit meg meg tudott varrni, megvarrt. De pl. atlétika tagozatos voltam és nem volt stoplis cipőm, és a nálunk jóval szegényebb család két gyerekét is elküldte sítáborba, nekem meg fájt a szívem. Apánk nem akart pénzt kiadni automata mosógépre, lesz-arta, h anyám dereka szétmegy, anyám évekig gyűjtögetett egy mosógépre.

Panelban laktunk, és 5.-es koromig nem engedtek le minket játszani, mert apánk szerint elrabolnak, meg nem lehetett hosszú hajam, mert szerinte nem tudnám gondozni, meg ilyen baromságok. Még szerencse, hogy a nagyim kertesházban lakott és sok állata volt, mi pedig a hétvégéket és a nyarat ott töltöttük. Viszont egyszer összevesztek, és egész nyáron nem mentünk se strandra, se sehova, még az utcára se, h a többiekkel játszunk (mert elrabolnak), szó szerint egész nyáron a panel 4. emeleten.

Viszont 5.es koromtól meg az utca nevelt. Logika rohad-túl nem volt benne. 17 voltam, amikor végre-valahára elváltak. Igazából nem anyagilag volt rossz, hanem a lelkiterror, az örökös lehúzás és semmibevevés.

2017. aug. 25. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Szomorú a kommenteket olvasni.

Én a másik oldalról tudom megosztani Veletek a tapasztalataimat. Mi jól éltünk, mindenünk megvolt, jártunk nyaralni, minden elektronikai kütyüből a legfrissebbet vettük meg, mert apukám haladni akart a korral.

Amikor a férjemet megismertem, és elkezdett mesélni a gyerekkoráról, akkor döbbentem rá, hogy milyen piszkosul jól éltünk mi, és mennyire fel sem tűnt. A férjemnek szegénynek semmije nem volt a sajátja, mindene a többi rokongyerektől megörökölt cucc volt, ruha, kölcsönkapott társas, könyvtári könyvek, amelyeket vissza kellett vinni. Egyetlen olyan játéka volt, amit a tesójától örökölt (tehát nem kellett visszaadni senkinek), arra meg rálépett a részeg rokon, amikor belépett a házba, és ripityára tört. Annyira szomorú.

Már vannak gyermekeink, hál' istennek kiemelkedően jó körülmények között élünk, persze, meg is dolgozunk érte, korábban pedig keményen tanultunk.

Én úgy gondolom, a kisgyermekek nincsenek igazán tudatában annak, hogy mijük van, nem tudják, mijük lehetne még, ezért nem szenvednek a hiányától. A nagyobb gyermekek (mondjuk már a sulisok) aztán hirtelen rádöbbennek arra, hogy a másiknak sokkal szebb, sokkal jobb van, és az már tud fájni (bár tapasztalnom nem kellett, el tudom képzelni).

2017. aug. 25. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Én szégyelltem hogy szegények vagyunk, bár annyira nem voltunk hogy bármilyen támogatásra jogosultak lettünk volna. Az iskolában persze a pénz és a nagyszájúság a menő, így nekem esélyem se volt népszerűnek lenni. Ez viszont nem is hiányzott, mert hamar átláttam ennek a felszínes és igazságtalan voltát (értsd: anyám 12 órában dolgozott keményen és mégsem keresett annyit mint más 8 óra lazázással). De én hiába tudtam érettebben szemlélni, a társaim ettől még ugyanúgy lenéztek és kinevettek, megaláztak stb.

Nagyon kínos volt a ki hol volt nyaralni kérdésre a "mi most CSAK a Kanári szigeteken voltunk" után megszólalni hogy sehol, de még strandon se... Anya azt javasolta hazudjak valamit, de én azt még kínosabbnak éreztem volna.

Emlékszem egyszer mellém ültették az egyik gazdag lányt aki unta az órát (én meg figyeltem volna) és azt tálalta ki hogy jelöljük be a térképen hogy ki hol volt eddig. Na mondanom se kell hogy ő 13 pöttyöt tett Európa szerte, én meg sehova...

Mindenből a leggagyibb és egyben legolcsóbb eszközt kaptam.

Apám folyton lelkiismeret furdalást keltett ha rám kellett költeni. Persze ő alkoholista és lancdohanyos volt egy darabig, arra mindig jutott.

Sok konfliktusom volt vele, egyszer valamire kellett és mondtam hogy nekem van egy ezres zsebpénzem és el akarta venni. De elrejtettem és nem tálaltam meg csak évekkel később. Ő meg azt hitte hazudtam...

Sok kínos helyzet áll mögöttem a pénz miatt.

Szomorú voltam igen, de talán ha legalább szeretetet kaptam volna az kárpótolt volna a hiányért.

De nálunk az se volt. Csak az állandó stressz hogy nincs pénz.

2017. aug. 25. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem mondanám, hogy nagyon szegények voltunk ,de 5-en laktunk egy 1,5 szobás házban. A félszobában voltunk mi hárman gyerekek. Szégyelltem áthívni a barátnőimet, mert a mi házunk sokkal csúnyább volt, mint amiben ők laktak és a wc-be kellett elmennünk, ha valami titkosat akartunk megbeszélni, mert a szobában ott voltak a tesóim.

Nyaralni soha nem nyaraltunk, csak a mamához mentünk el párszor szünetekben. Igazából nem csak a pénz miatt. Apám sokat dolgozott és így nem volt idő elmenni, anyám meg azt mondta, hogy az neki nem nyaralás, ha ugyanúgy főzni, takarítani kell, csak máshol. A Balatontól negyed órára laktunk, 2-3 évente egyszer mentünk el. A Szüleimnek nem volt rá igénye. Soha nem kirándultunk.

Cukrászdába se jártunk, mert anyám azt mondta, hogy annyi pénzből egy egész tepsit lehetne sütni. Viszont apám kedvéért állandóan húst ettünk és minden hétvégén volt süti. Tehát olyan rosszul nem éltünk, csak máshogy, mint néhány osztálytársam. Pl. mikor megkérdezték, hogy ki mit csinált nyáron, akkor volt, aki a horvát nyaralást mesélte, én meg annyit mondtam, hoyg a mamánál voltam. Igazából én tartottam furának, hogy más külföldön nyaral, nem a mamájánál.

2017. aug. 25. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
8-as vagyok. Még annyi, hogy sokáig anyám varrta a ruháinkat (amíg így olcsóbb volt), meg családon belül örököltünk sokat. De később a kínaiból vásároltunk. Csak pár olyan ruhám volt, ami nem tetszett (pontosabban kényelmetlen volt), de amúgy nem éreztem hátránynak, hogy nem vadi új márkás.
2017. aug. 25. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Kérdező, a történeted mintha az enyém lenne. :) De látom, sokan voltak hasonló cipőben.

Emlékszem arra is, hogy még fodrászra se volt soha pénzünk, anyum nyírt meg mindig, amikor egy kis újításra vágytam. Persze sose olyan lett a végeredmény amilyenre számítottam, nem fodrász volt anyum. De alapjában véve boldogtalan nem voltam, mindezek ellenére egész jó gyerekkorom volt. Az viszont biztos, hogy mindent megteszek, hogy a saját gyerekeim ne szenvedjenek hasonló hiányokban! :)

2017. aug. 25. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!