Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » A "szigorú" vagy az "engedéken...

A "szigorú" vagy az "engedékeny" nevelési elvek célravezetők? Mi a helyzet az indulatból adott ill. a büntetésként alkalmazott pofonnal, veréssel?

Figyelt kérdés
2010. jún. 10. 23:44
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
90%

Kicsit szigorú kicsit engedékeny, de leginkább következetes nevelési elv.

Bünti pofon és verés nálunk nincs és el is itélem! Helyzetet nem old meg, viszont a szülő gyermek kapcsolatot és a bizalmat rontja! Tehát felesleges. Mellesleg irtó buta példamutatás is, mert az a gyerek előbb utóbb vissza is fog ütni, a tiszteletet pedig sosem fogja megtanulni így.

2010. jún. 10. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

A lényeg, hogy legyél következetes, ne követelj mást, mint amit te is példaként állítasz. És a legfontosabb, magyarázd el a gyermekednek, hogy mit miért teszel, miért az a következménye a tettének, ami.

Ilyen téren ez inkább áll közelebb a szigorúhoz, de egyáltalán nem a verést értem ezalatt...

2010. jún. 10. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

szerintem az arany középút.

pl. elengeded x helyre, de megadott időre legyen ottho

tehát nem mindent tiltani,de határok közt élni.

A verés ill. pofon nagyon nem jó, én kaptam anyumtól 1-2őt annak idején és mai napig rossz érzéssel gondolok vissza rá. Büntetésekre meg alig emlékszem,mert abból tényleg tanultam és nem az maradt bennem,hogy bántott.

2010. jún. 11. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
66%
Az indulatmentes következetesség, testi agresszió. Testi erőfölénnyel nem szabad visszaélni soha. Kutyát, nőt és gyereket nem ütünk; aki pofon nélkül nem tud nevelni/büntetni, az nem jó szülő.
2010. jún. 11. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim válasza:
84%
Szerintem a legjobb módszer engedékenynek lenni, de korlátok között tartani, következetesnek és példamutatónak lenni, amit legfontosabbnak tartok, az a feltétlen szeretet és kitartás a gyerek mellett, minden hibája ellenére.
2010. jún. 11. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
80%
szerintem az engedékeny jobb, mert akkor megbízik benned a gyerek, és nem fog hazudozni. saját példámból tudok kiindulni, engem mindig nagyon szigorúan fogtak (fognak), és szerintem több hülyeséget csináltam, mint azok a gyerekek, akik bíztak a szüleikben, és nem hazudoztak, hanem elmondták, hogy hol vannak. sokszor kerülhettem volna bajba, és a szüleim nem is sejthették, hogy hol vagyok, mit csinálok:(
2010. jún. 11. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
98%

Meleg - engedékeny nevelői stílus


A meghatározásban a "meleg" jelző, nem a kritika nélküli, túlóvó szülői viselkedést jelenti, mint ahogy az "engedékeny" sem a korlátok és tiltások nélküli szülői magatartást.

Vannak szabályok és a megszegésükért helytelenítés, feddés jár, azonban a szabályok nem merevek, hanem szükségszerű és rugalmas normák, nem nehezednek a gyerekre, nem válnak cselekedeteinek akadályává. A gyermek sosem fordul szüleihez hiába sem érzelmi, sem intellektuális igényeivel, vagyis a "szeress" és a "beszélgess velem" jelzéseire mindig kap a szülőktől választ.

Az a gyerek, aki ilyen légkörben nő fel, pozitívan fordul a világ felé: aktív, becsvágyó és barátságos, gondolkodása gyors, kreatív, érdeklődő, cselekedeteivel aktív részese a világnak. Sosem kételkedik abban, hogy szeretik, ez a szeretet azonban sosem korlátja cselekedeteinek.

Megfigyelték, hogy ebben a légkörben felnövő gyerekek agresszívabbak, ennek oka a biztonságérzés és a szigorú büntetés hiánya, nem pedig az önálló cselekvés akadályoztatása miatt van. Ezek a gyerekek megvédik magukat és álláspontjukat, ezért nehezebben kezelhetők, mint a más nevelői beállítódásban nevelkedők. Ez azonban bőségesen megtérül, mert barátságosabbak, könnyen alakítanak ki kapcsolatot a felnőttekkel és a gyerekekkel, bíznak önmagukban, kiegyensúlyozottak, kedvesek.

Az agresszió, ami tapasztalható, a megfelelő feltételek esetén egészséges bátorsággá fejlődik. Kutatók megfigyelték, hogy a meleg-engedékeny miliőben felnövő gyerekek szerepjátékaik során sokkal gyakrabban játszottak felnőtt babával, mint a többiek. Ez a megfigyelés azért fontos, mert a szerepjáték során a gyerekek a felnőtt viselkedési mintákat sajátítják el, építik be személyiségükbe, viselkedésükbe, így a felnőttekkel való azonosulás ezeknél a gyerekeknél a legintenzívebb.


Meleg - korlátozó nevelői stílus


Ebbe a szülőtípusba elsősorban a túlóvó, túlszerető, túlgondozó szülő tartozik, aki nem engedi önállósodni gyermekét. Ő az, aki szigorúan csak júliusban -augusztusban engedélyez egy-egy fagylaltot, a sapkát csak májusban lehet levenni, a homokba belemenni csak játszóruhában lehet. Ezeknél a szülőknél a gyermek nyílt agressziója szigorúan tiltott. Mivel minden szülő korlátokat állít a gyerek elé, amivel akadályozza a cselekedeteiben, a gyerekek időnként haragszanak a szüleikre. Ennek a haragnak esetenként eltérő módon, de megnyilvánulásai is vannak. Az előbb ismertetett meleg-engedékeny nevelői stílusnál a gyermek kifejezheti agresszióját, nem büntetést kap érte, hanem a szülők a megbeszélésre törekednek az esetek nagyobb részében.


A meleg korlátozó nevelői stílusban a családon belüli agressziónak szigorú büntetése van (gyermeknek szülők felé, testvéreknek egymás felé megnyilvánuló agressziója). Így a gyermek kénytelen magában tartani -befelé fordítani - ellenséges érzéseit, ami szorongáshoz vezet. Előfordul, hogy csak a családon belüli agresszió tiltott, az osztálytársak felé megnyilvánuló nem ("milyen bátran, férfiasan viselkedik a gyerek, megvédi önmagát"). Ez a gyerek tehát az otthoni "tiltott" indulatait is a társaival szemben vezeti le, aminek következménye előre látható: a sok agresszív megnyilvánulás előbb-utóbb visszajut a szülőkhöz, akik szigorúan büntetnek. A gyermeknek ismét csak tiltott az indulatainak, agressziójának levezetése, megint "kénytelen" önmagában tartani, ami tovább erősítheti a szorongásukat.

2010. jún. 11. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Előző vagyok.Ha kapnak a gyerekeim egy nyaklevest,sosem azért mert most tényleg megérdemlik,hanem csak a saját indulataimat vezetem így le.Szégyenlem magam miatta,rossz példát mutatok,igyekszem nem "alkalmazni".Nehéz,mert én is ezt "hoztam otthonról",és nem szeretném a gyerekeimnek továbbadni,mint a nevelésbe beépült "módszert".
2010. jún. 11. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
én még nem nagyon gondolkoztam ilyesmin, a kisfiam még nagyon pici. De az anyukámmal való tapasztalataim alapján azt mondanám, hogy a legfontosabb a következetesség, a példamutatás és az, hogy minden tettedet megértse a gyerek: el kell neki magyarázni, hogy mit miért csinálsz, most miért engeded el, most miért nem, amit csinált, az miért volt rossz, vagy jó. De szerintem az elsődleges nevelési példa számára az, ahogyan a szülei viselkednek.
2010. jún. 11. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
9:49-esnek teljesen igaza van. képzeld el azt a szituációt, hogy itt vagyok 18 évesen, érettségivel, tényleg egy értelmes embernek tartom magam, és amikor anya (aki tanító, tehát kéne értenie a gyerekekhez, kéne tudni indokokat, okokat felhozni valami ellen/mellett) nem enged el valahova, és megkérdezem, hogy miért, és azt válaszolja, hogy CSAK! az ilyenek után senki ne csodálkozzon, hogy ha direkt az ellenkezőjét fogom csinálni, rosszabb esetben még hazudok is, és mást csinálok, mint amit itthon mondok.
2010. jún. 11. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!