Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Szülés utáni ellátások igénybe...

Szülés utáni ellátások igénybevételével kapcsolatban tud e valaki segíteni, akár azzal, hogy a munkáltatón/MÁK-on kívül kitől tudok érdeklődni? Vagy egyáltalán milyen lehetőségek vannak?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Úton van a trónörökös.

Feleségem 94%-os egészségkárosodás okán, mely a látását érinti, nem dolgozig már pár éve, én vagyok a fő kereső, ő kétféle ellátást kap.

Terveztük, hogy én venném igénybe a CSED-et és a GYED-et is, és azt az infót kaptuk, hogy én erre nem vagyok jogosult. Viszont az első fél évben mindenképp maradnék otthon, hogy segíteni tudjam az első időszakot, viszont így, hogy nem vehetem igénybe ezt az ellátást, hatalmas probémával nézünk szembe, hisz ha az én keresetem kiesik, ami amúgy sem magas, az elég húzós.

Biztos vagyok benne, hogy nem vagyunk ezzel a helyzettel egyedüliek :)


Válaszokat előre is hálásan köszönöm!



2022. dec. 9. 15:16
 1/5 A kérdező kommentje:
Bocsánat, nem fogalmaztam pontosan, a GYED-et igénybe tudom venni a 169. naptól munka mellett is. Tehát itt az első 168 napra kellene valami megoldás, hogy legyen valami bevétel, amiből a költségek fizethetők (hitel, számlák, kaja stb...), de tudjak maradni otthon segíteni.
2022. dec. 9. 15:28
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Nincs ilyen lehetőség. A feleséged igényelhet GYES-t az első fél évre és kész. Kapja mellé a sajat segélyét és ennyi.

CSED-et csak abban az esetben igényelhet az apa, ha anyuka nincs. Meghalt, elhagyta a gyereket.

2022. dec. 9. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Így van.

Csed csak az anyának jár (ha csak le nem mond a gyerekről, illetve el nem halálozik).

Gyedet tudod te igényelni, de ehhez pedig igye az elötte lévő (csed) időszakban dolgoznod kell.


Ha feleségednek nincs meg a munkaviszonya az igényléskor, illetve az 1 lsdolgozott éve 2 éven belül, akkor az első fél évben a gyesre lesz(tek) jogosultak, ami összesen kb 25ezer ft.

2022. dec. 9. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Ilyen nincs hogy te mégy CSED-re, csak a fentebb írt esetekben. Nem értem, hogy ha annyira fontos hogy az első fél évben te is otthon maradj, miért nem néztetek ennek utána gyermekvállalás előtt. Sehogy nem megoldható hogy neked járjon ilyen formában, és ha tényleg nem tudja ellátni a feleséged egyedül a picit, nagy bajban vagytok.
2022. dec. 11. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Hálásan köszönöm mindenkinek az építő és kevésbé építő hozzászólásokat.

Utánanéztünk, és sok helyről kaptunk olyan infót, hogy újabban a különböző jogszabályváltozások okán kb bármit, amit az anya korábban igénybevehetett, azt az apa is megteheti. Aztán persze mélyebbre ásva már nem volt ennyire jo a helyzet.


Utolsó: El tudja látni, csak opcionális segítségként kellene mellé valaki, nem feltétlenül állandóra. Mindamellett akkor ez a hozzászólásod minden olyan szülőpárosnak szól, akik közül legalább az egyik fél, de esetleg mindkettő sérült? Szerintem te ezt nem gondoltad át.

2023. ápr. 27. 11:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!