Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » A csedet/gyedet mikor kell...

A csedet/gyedet mikor kell igényelni? A családi tamogatást emellett is adják? (Több kérdés)

Figyelt kérdés

Egy hónap van hátra, a szüléstől szeretném igénybe venni a csedet, de ezt mikor kell igényelni, hogy időbe bírálják? Pl 1-2, 3-4 héttel előtte kell?


Illetve a gyedet azt nem kell a cseddel egy időben igényelni? Hanem amikor lejár a csed akkor kell benyújtani a kérvényt?


Mindemellett a családi támogatást kapjuk, vagy azt majd amikor ezek lejártak? Azt hol kell igényelni?


Plusz egy kérdés, hogy azon kívül, hogy benyújtom a kérvényeket mást nem kell tennem?

Ill a szülési szabadság mit takar?


2023. febr. 1. 21:44
 1/7 anonim ***** válasza:

Ha szüléstől akarod a CSED-et igényelni, majd születés után tudod elkezdeni intézni, hisz nem tudod, melyik nap szülsz.

(A szülési szabadság maga a CSED).

Már jogosult vagy 28 nappal a szülés várható ideje előtt is igénybe venni, igazából jobban meg is éri, ha nem dolgozol ez idő alatt, hanem táppénzen van. Akkor nem kell szülés után kapkodni vele.

Tudod együttesen is igényelni a GYED-del, az OEP oldalán van fent olyan formanyomtatvány is, én is azt adtam le munkahelyen.

2023. febr. 1. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Már igényelheted.A CSED 168 napig jár. Ez kb fél év. Ez az úgynevezett szülési szabadság. Aztán mikor megszületett a babád jelzed a munkahelyednek. Kérik majd a TAJ kártyát is. Azt a kórházban tudod majd átvenni. Legalábbis nálunk így volt. Jött az anyakönyvis a kórhazba. Együttesen is lehet igényelni. Én mondjuk a CSED lejárta előtt küldtem be a papírt 1-2 héttel. Nekem így könnyebb volt. Kivoltam már a sok inteznivalótól. Szerencsém volt. Mindent küldtek e-mailben, kinyomtattam. Kitöltöttem,lefotoztam. Vissza email-ben.

A családi támogatás alatt mire gondolsz?

2023. febr. 1. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

2es vagyok. Nekem a munkahely kifizető hely. Ha a tiéd nem az akkor az önkormányzatnál kell igényelni.

Családi pótlékot, egyszeri anyasági segélyt az államkincstárnál lehet igényelni. Letöltöd,kinyomtatod,postázod. Nekem így volt a legkönnyebb.


[link]

2023. febr. 1. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Amúgy, ha előbb igénylem a csed-et, akkor hogy vannak a támogatások?


Pl. én vissza szeretnék menni hamar dolgozni (egy év alatt, félállásban otthonról). Ilyen esetben a CSED tart ugye 168 napig. Akkor fél éves korig nincs GYED vagy van (GYED Extra is?) és akkor viszont ugyanúgy munka mellett 2 éves korig jár a GYED, vagy ilyenkor hamarabb "vége lesz" és hamarabb kezdődik a GYES? Tehát kb. több pénzt kapok (nem tudom, hogy jobban jövök-e ki, valószínűleg nem, mert gondolom, hogy a táppénzem magasabb, max tényleg akkor, ha 168 nap után dolgozok) az államtól amíg otthon vagyok a gyerekkel, ha előbb kezdem a CSED-et?

2023. febr. 1. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

#4

Ha szülés előtt kiveszed a CSED-et, hamarabb is jár le, és kezdődik a GYED, de mivel az pedig 2 éves koráig fixen jár, így megéri szülés előtt CSED-re menni, hacsak nem dolgozol a végéig.

2023. febr. 2. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem feltétlen éri meg hamarabb CSEDre menni

Nekem a táppénzem több volt mint a GYEDem, igy jobban megérte szülésig táppénzen maradni

2023. febr. 2. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

2es vagyok.

Én meg vártam a szülést,hogy tovább tartson a fél év. Amúgy a CSED több volt mint a fizetésem. :) Sajna hamar eltelt. Most 100.000 el kapok kevesebbet a lányom 2 éves koráig. Utána nagyon nevetséges összeg jár. 20-30.000Ft. Én nem szeretném bölcsibe adni,dehát kitudja addig hogy alakul.

2023. febr. 2. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!