Jár nekem a gyed?

Figyelt kérdés

Már biztos sokan kérdezték, de én ma egész nap olvastam és csak még jobban összezavarodtam! Segítséget szeretnék kérni.

december végére várjuk a babát, 2011 szeptember 1 óta van munkaviszonyom, előtte nincs semennyi, soha nem jelentettek be sehol. kérdésem, járni fog e nekem a gyed, vagy a tgyás, ha igen, mennyi, bruttó 100ezer a fizetésem.

ha a baba megérkezik idén, akkor csak gyest kapok, ha viszont január 1 után érkezik, akkor mivel az előző évet nézik munkaviszonyba, ezért járni fog a gyed???

ha a főnököm megemeli bruttó 130ezerre a fizetésemet, az fog számítani valamennyit, vagy az is csak akkor, ha idén már nem születik meg??!

nagyon tanácstalan vagyok, a gyed kalkulátor sem az igazi és mindenhol mást írnak.

felvázolná nekem ezt valaki pár mondatban, hogy mikor,meddig,mennyit fogok kapni?

még egy kérdés, ha a gyerek után megint teherbe esek,úgy hogy még gyeden leszek, akkor munkaviszonynak számít a gyed időszaka is?vagy a második gyereknél már csak a gyes fog járni?



2012. márc. 4. 22:01
 1/5 anonim ***** válasza:

A tgyás és a gyed egyik feltétele a 365 bizt. nap - ez megvan. Ha nem szűnik meg addig a munkaviszonyod, akkor járni fog mindkét ellátás. A nem mindegy az, hogy mennyi ideig jár majd a gyed: a tgyás 168 napja után annyi napig, amennyit biztosításban töltöttél. Ha a tgyást a lehető legkésőbb, azaz a szülés napján igényled, akkor ez kb 2-2,5 hónapot jelent mínuszban, azaz nem a gyerek 2 éves koráig fogod kapni a gyedet, hanem 2-2,5 hónappal korábban véget ér, és onnantól gyest fogsz kapni.

Sulit sem tudsz beszámolni? Mert ha 2010. dec-től akár egy napot is jártál úgy suliba, hogy nappalin, min. 1 éves képzésben, közép- v. felsőfokú oktatásban, akkor az 180 napot jelent és akkor a gyerek 2 éves koráig járna a gyed.

A br. 100eFt-os fizetéssel br. 70eFt-os lesz a tgyás/gyeded. A tgyásnál ebből csak 16% szja-t vonnak, ez 58eFt/68eFt (családi adókedvezménnyel), gyednél már 10% nyugdíjat is vonnak 51/61eFt lesz.


"ha a baba megérkezik idén, akkor csak gyest kapok, ha viszont január 1 után érkezik, akkor mivel az előző évet nézik munkaviszonyba, ezért járni fog a gyed???"

A szülést megelőző két évet nézik a napok miatt, az összegben nézik az utolsó évet.


"ha a főnököm megemeli bruttó 130ezerre a fizetésemet..."

Számíthat. Mivel neked nincs tavaly 180 bérezett napod, ezért visszafelé keresnek 180 b. napot a tgyásnál, így számít az, hogy az utolsó 180 bérezett napban mit kapsz.

Ha az emelt bért legalább 180 napig kapod a tgyás előtt, akkor 76/86eFt lesz. Ha teszem azt, májustól táppénzen leszel, akkor valahol a két összeg között lesz a tgyás összeged.

Ugyanígy vonatkozhat a gyedre is: minél több napot szedsz össze idén az emelt bérrel, annál közelebb leszel 67/77-hez.


Ha a mostani csemete után újra állapotos leszel, akkor ha nem szűnt meg időközben a munkaviszonyod, akkor mindent úgyanúgy fogsz kapni. (Itt azonban megjegyezném, hogy jelen pillanatban nem mindegy, hogy a gyed időszakába vagy a gyes időszakába születik a tesó. És az sem mindegy, hogy a gyes elején v. végén. Ha ez bekövetkezik, mindenképpen érdeklődd meg, hogy hogyan jársz anyagilag a legjobban.) Ha megszűnik közben a munkaviszonyod, akkor csak akkor jár tgyás és gyed ha lesz egy élő munkaviszonyod. Rendes munkaviszonynak nem számít a passzív (munkaviszony nélküli) gyed, de az újabb tgyásnál a napok tekintetében beszámolják. A gyednél viszont nem.

2012. márc. 4. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a segítséget, most már minden kerek!!!

Nagyon aggódtam, hogy tényleg ezen múlik - e majd, hogy december 31-én vagy január 1-én születik, nekem mindenki mást mondott és én mindenhol mást olvastam.

Nem csak májusig szeretnék dolgozni, hanem végig, akár a szülésig, vagy max előtte 1 héttel elmegyek.

Sajnos nem tudok beleszámítani sulit..okj képzést végeztem de az gondolom nem számít bele.

Nagyon remélem, hogy a munkahelyemen nem fognak elküldeni, mert akkor sehogy sem lesz meg a 365 napom.

Nem tudom, hogy mennyibe kerülne a főnökömnek felvinni 130ezerre a fizetésemet, de ha kell, akkor inkább kérek annyival kevesebbet minden hónapban fizetésként, mert tudunk a szülésig eleget félretenni, utána viszont még jobban kellene a pénz és nem mindegy hogy 100 után vagy 130 után kapom a gyedet.

köszönöm szépen a segítséget! :)

2012. márc. 4. 22:32
 3/5 anonim ***** válasza:

A munkáltatód nem küldhet el, védve vagy a rendes felmondás ellen. A rendkívülit meg alaposan meg kell indokolni, de a minimum az, hogy kilopd a szemét is és életveszélyesen megfenyegesd :) Amire figyelj oda az az, hogy alá ne írj közös megegyezést. Sajnos több olyan anyukával összefutottam itt, akiket megdumált a kedves munkáltató, hogy a kismama is jobban jár, ha felmond v. közös megegyezés, a vége soha nem lett jó.

A hrportál-on meg tudod nézni, hogy egy br. 100 és egy br. 130eFt-os fizetésnél mennyit fizet a munkáltató.

2012. márc. 5. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

pontosan hol tudom megnézni?!

köszönöm szépen!!

2012. márc. 5. 09:17
 5/5 anonim ***** válasza:

100:

[link]


130:

[link]

2012. márc. 5. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!