Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Hogyan és mikor érdemes...

Hogyan és mikor érdemes tgyes, gyed, stb-re menni, érdemes-e betegállományt kivenni, stb. Hogyan tudom kiszámolni? Január végére várom a babát.

Figyelt kérdés

2012. nov. 4. 22:19
 1/9 anonim ***** válasza:

A tgyas_t szülés előtt 28 nappal(kiírt nap előtt) tudod megkezdeni,vagy előte a szülésig elmész táppénzre


itt egy kalkulátor


[link]

2012. nov. 4. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
*előtte
2012. nov. 4. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
bocsi ez szabadság kalkulátor :)
2012. nov. 4. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
2012. nov. 4. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Én nem külön-külön kérdezem, hanem hogy hogyan érdemes az egészet. Például számít-e, hogy még ebben aévben megkezdem-e, és hogy melyiket. Hogy érdemes-e betegszabadságot kivenni, vagy akkor azzal kevesebb lesz az alap, de így tovább kapok járulékot (nyilván van egy optimum), stb. És hogy januártól egyáltalán lesz-e valami változás?
2012. nov. 5. 09:34
 6/9 anonim ***** válasza:

MIvel január végére várod, már az ellátások alapjánál nem számít majd, hogy milyen ellátást kapsz éppen.


Nálad csak az lehet szempont, hogy mekkora a táppénz és a gyed közti különbség.

Ugyanis a táppénznek több a maximuma, mint a gyednek, így ha pl. 200-250 ezernél többet kerestél bruttóban, akkor mindenképpen érdemesebb táppénzre menni szülésig, mint tgyásra.


Ennek az az oka, hogy a tgyás mindenképp magasabb lesz mind a táppénznél, mind a gyednél, és azt 168 napig kapod, bármikor is kezded meg - így ha sokat kerestél, érdemesebb táppénzen lenni szülésig, mert így akkor 28 nappal kevesebb ideig kapod a kisebb összegű gyedet.


Ha viszont keveset kerestél, (pl. 100 ezret bruttó), akkor érdemesebb hamarabb megkezdeni a tgyást, mert ebben az esetben a gyed magasabb összegű lesz, mint a táppénz, így akkor jársz jobban, ha a gyedet kapod hosszabb ideig. Igaz, ez csak pár ezer pluszt jelent, de az is pénz:)

2012. nov. 5. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
de az elmúlt valamennyi idő keresetét veszik majd alapul, és az is befolyásolja az egészet nem? ha táppénzre megyek, akkor ezzel csökkentem a később kapható összeget, ami sok évre kihat, nem?
2012. nov. 5. 15:56
 8/9 anonim ***** válasza:

Nem, nem csökkented. A táppénz semminek az alapjába nem számít bele, ahogyan a tgyás és a gyed összege sem, mert egyik ellátás nem alapja a másik ellátásnak.


A táppénznek akkor lenne szerepe, ha nem lenne 2012-ben 180 bérezett napod. Mivel neked van, így a táppénz semmit nem érint.


Az ellátások alapját úgy számolják, hogy megnézik, volt-e 180 bérezett nap az irányadó időszakban. ha volt, akkor megnézik mennyi volt (táppénz nem bérezett nap), és az éves jövedelmedet ezzel a számmal elosztják (pl. jövedelem 1 millió, bérezett nap 280, naptári napi átlagkereset 3570 bruttó).

2012. nov. 5. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat. Még annyi, hogy most hallottam a TV-ben, hogy januártól változások lesznek. Ez engem érint? Valóban jan. 1-től érvénybe lépnek a változások, ha igen, mik azok? És számít-e, hogy idén kezdem-e meg az igénylést, vagy csak jövőre?
2012. nov. 13. 09:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!