Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Akkor is jár tgyás, ha a...

_mangó_ kérdése:

Akkor is jár tgyás, ha a szülést megelőző két éven belül megvannak a napok, amennyi kell, de nem összefüggően, vagy csak egyben érvényes?

Figyelt kérdés

2014. március elején fogok szülni, jelenleg van egy munkahelyem de csak pár napja kezdtem (ismerősömnél dolgozni, tudják a babát), előtte pedig 2012-ben egész évben folyamatos volt a munkaviszonyom.

de mivel csak nemrég találtam munkát (olyat, ami be is jelent), ezért jó pár hónap szakadás van a munkaviszonyok között.

Érdeklődtem ezzel kapcsolatban, gyed iránt, azt mondták, hogy nem lehet 30 napnál nagyobb megszakadás a munkaviszonyok között, különben nem jár a gyed.

ez a tgyás-ra is ugyanúgy igaz? Mert azt olvastam, hogy nem kell egybefüggőnek lennie a napoknak.


2013. aug. 11. 19:25
1 2
 1/13 Ananke ***** válasza:
100%

Erre én is kíváncsi vagyok!!

Bocsi,hogy nem válaszoltam.

2013. aug. 11. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

A 365 napban lehet megszakítás, nem kell folyamatosnak lennie, a gyednél sem. A 30 nap megszakítás nem erre vonatkozik, hanem a tgyás és gyed összegének megállapításánál. Vagyis neked, mikor kiszámolják a tgyás és gyed összegét az előző munkahelyen szerzett kereseted nem számítják bele, mert több mint 30 nap megszakítás volt a két munkahely között. Vagyis, csak a jelenlegi munkahelyeden elért bruttó béred átlagának a 70%-a lesz a tgyás és gyed alapja.

Gyed is fog járni, ha megvan a szülést megelőző 2 évben a 365 biztosított napod, nem kell folyamatosnak lennie.

2013. aug. 11. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

ezt én most nem értem akkor, mert az OEP-nél voltam a napokban, ahol mondtam, hogy mi a helyzet, vagyis azt, hogy 2012. január 1-től nekem 2012.december 20-ig tartott a munkaviszonyom, majd utána semmi, mert az addig eltelt pár hónapban mostanáig csak olyan munkáim voltak, ami ugyan jól fizetett de nem jelentettek be.

Mondtam neki, hogy most van ez a hely, ahol rendesen be vagyok jelentve, és kérdeztem mire lehet számítani.

Azt mondta, hogy mivel december 26-tól mostanáig nem voltam sehova bejelentve, ezért nem jár majd nekem semmi, mivel megszakadt a 30 nap, és csak azt fogják figyelembe venni, hogy most, ezen a bejelentett munkahelyemen végig tudok e mostantól dolgozni 6 hónapot, hogy meglegyen a 180napom.

Azt mondta, ha nem, akkor marad a gyes és a családi.


Most akkor tényleg nem értem mi a helyzet.

Ígyis úgyis fogok kapni gyedet és tgyást durván átszámítva másfél éven keresztül? Mert igazából fél évem kimaradt, de nem veszik számításba az egy éves munkaviszonyomat a pénz megállapításánál? Ha már az OEPben is mást mondanak, nem tudom hogy hova kéne elmennem, hogy normálisan tájékoztassanak.

2013. aug. 11. 22:57
 4/13 anonim ***** válasza:

HA jól értem, akkor 2012. december 20-tól mostanáig nem volt munkahelyed? Ha mostantól szülésig végig be leszel jelentve, akkor meglesz a 365 nap (2012 március - 2012 december kb. 9 hónap, plusz 2013 augusztus - 2014 március 7 hónap).


Ha dolgozol legalább 180 napot, akkor a 180 napra kapott béred lesz a tgyás és a gyed alapja, ha nem (mert elmégy táppénzre pl.) akkor a tgyás alapja a tényleges béred lesz (még ha nincs is meg a 180 nap - de maximum a minimálbér kétszerese után állapíthatják meg akkor is, ha többet kerestél). A gyed alapja meg a kedvezményszabály miatt ugyanez lesz. Nem tudom, mit magyaráztak neked az OEP-ben, de vagy rosszul mondták, vagy félreértetted :)

2013. aug. 12. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Igen, az OEP-ben rosszul tájékoztattak vagy félreértettél valamit, esetleg egy másik ügyintézőtől is próbálj érdeklődni, lehet valami kezdőt fogtál ki, vagy egyszerűen le akart rázni valamilyen szöveggel.

Fél évet azért kell dolgozz, hogy átlagbért tudjanak számolni, ha nem lesz 180 bérezett napod a jelenlegi munkahelyeden, akkor a szerződés szerinti bér lesz a tgyás és gyed alapja, ahogy az előző is írta. Az előző munkahelyeden elért kereseted nem veszik figyelembe, azért kell a jelenlegin 180 napot mindenképp dolgozz.

Viszont tgyás igényléskor vagy szüléskor is bejelentett munkahellyel kell rendelkezz, hogy kapj tgyást és gyedet.


"Ki jogosult a gyed‐re?

A gyed jogosultsági feltételeként szükséges előzetes biztosítási idő – főszabály szerint – 365 nap. Ez

alapján gyermekgondozási díjra jogosult:

 a biztosított, gyermeket szülő  anya, ha a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át

biztosított volt,

 a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését megelőzően két éven belül 365 napon

át biztosított volt,

 a terhességi‐gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi‐

gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt szűnt meg feltéve, hogy a terhességi‐

gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszony fennállása alatt keletkezett és a

szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,

azzal, hogy valamennyi esetben további feltétel, hogy a gyermekgondozási díjat kérelmező személy a

gyermeket saját háztartásában nevelje."



"Rendkívül fontos az a kedvező szabály, miszerint a gyermekgondozási díjra jogosultsághoz szükséges

előzetes 365 napi biztosítási időnek nem kell folyamatosnak lennie"


Vagyis, ha dolgozol a jelenlegi munkahelyeden legalább a tgyás igényléséig, akkor jogosult leszel gyedre is.

2013. aug. 12. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Koszonom a valaszokat!! Sokat segitettetek vele.

Nagyon remelem hogy meglesz a 180 napom tappenz nelkul ugyanis ez olyan normalisan bejelentett munka, hogy netto 105ezer forint az utalasom, ugyhogy ha ez alapjan szamoljak a gyedet vagy a tgyast akkor mindenkeppen jobban jarok mint a gyes+csaladi! :)

Csak tudjak annyit dolgozni, 10 hetes vagyok es marcius elejen jon a baba. Nagyon nehez, bar van aki az utolso napon is dolgozik, van aki meg nem tud. Remelem en fogok tudni.

2013. aug. 12. 16:45
 7/13 A kérdező kommentje:
próbálom kiszámolni a gyed kalkulátornál, hogy mégis akkor mire számíthatok, de nem igazán sikerül, mert ott azt kérdezik, hogy mennyi az átlagos bruttó keresetem. ami jelen állás szerint bruttó 155ezer, 2012ben viszont 113ezer volt, de ugye az most nem számít, mivel már megszakadt a 30 nap?? azt nem értem, hogy ugye ki lehetett választani hogy mennyi a biztosított időszak, ami nálam másfél év lesz durván, de nem másfél éven keresztül 155ezer a fizetésem, hanem csak most, ezt viszont nem veszi külön a kalkulátor.
2013. aug. 12. 18:02
 8/13 A kérdező kommentje:

bocsi az értetlenkedésért, de akkor most jól értem, hogy a mostani munkahelyemen szerzett 180 napom alapján fogok gyedet és tgyást kapni? fél évig tgyást, és egy évig gyedet? merthogy másfél év lesz durván a munkaviszonyom mire megszületik a baba. ha beírom ezt a bruttó 155zer forintot a kalkulátorba akkor irreálisan nagy összeget ír tgyásra és gyedre.



[link]


itt próbáltam kiszámolni.


Terhességi gyermekágyi segély 2013-08-21-ig átlagos havi nettó összege: 94.080

Gyed 2015-03-06-ig átlagos havi nettó összege: 82.880

Gyes 2016-03-06-ig átlagos havi nettó összege: 25.650


ezt az eredményt kaptam de ez olyan lehetetlenül hangzik nekem.

2013. aug. 12. 18:07
 9/13 anonim ***** válasza:

Bruttó 155 ezerrel számolva.

A tgyás kb. nettó 91 ezer, a gyed pedig kb. nettó 80 ezer lesz. Erre tudsz kérni adókedvezményt.

Bruttó 155 ezerrel számolva az alap kb. bruttó 108.500 Ft. Ennek a 16% SZJA mértéke 17360 Ft, ebből 10 ezer adókedvezményt tudsz még érvényesíteni, ha te kéred, nem a párod. Ez a 10 ezer még plusz rámegy a tgyásra és gyedre.

2013. aug. 12. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Tovább kapsz gyedet, mint egy év, mert majdnem másfél év lesz a biztosítotti időd, mire szülsz - tehát ennyi ideig fogod kapni a gyedet is - tgyás 168 napig, majd gyed közel másfél évig. És azért tűnik soknak, mert a tgyásból csak 16% a levonás, gyedből meg 10+%, szemben a munkabérrel, amiből ennél jóval több. ÉS akkor is a 155 alapján fognak számolni, ha nem lesz 180 nap, hanem elmégy táppénzre.
2013. aug. 12. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!